عضویت در خبرنامه الکترونیک

این بنای خشتی در تهران، یادگار ساسانیان است که از زیر خاک برآمده

کد خبر: 136
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۴ - ۴:۱۳ ق.ظ

گروه میراث فرهنگی و گردشگری – ” جوقین” یک قلعه نظامی تمام خشتی مربوط به دوره ساسانیان بوده که حالا تبدیل به یک تپه شده و در شهر جدید وحیدیه در شهریار قرار دارد.

به گزارش ندای مردم به نقل از ایسنا، از هر طرف محاصره‌اش کرده‌اند. کنارش را خیابان کشیده‌اند و چسبیده به آن تا توانسته‌اند گل و گیاه کاشته‌اند. رعایت حریم و عرصه برای این قلعه چند هزار ساله اصلا معنی ندارد.

جوقین 3

 

” جوقین” یک قلعه نظامی تمام خشتی مربوط به دوره ساسانیان بوده که حالا تبدیل به یک تپه شده و در شهر جدید وحیدیه در شهریار قرار دارد.

نام جوقین بنابر برخی گفته‌ها برگرفته از نام بهرام چوبین سردار ایرانی در عهد خسرو پرویز ساسانی است که بعدها در دوره یزدگرد سوم رونق گرفته و مورد استفاده بوده است.

جوقین

بارندگی‌ها خاک قلعه را شسته و سفال‌ها را از زیر خاک نمایان کرده است. جای زخم‌های حفاران غیرقانونی دور تا دور قلعه بیداد می‌کند. به نظر می‌رسد این بنا که زمانی نظامی بوده است، حالا جای خوبی برای خواب بی‌خانمانان و معتادان، مکانی برای گذراندن اوقات فراغت جوانان بیکار شهر جدید وحیدیه و همچنین خالی کردن نخاله‌های ساختمانی شده است.

جوقین 2

سمت راستش را دَکل‌های بلند نصب کرده‌اند، رعایت عرصه و حریم تاریخی درباره این محوطه تاریخی معنا ندارد. رد پای ماشین‌هایی که راه سازی می‌کنند هم سمت چپ قلعه نشان دهنده ساخت یک راه جدید کنار یک محوطه تاریخی که ثبت ملی شده، است.

دیدگاه کاربران