عضویت در خبرنامه الکترونیک
قالیباف تکلیف بنای تاریخی تهران را مشخص می کند

پرونده ساخت و ساز در عشرت آباد روی میز شورا

کد خبر: 64154
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹ ب.ظ

نماینده ستاد کل نیروهای مسلح و محمد باقر قالیباف شهردار تهران روز (دوشنبه) در جلسه غیرعلنی شورای شهرتهران حضور می‌یابند تا بالاخره پس از چند ماه انتقاد، گلایه و هشدار، تکلیف ساخت و ساز در محوطه تاریخی میدان سپاه(عشرت آباد) مشخص شود.

به گزارش نداي مردم، این ساخت و ساز غیر قانونی نامیده شده چراکه علاوه بر کور کردن منظره عمارت تاریخی کلاه فرنگی، در پهنه فضای سبز و بدون پروانه انجام شده و همچنین از ارتفاعی که در منطقه تعیین شده بالاتر رفته است. البته آخرین خبرها درباره این ساخت و ساز پر سرو صدا به پیام چهارشنبه شب شهردار تهران بر می‌گردد که در صفحه اینستاگرام خود به نقل از سردار جعفری، فرمانده سپاه پاسداران خبر خوش دستور کاهش فوری طبقات آن را داده بود.

محمد باقر قالیباف در صفحه خود نوشته بود: «چندی پیش مطلبی را درباره ساخت سازه ای بلند در میدان سپاه با برادرانم در میان گذاشتم. پس از انتشار مطلب در جلسه ای با حضور جمعی از این افراد، جزئیات موضوع با عنایت به قواعد و ضوابط طرح های جامع و تفصیلی مورد گفت‌و‌گو قرار گرفت. پس از بررسی موضوع و شنیدن مطالب وارده، دوستان اشراف کاملی نسبت به همه ابعاد و مسائل مرتبط با ساخت این بنا پیدا کرده و برادر بزرگوارم سردار عزیز جعفری، فرمانده محترم سپاه پاسداران دستور کاهش فوری طبقات را ابلاغ کردند.»

حالا ابوالفضل قناعتی، عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به جلسه امروز شورای شهر دراین زمینه می‌گوید: براساس طرح تفصیلی، سپاه باید خط آسمان را در آن منطقه رعایت می‌کرد، اما متأسفانه بالاتراز آن رفته است و براین اساس مجوز کمیسیون ماده 5 (شورای عالی شهرسازی و معماری) را ندارد، بنابراین برای دریافت مجوز باید بتواند طرح توجیهی خود را در کمیسیون مطرح کند، اگر توانست که هیچ، مجوز می‌گیرد، اما اگر نتوانست باید ارتفاع سازه را به ارتفاع مجاز و هم سطح ساختمان‌های دیگر منطقه برساند، البته آن‌طور که شواهد نشان می‌دهد مورد دوم یعنی کاهش ارتفاع سازه مستدل تر است و ما فکر می‌کنیم سپاه مجبور بشود ارتفاع سازه را کاهش دهد.

به گفته قناعتی، به دستور سردار جعفری، فرمانده سپاه پاسداران هم اکنون عملیات اجرایی این پروژه در میدان سپاه متوقف شده و منتظر تعیین تکلیف قانونی ماجرا مانده است.

باید دید شورایی‌ها امروز می‌توانند پس از چند ماه‌ کشمکش، پرونده سازه‌ای که میدان سپاه را به یک میدان پر تنش و پر خبر تبدیل کرده است ببندند؟! پرونده‌ای که از یک سو به گفته مسئولان سپاه با سکوت شهرداری در برابر درخواست دریافت مجوز از سوی آنها، روند قانونی خود را طی کرده و در آن سو بنابه ادعای مقامات شهرداری، اخطارها و مخالفت‌های لازم برای اجرا نشدن پروژه در پرونده خود داشته است!

منبع:شهر خبر

دیدگاه کاربران