عضویت در خبرنامه الکترونیک

کارنامه چهار ماهه بنادر تجاری هرمزگان به مدیر کل

کد خبر: 64486
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۷:۲۸ ق.ظ

مهندس ابراهیم ایدنی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از تخلیه و بارگیری بیش از ۲۷ میلیون تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی در بنادر تجاری این استان از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

به گزارش پورت پرس (دریانگار) از هرمزگان، ایدنی ضمن گزارشی از عملکرد مجموعه کل بنادر استان هرمزگان طی چهار ماهه نخست سال ۹۴ اظهار کرد: طی این مدت، ۲۷ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۶۸۱ تن کالای نفتی و غیر نفتی از طریق بنادر تجاری استان تخلیه و بارگیری شده است.

وی افزود: از مجموع عملیات انجام شده در سطح بنادر استان طی سال جاری، ۱۷ میلیون و ۳۳ هزار و ۸۰۰ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۱۰ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۸۸۱ تن نیز به مواد نفتی اختصاص دارد.

کابوتاژ بیش از ۳ میلیون تن کالای غیر نفتی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان حجم کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) کالاهای غیرنفتی را افزون بر ۳ میلیون و ۵۰۷ هزار و ۹۶۶ تن عنوان کرد.

ایدنی حجم ترانزیت اینگونه کالاها طی چهار ماه نخست سال جاری را یک میلیون و ۴۸۱ هزار و ۹۵۲ تن عنوان کرد و از صادرات ۷ میلیون و ۵۲۲ هزار و ۲۹۸ تن کالای غیرنفتی به خارج از کشور طی این مدت، خبر داد.

کاهش ۱۰ درصدی واردات غیرنفتی

ایدنی همچنین گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از ۳ میلیون و ۵۹۷ هزار و ۲۶۶ تن کالای غیر نفتی وارد کشور شد که این رقم نشانگر کاهش ۱۰ درصدی این بخش از عملیات بندری است.

وی اضافه کرد: طی مدت یاد شده، بالغ بر ۴۶۹ هزار و ۲۲ تن کالای غیرنفتی از طریق بنادر تجاری این استان ترانشیپ شد.

رشد ترانزیت نفتی در بنادر تجاری هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود از ترانزیت ۳۴۷ هزار و ۱۲۷ تن انواع مشتقات و فرآورده های نفتی از طریق پایانه های بنادر این استان با رشد ۹۳ درصدی و همچنین صادرات ۳ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۶۴۳ تن از این نوع کالاها به خارج از کشور از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

کاهش واردات نفتی طی چهار ماه اخیر

به گفته ایدنی، طی این مدت ۴۹۵ هزار و ۱۵۰ تن مواد نفتی از طریق بنادر این استان، وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که کاهش ۵ درصدی داشته است.

این مقام مسئول حجم کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) اینگونه کالاها را ۶ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۳۸۹ تن عنوان کرد.

تخلیه و بارگیری بیش از ۵۳۰ هزارTEU کانتینر

وی بیان کرد: طی مدت یاد شده، ۵۳۳ هزار و ۱۳۴ TEU کانتینر در پایانه های بنادر تجاری استان تخلیه و بارگیری شد.

افزایش پهلوگیری کشتی ها در بنادر هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان تعداد شناورهای ورودی به بنادر تجاری این استان طی چهار ماه نخست سال جاری را ۹ هزار و ۶۷۷ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، یک هزار و ۶۰۱ فروند شناور بالای هزار تن و ۸ هزار و ۷۶ فروند از کشتی های پهلو گرفته در بنادر تجاری هرمزگان، زیر هزار تن وزن داشته اند.

ایدنی ضمن اشاره به رونق تردد شناورها به بنادر تجاری این استان، گفت: پهلوگیری کشتی ها طی این مدت، در مجموع ۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

ثبت ۷ میلیون نفر- سفر دریایی در هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن اشاره به اهمیت ویژه این استان در کشور به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی ایران، گفت: طی مدت یاد شده، ۶ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۴۰۱ نفر- سفر جابجایی مسافران در بنادر مسافری و چند منظوره این استان به ثبت رسید.

لازم به ذکر است، اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان راهبری بیش از ۷۲ بندر بزرگ و کوچک را بر عهده دارد که بندر شهید رجایی، بندر شهید باهنر، قشم و بندر لنگه از جمله مهم ترین بنادر تجاری این استان است.

دیدگاه کاربران