عضویت در خبرنامه الکترونیک
منطقه 22 شهرداری تهران؛

افتتاح مرکز پيشرفته دياليز با حضور وزير بهداشت

کد خبر: 64350
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۳:۱۲ ب.ظ

براساس آمارها سالانه 40 هزار عمل پیوند در کشور انجام می‌شود و به دلیل مشکلات تعرفه و عدم فرهنگسازی درباره اهدای عضو ما با کندی اجرای عمل پیوند در کشور مواجعه هستیم.

به گزارش ندای مردم، سیدحسن هاشمی با بیان اینکه واقعیت این است که بیماری‌های مختلفی در کشور وجود دارد که یکی از دردآورترین آنها بیماری خاموش فشار خون است که موجب از بین رفتن کلیه‌ها می‌شود، افزود: دیابت یکی دیگر از عوامل از بین رفتن کلیه است. متاسفانه تاکنون فقط 5 میلیون بیمار دیابتی در سراسر کشور شناسایی شدند ضمن اینکه براساس آمارهای ما 50 درصد از مردم 70 سال به بالا متبلا به فشار خون هستند.

وزیر بهداشت افزود: تحت این شرایط شرط عقل آن است که پیشگیری کنیم و مصرف نمک که باعث جذب آب بیشتر و افزایش فشار خون می‌شود را کنترل کنیم.

هاشمی با بیان اینکه کشورهایی مانند انگلستان مصرف نمک خود را به 3 گرم رساندند، گفت: متاسفانه، ورود غذاهای وارداتی مشکلی برای آیندگان محسوب می‌شود چراکه امروز مصرف قند و شکر نیز بالاست و ما در آینده جزو کشورهایی هستیم که بیماری قند به شدت جامعه ما را تهدید می‌کند. بلایی که هم اکنون کشورهای عربی همسایه به آن دچار هستند در آینده به کشور ما نیز تسریع پیدا کند.

وی در ادامه با اشاره به جمعیت قابل توجه بیماران دیالیزی در کشور افزود: بی شک دیالیز راه حل قطعی نیست و بیماران از این دست باید عمل پیوند انجام دهند.

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات عمل پیوند در کشور بیان داشت: براساس آمارها سالانه 40 هزار عمل پیوند در کشور انجام می‌شود و به دلیل مشکلات تعرفه و عدم فرهنگسازی درباره اهدای عضو ما با کندی اجرای عمل پیوند در کشور مواجعه هستیم.

هاشمی در ادامه گفت: در دو تا سه دهه اخیر برخی از افراد برای تامین کلیه مجبور بودند به نیازمندان مراجعه کنند. این درآور است که فردی برای امرارمعاش مجبور شود که عضوی از بدن خود را بفروشد نه اینکه هدیه کند.

وزیربهداشت با بیان اینکه انتظار ما این است که خانواده‌ها همت کنند تا از تعداد بیماریان دیالیزی در کشور کاسته شود، تصریح کرد: ضروری است تا تمامی افراد نسبت به مراجعه پزشک و مصرف خوراکی سالم و انجام فعالیت‌های بدنی اقدام کنند.

وی در ادامه بیان کرد: واقعیت این است که ما تعرفه‌ها را در مورد بیماران کلیوی و دیالیزی به طور درست تعریف کرده‌ایم و امیدواریم تا 3 تا 5 سال آینده مشکلات این افراد در زمینه‌های دیگر نیز رفع شود. البته این اقدامی است که وزارت بهداشت می‌توانست انجام دهد و در مورد اهدای عضو کاری از ما بر نمی آید جز آنکه رسانه‌ها کمک کنند فرهنگ اهدای عضو را نهادینه سازیم.

وی در پایان ضمن قدردانی از شهرداری تهران برای دراختیار گذاشتن زمین برای ساخت مرکز دیالیز خاطرنشان کرد: بیماران بدون پرداخت هیچ گونه هزینه حتی ایاب و ذهاب می‌توانند از خدمات درمانی این مرکز دیالیز استفاده کنند که شایسته تقدیر است.

حال امیدواریم شهرداری تهران با مشارکت بخش خصوصی این اقدامات را در سطح شهر گسترش دهد‌.

دیدگاه کاربران