عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری:

شهرداری تهران پای خود را ازروستاهای کن وسولقان بیرون بکشد

کد خبر: 64367
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۸:۱۹ ب.ظ

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر 60 درصد کارتن‌خواب‌های شهر تهران را روستاییان سراسر کشور تشکیل می‌دهند.

ندای مردم | دکتر سید ابوالفضل رضوی در گردهمایی معاونین عمرانی، مدیران کل امور روستایی و امور بانوان استانداری‌های سراسر کشور، با طرح سوالاتی چون چرا باید روستاها را در حاشیه برنامه ریزی‌های خود قرار دهیم و آیا نباید توسعه روستایی را به عنوان یک محور توسعه ملی درنظر گرفت، اظهار کرد: جمعیت روستایی کشور از چرخه فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی جدا شده و نه تنها موثر و مفید عمل نمی‌کند بلکه در برخی موارد به جمعیتی مضر و آسیب رسان تبدیل شده است.

وی در ادامه با تاکید بر آنکه مسئولیت رسیدگی به این امور به عهده کسانی است که در مسند قدرت قرار گرفته‌اند، عنوان کرد: در حال حاضر30 تا 35 درصد شهر مشهد و همچنین شهر اهواز را حاشیه نشین ها تشکیل می‌دهند. این در حالیست که 50 درصد از زمین‌های قابل کشت و پتانسیل دار و در واقع سرمایه‌های فیزیکی کشور امکان تولید دارند در روستاها واقع شده است و در صورتی که آنها خالی از سکنه شوند به معنای آن است که این 50 درصدی که باید در چرخه تولید و توسعه کشور قرار گیرد تعطیل شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در ادامه ضمن اشاره به آنکه طبق سرشماری سال 1390، 28.6 درصد جمعیت کشور را روستاییان و عشایر تشکیل می‌دهند، گفت: در حال حاضر بیشترین جمعیت روستایی از نظر درصد متعلق به سیستان و بلوچستان و بیشترین جمعیت از حیث تعداد به خراسان رضوی تعلق می‌گیرد؛ کمترین تعداد نیز از هر دو حیث جمعیت و تعداد نیز متعلق به استان قم است.

رضوی در ادامه عنوان کرد: 60 درصد درآمد خانوار شهری برابر با کل درآمد خانوار روستایی است و این تبعیض ها از مسائل اقتصادی و درآمدی فراتر رفته و به حدی رسیده است که هرگاه به روستاهای پرجمعیت مراجعه می‌کنیم شاهد آن هستیم که آنان خواهان تبدیل وضعیت به شهر هستند.

به گفته رضوی، متاسفانه در حال حاضر از 31 استان کشور در 22 استان هزینه خانوار روستایی بر درآمد آن غالب بوده و تنها در 9 استان درآمد خانوار روستایی بیش از هزینه های آنهاست.

وی در این باره تصریح کرد: یکی از دلایل عمده روستاییان برای تمایل به شهری شدن این است که املاک آنان فاقد سند بوده و وقتی روستای آنان تبدیل به شهر شود املاکشان سند دار شده و در این شرایط دولت هم نمی‌تواند به املاک آنان تعرض کند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: در حال حاضر هیچ روستایی در کشور نیست که از تجاوز دولت به املاک خود ناراضی نباشد و در چنین شرایطی شاهد آن هستیم که شورای اسلامی روستاها نیز دارای کمترین قدرت هستند.

رضوی در ارتباط با وضعیت شورای اسلامی روستاها در مقایسه با شورای اسلامی شهرها اظهار کرد: شواری اسلامی روستاها در حال حاضر دارای کمترین احترام نسبت به شورای اسلامی شهرها هستند و حتی اجازه هیچگونه حق جلسه‌ای را نداشته و درآمدزایی نیز ندارند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی شاهد آن هستیم که شوراهای اسلامی شهرها خود پروژه‌های عمرانی داشته ، طرح‌های خود را اجرا کرده و به مناقصه می‌گذارند، زمین واگذار می‌کنند و غیره در حالی که شورای اسلامی روستاها از هیچکدام از این مزایا برخوردار نیست؛ در چنین شرایطی این سوال پیش می آید که مگر عقل و شعور اعضای شورای اسلامی روستاها از عقل و شعور اعضای شورای اسلامی شهرها کمتر است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در ادامه ضمن بیان آنکه مشکلات روستاییان متعدد بوده و باید برای رسیدگی به آنها تغییراتی اساسی در نوع نگاه به روستا و روستاییان ایجاد کرد، افزود: چرا باید مرکز تولید گندم روستا باشد اما آسیاب آن در شهر و یا چرا باید اینترنت پرسرعت برای روستاییان رویا شود.

از هر شش خانوار روستایی، یک فرد تحصیل کرده است

رضوی در ادامه این گردهمایی ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های راهبردی برنامه ششم توسعه در راستای توسعه روستایی، گفت: رهبر معظم انقلاب بر اتخاذ برنامه‌های اجرایی در جهت توسعه روستایی، تثبیت جمعیت، تشویق مهاجرت به مناطق روستایی و عشایری به عنوان کانون‌های تولید و ارزش آفرینی، برنامه ریزی و مدیریت بهینه در سطح ملی، منطقه‌ای و محلی، تعیین سهم واقعی در توزیع منابع و ارتقای شان و منزلت اجتماعی روستاییان و همچنین ایجاد فرصت‌های جدید اقتصادی و فعالیت‌های کارآفرینی، حمایتی و اشتغالزایی بومی و مقارن سازی تاسیسات و زیر ساخت‌های اماکن روستایی تاکید داشته‌اند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: در چنین شرایطی زمانی که رهبری نظام توسعه روستایی را مکلف کرده‌اند، باید در نگاه خود به روستاها نیز تجدیدنظر کرده و تعریف روستا را از محلی با جمعیت 20 خانوار (100 نفر) تا 3500 نفر تغییر دهیم و روستاها را محلی بدانیم که با هر تعداد جمعیت از دو نفر تا 12 هزار نفر به عنوان یک واحد تولیدی در نظر گرفته شود.

رضوی ادامه داد: در حال حاضر از هر شش خانوار روستایی، یک فرد تحصیل کرده داریم، در حالی که هنوز نگاه برخی به روستاییان این است که آیا آنان سواد خواندن و نوشتن را دارند؟ در چنین شرایطی تغییر نگاه به روستایی و روستاییان از واجبات نظام است.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه، هدف کشور رسیدن به نرخ رشد اقتصادی هشت درصد است، گفت: از سال 1338 تا سال 1393 متوسط رشد نرخ اقتصادی کشور 4.2 درصد بوده است و تنها در دو مقطع زمانی شاهد رشد منفی اقتصادی بودیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در خصوص این دو مقطع تصریح کرد: در سال 58 با شروع جنگ تحمیلی تا سال 67 با پایان یافتن جنگ دارای رشد منفی 2.5 درصدی بودیم زیرا در آن زمان نیروهای تازه سرکار آمده بدون تجربه و نفت بشکه‌ای هفت تا 10 دلار را داشتیم اما در سال 91 شاهد آن بودیم که با نفت بشکه‌ای 110 تا 112 دلار و آدم‌هایی با 30 سال تجربه رشد منفی 6 درصد را در کشور تجربه کردیم.

رضوی ادامه داد: در سال 1390 دولت وقت با حدود 130 میلیارد ریال درآمد نفتی، 100 میلیارد دلار واردات داشت در حالی که وقتی روستاها کانون تولید هستند چرا باید آنها را تعطیل کنیم و در مقابل واردات را افزایش دهیم.

وی در ادامه انتقاد به شرایط موجود روستاها ادامه داد: روستاها پایگاه و خواستگاه اقتصادی مقاومتی هستند و استاندارهای سراسر کشور باید بدانند که به نرخ رشد اقتصادی 8 درصد نمی رسیم مگر آنکه روستاییان و عشایر را که 28.6 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شوند را وارد کارزار اقتصادی کنیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در ادامه این گردهمایی از تمامی استانداران، فرمانداران و مدیران استانی در سراسر کشور تقاضا کرد تا ماهیانه حداقل یک جلسه در جهت توسعه مناطق روستایی با نهادهای ذیربط و با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد برگزار کنند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در ادامه با اظهار ناراحتی از عدم پیگیری برخی استانداریها در خصوص ابلاغ طرح مشارکت اقتصادی روستاها که توسط این معاونت به استانداری‌ها ابلاغ شده بود، گفت: انتظار ما این است که استانداریها ابلاغیه‌های معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری را به فرماندار خود ابلاغ کنند نه اینکه بعد از سه ماه ابلاغ طرح مشارکت اقتصادی روستاها به استانداری‌ها، شاهد آن باشیم که هنوز استانداران محترم این طرح را به فرمانداران ابلاغ نکرده اند.

رضوی ادامه داد: عجیب است که بسیاری از فرمانداران به ما مراجعه می‌کنند و حتی نمی‌دانند طرح مشارکت اقتصادی روستایی چیست زیرا استانداران هیچ جلسه‌ای را برای توجیه فرمانداران خود تشکیل نداده اند؛ و اگر در حال حاضر بخواهم وضعیت موجود را به رئیس جمهور گزارش کنم صورت خوشی نخواهد داشت.

در ادامه رضوی روستاییان را از اقشار محروم جامعه عنوان کرد و گفت: تفاوت عمده روستاییان با کارگران در آن است که کارگران دارای تشکل‌های صنفی هستند و هرگاه با مشکل و بی عدالتی روبرو شوند از طریق تشکل‌های صنفی خود صدایشان را به همه می رسانند اما روستاییان همواره صداهای خاموشی هستند که مشکلاتشان به گوش هیچ کس نمی رسد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در ادامه با تاکید بر آنکه هیچ دستگاه و نهاد دیگری بجز این معاونت حق سیاست گذاری روستایی را ندارد و سایر دستگاه‌ها باید تنها مجری سیاست‌های اتخاذ شده از سوی این معاونت باشند، گفت: معاون اول رییس جمهور در 28 خردادماه سال گذشته طی بخشنامه‌ای صراحتا وظیفه سیاستگذاری را در حوزه روستایی بر عهده معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گذاشت پس در چنین شرایطی هیچ مسئولی نمی‌تواند ادعا کند که نمی‌دانیم کدام نهاد مسئول رسیدگی به امور روستایی است زیرا در آن حالت مشخص می شود که مسئول مربوطه بخشنامه‌ها و قانون کشور را نخوانده و در بی اطلاعی به سر می‌برد.

وی در ادامه در پاسخ به ادعای برخی از فرمانداران حاضر در این گردهمایی که ایراداتی به طرح مشارکت اقتصادی روستایی وارد کردند گفت: در حال حاضر استان مرکزی، خراسان رضوی، با اراده قوی خود طرح مشارکت اقتصادی را در روستاهای استان خود به انجام رسانده‌اند و شاهد موفقیت‌هایی در این زمینه بوده‌ایم که نشان دهنده آن است که این استان‌ها اراده کرده و به اهداف خود رسیده‌اند.

رضوی همچنین در ارتباط با طرح مشارکت اقتصادی در روستاهای مرزی کشور گفت: استانهای مرزی کشور همواره محروم ترین مناطق کشور هستند مانند سیستان و بلوچستان که درآمد خانوار روستایی آنان نصف میانگین درآمد روستاییان کشور است. به همین دلیل در طرح مشارکت اقتصادی روستایی برای مناطق مرزی تسهیلات ویژه‌ای را قائل شدیم که فرصت بسیار مغتنمی است تا استانداران و فرمانداران این مناطق در جهت جذب این فرصت‌ها برای توسعه مناطق خود اراده و اقدام کنند.

شهرداری تهران پای خود را ازروستاهای کن وسولقان بیرون بکشد

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در ادامه ضمن اشاره به آنکه در حال حاضر برنامه ششم توسعه در حال تدوین بوده و 30 شورا برای برنامه‌های توسعه‌ای کشور تشکیل شده‌اند که یکی از آنها شورای توسعه روستا، عشایر و اقشار کم درآمد است، اظهار کرد: مسئولیت این شورا به عهده معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهور است و تنها شورایی است که تا به حال سه جلسه تشکیل داده و بر اساس گزارشات سازمان مدیریت 14 شورا تا 10 روز گذشته هیچ جلسه‌ای نداشته، شش شورا یک جلسه و سایر شوراها نیز تنها دو جلسه تشکیل داده‌اند.

به گزارش ایسنا رضوی در جمع خبرنگاران در خصوص بازاریابی محصولات صنایع دستی روستایی نیز اظهار کرد: با سازمان صنایع دستی توافقنامه‌ای را جهت فروش و بازاریابی صنایع دستی روستاها و استانهای کشور به امضا رسانده ایم و به این ترتیب شاهد فروش قطعی محصولات و صنایع دستی روستاهای سراسر کشور باشیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در پایان در خصوص روستاهای کن و سولقان نیز گفت: شهرداری تهران باید پای خود را از روستاهای کن و سولقان بیرون بکشد زیرا این مناطق روستایی بوده و از لحاظ قانونی نمی‌توانند زیر مجموعه شهرداری تهران قرار بگیرند. به همین دلیل شهرداری تهران اجازه تصرف و ساخت و سازهای غیرمجاز در این منطقه را نداشته و در این خصوص وظیفه بخشدار منطقه است تا از این موارد جلوگیری کند.

برگزاری دومین همایش ملی روز روستا در مهرماه

کاوه معراجی مدیر کل برنامه ریزی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نیز در این گردهمایی بااشاره به روز ملی روستا اظهار کرد: 15 مهر ماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز ملی «روستاها» نام نهاده شده است که امسال دومین همایش ملی این روز در محل سالن اجلاس با حدود 1500 نفر برگزار خواهد شد.

 

دیدگاه کاربران


 • یگانه


  Deprecated: mysql_query(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 200

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 200

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 200

  Deprecated: mysql_query(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 207

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 207

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 207
  Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام سایت خوبی به نظر میرسه براتون آرزوی موفقیت میکنم