عضویت در خبرنامه الکترونیک

پایتخت تایلند ۲۰ سال دیگر زیر آب می‌رود

کد خبر: 64228
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸ ق.ظ

گزارش کمیته اصلاح ملی تایلند نشان می دهد در صورتی که اقدام جدی برای تغییرات آب و هوایی انجام نشود، بانکوک پایتخت این کشور تا 20 سال دیگر زیر آب می رود.

به گزارش ندای مردم، کمیته اصلاح ملی تایلند روز جمعه در گزارشی اعلام کرد توسعه مداوم و افزایش سطح آب دریا از جمله عوامل اصلی این حادثه احتمالی است.

این شورا معتقد است خشکسالی، افزایش برداشت آب های زیرزمینی و نشست شهر بانکوک این کار را سرعت می دهد و بری ممانعت از آن خواستار تشکیل کمیته ملی به منظور مدیریت مشکلات نشست بانکوک شد.

براساس این گزارش، ساخت آسمانخراش های 20 طبقه و توسعه صنعتی در بانکوک می تواند به نشست این شهر سرعت بخشد.

به نوشته تارنمای ‘بیشن’، متخصصان منابع آب اعلام کرد بانکوک پایتخت تایلند در حال حاضر بین نیم تا دو متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و سالانه حدود یک سانتی متر نشست می کند.

علاوه بر توسعه شهری و پروژه های زیرساختی عظیم که باعث نشست زمین می شود، نگرانی در مورد استفاده غیرقانونی از منابع آب نیز بر مشکل این کلان شهر جنوب شرقی آسیا افزوده است.

خشکسالی نیز از جمله مسائلی است که باعث افزایش مشکل بانکوک شده است.

اصلاح توسعه ساختار شهری، مدیریت منابع آب، انتقال پایتخت به مکان دیگر و ساخت دیوار دریایی در برابر خلیج تایلند با هزینه 14 میلیارد و 300 میلیون دلار از جمله راهکارهای نجات شهر بانکوک عنوان شده است.

دولت از کمیته اصلاح ملی تایلند درخواست کرده است با بررسی این یافته ها، گزارش جزئی تر از این موضوع تا هفت روز آینده به کابینه این کشور تحویل دهد.

منبع:ایرنا

دیدگاه کاربران