عضویت در خبرنامه الکترونیک
مختاری خبر داد:

احداث بوستان 4 هکتاری فناوری در محدوده منطقه 15 / آشنایی کودکان با انرژی های نو از طریق توربین های آبی و بادی

کد خبر: 64394
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۷:۰۲ ب.ظ

مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرتهران با اعلام اینکه پروژه احداث بوستان فناوری در یکی از مناطق 22 گانه تهران در دست طراحی است، گفت: در نظر داریم این بوستان را با وسعت 4 هکتار در محدوده منطقه 15 پایتخت به بهره برداری برسانیم.

علی محمد مختاری، با تاکید بر اینکه طراحی بوستان فناوری در مرحله تکمیل است و این قابلیت را دارد تا وسعت آن بسته به جزئیات طرح تا 6 هکتار نیز افزایش یابد، تصریح کرد: تلاش شده بیشترین وسعت این بوستان به فضای سبز اختصاص یابد و کمترین سازه ساختمانی در بوستان فناوری ساخته شود.

وی با تاکید بر اینکه بوستان فناوری در راستای مصوبه شورای شهر تهران با موضوع شهر دوستدار کودک طراحی و احداث می شود، متذکر شد: مبنای ساخت این بوستان، استفاده و آشناسازی شهروندان با کاربرد انرژی های نو در قالب طرح های آموزشی است.

این مقام مسئول در حوزه فضای سبز شهر تهران با تاکید بر اینکه ساختمان هایی که در طراحی این بوستان پیش بینی شده تماما بر اساس انرژی های نو ساخته خواهند شد، افزود: در طراحی این بوستان یک دریاچه با وسعتی حدود 2 تا 3 هزار مترمربع نیز پیش بینی شده است که علاوه بر تلطیف محیط بوستان، نحوه کار توربین های آبی را نیز به نمایش در می آورد.

مختاری تامین روشنایی بوستان را از طریق انرژی خورشیدی عنوان کرد و گفت: در نظر داریم در محوطه بوستان فناوری توربین های بادی نیز نصب کنیم، زیرا هدف اصلی از طراحی و احداث این بوستان توجه به آموزش کودکان و نوجوانان و آشناسازی نسل آینده ساز کشور با نحوه تولید و اهمیت انرژی های نویی است که برای محیط زیست تهدیدکننده نیستند و سلامت عموم را به خطر نمی اندازند.

مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرتهران با تاکید بر اینکه اولویت سازمان توسعه بوستان هایی با کمترین سازه های ساختمانی است، افزود: در سال های اخیر کوشیده ایم تا حداقل 75درصد مساحت بوستان ها به فضای سبز و 25درصد باقیمانده نیز به باغ راه ها یا امکانات و تجهیزات مورد نیاز پارک ها همچون نمازخانه، بوفه یا سرویس های بهداشتی اختصاص یابد.

وی ادامه داد: نمونه کامل اجرای این مهم را می توانیم در بوستان آزادگان، در جنوب شرقی تهران مشاهده کنیم که با مساحت 112 هکتار، تنها یک سازه ساختمانی دارد که آن هم یک ساختمان قدیمی است و به کتابخانه عمومی اختصاص یافته است و یک مسجد بزرگ برای نمازگزاران. در واقع بیش از 111 هکتار از فضای سبز این بوستان می تواند به بهره برداری شهروندان برسد.

به گفته مختاری، یکی از اهداف احداث این بوستان ها ترویج به کارگیری انرژی‌های نو و پاک در طراحی فضاهای سبز و کاهش مصرف منابع انرژی و همچنین آشنایی شهروندان با انرژی پاک و غیر فسیلی قابل استفاده در زندگی روزمره است.

مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز خاطر نشان کرد: این گونه بوستان ها در بعد فرهنگی درصدد تحقق ارتقای فرهنگ و دانش دوستی و ایجاد علاقه نسبت الگوهای علمی و فرهنگی ایرانی_ اسلامی است و در بعد اجتماعی پیگیر تقویت پیوند جامعه با علم و فناوری و طبیعت در فضایی جذاب و مفرح است.

منبع:تهران سما

دیدگاه کاربران