عضویت در خبرنامه الکترونیک
در جلسه شوراي‌ عالي مديريت بحران اعلام شد؛

در تهران در وقوع بحران تنها پاسخگوی ۲۰ درصد جمعیت هستیم

کد خبر: 64506
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۸:۲۳ ق.ظ

باید توجه داشته باشیم که کل اتفاق در عرض هفت دقیقه رخ داد و این نشان می‌دهد که ما با کمبود امکانات مواجهیم به‌ طوری‌ که مجموعه امکانات موجود برای رویارویی با بحران شهر تهران تنها پاسخگوی ٢٠ درصد جمعیت این شهر است.

 

به گزارش ندای مردم، روزنامه اعتماد نوشت: ١٠ روز پس از طوفان و سیل چالوس و رودخانه کن و سولقان بالاخره جلسه شورای‌ عالی مدیریت بحران به ریاست وزیر کشور برگزارشد. وزیر کشور در حاشیه این جلسه در کنار مباحثی که درمورد سیل و توفان تهران مطرح کرد در پاسخ به اینکه عملکرد گروه‌های مرتبط را چگونه ارزیابی می‌کنید و چه نمره‌ای به آنها می‌دهید، با لبخند پاسخ داد: «من اهل نمره دادن نیستم. فقط همین قدر بگویم که از دید ما عملکردشان خوب و قابل قبول بوده است.»

علاوه براین تشکیل جلسه شورای‌ عالی مدیریت بحران به ریاست روحانی یا جهانگیری در آینده‌ای نزدیک، انتقاد از ساخت و سازها و کارگاه‌های دایر شده در مسیر سیلاب، تخمین خسارات ناشی از سیلاب تهران و البرز، استفاده از ظرفیت بسیج در حوزه پیشگیری و مقابله با بحران از جمله مهم‌ترین اظهارات وزیر کشور در جلسه شورای‌عالی مدیریت بحران است.

جلسه دیروز درحالی تشکیل شده که رییس قوه قضاییه چند روز قبل از مسوولان خواست تا اسامی متخلفان در مدیریت بحران سیل اخیر را برای پیگیری به این قوه معرفی کنند.دیروز وزیر کشور در پاسخ به خبرنگاران برای پیگیری این موضوع رسما اعلام کرد: «این اسامی به قوه قضاییه اعلام می‌شود.»

او همچنین با بیان اینکه جلسات ستاد بحران به‌طور مستمر با حضوردستگاه‌های ١۴گانه برگزار می‌شود از برگزاری شورای‌عالی مدیریت بحران به ریاست رییس‌جمهور یا معاون اول در هفته‌های آینده خبر داد. رحمانی ‌فضلی با اشاره به مصوبات و اهداف جلسه دیروز نیز گفت: «در این جلسه درخصوص خرید تجهیزات برای سازمان هواشناسی و ارایه آموزش‌های لازم نیز بحث و تبادل‌نظر شد. همچنین مصوب شد تا خسارات این حادثه به اولویت تعیین خسارات وارده به زیرساخت‌ها بررسی شود و وزارت نیرو نیز موظف شد که طرح آمایش و ساماندهی رودخانه‌ها را ارایه دهد.»

او همچنین درباره دلایل سیل گفت: «ساخت و سازهای حاشیه رودخانه، کارگاه‌ها، پل‌ها و حتی درختانی که در جای مناسب رشد نکرده بودند از جمله مهم‌ترین دلایل بروز سیل اخیر بود، به گفته وی در این خصوص مقرر شده تا شهرداری تهران نیز با وزارت نیرو همکاری تنگاتنگی داشته باشد.

رحمانی ‌فضلی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع سرشاخه رودخانه‌ها اشاره کرد و گفت: ‌باید امکاناتی که بتواند سیل را در سرشاخه‌ها کنترل کرده، تامین کنیم تا بتوانیم با استفاده از آنها از جاری شدن سیلاب در ادامه مسیر رود جلوگیری کنیم. وزیر کشور اشاره‌ای هم به بحث غافلگیری در حادثه سیل اخیر کرد.

به اعتقاد وی، بحث غافلگیری از چند منظر قابل بررسی است، نخست اینکه آیا پیش‌بینی شده بود که چنین شرایط جوی رخ خواهد داد که به گفته رحمانی فضلی، هواشناسی آن را پیش‌بینی کرده بود، اما وی در عین حال افزود: گرچه ما قدرت پیش‌بینی نقطه‌ای را نداریم. رحمانی فضلی در مورد دیگر عوامل دخیل در بحث غافلگیری نیز گفت: موضوع بعدی این است که آیا با بررسی میزان بارش می‌توان قدرت سیل را بررسی کرد؟ درپاسخ به این سوال وزارت نیرو و سازمان هواشناسی معتقدند در بررسی میزان سیل، موانعی وجود دارد که باید رفع شود.

وزیر کشور در ادامه در مورد عملکرد نهادهای مرتبط با سیل با تاکید براینکه امدادرسانی، به موقع و قابل قبول بود، گفت: باید توجه داشته باشیم که کل اتفاق در عرض هفت دقیقه رخ داد و این نشان می‌دهد که ما با کمبود امکانات مواجهیم به‌ طوری‌ که مجموعه امکانات موجود برای رویارویی با بحران شهر تهران تنها پاسخگوی ٢٠ درصد جمعیت این شهر است.

وی افزود: همچنین ساخت‌و‌سازهایی که در تهران انجام شده، می‌تواند تشدید‌کننده باشد. درباره سوله‌های مدیریت بحران نیز باید بگویم که این سوله‌ها چند منظوره است و اگر هم مشکلی در آنها وجود داشته باشد باید بررسی و حل شود. رحمانی ‌فضلی همچنین خطاب به خبرنگاران صدا و سیما با کنایه به این سازمان گفت: مسوول اطلاع‌رسانی و هشدار درخصوص بحران، سازمان صداوسیماست و ما درخواست داریم که بررسی شود که آیا صداوسیما این اقدام را انجام داده است یا خیر؟

نجار: حاضریم مسوولیت بحران تهران را به شهرداری بدهیم

همچنین در حاشیه این جلسه، اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور، به روند برخورد با بحران و حوادث طبیعی و اختلاف بین دو نهاد استانداری و شهرداری در این خصوص پرداخت و گفت: در مورد تهران استانداری از یک سو و شهرداری از سوی دیگر خود را متولی مقابله با حوادث و بحران‌های طبیعی می‌دانند که همین امر باعث شده تا نیرو و پتانسیل‌های آنها برای مقابله با این‌گونه حوادث چندان کارآمد نبوده و حتی در برخی موارد موازی‌کاری شود. وی با ذکر اینکه این مسائل به دلیل اختلاف تفسیر از قانون است، گفت: شهرداری به دلیل اینکه خود را مدیریت شهری می‌داند، معتقد است که مدیریت بحران با اوست و استانداری و فرمانداری هم با توجه به اینکه مسوول امنیت شهر است و بر عملکرد بسیاری از دستگاه‌ها نظارت دارد، معتقدند که متولی این امر آنها هستند. نجار در ادامه با تاکید بر اینکه تهران به عنوان پایتخت کشور نیازمند یک طرح جامع و مدیریت یکپارچه برای مقابله با بحران است، گفت: برای حل این مشکل باید هر‌دوی این نهادها از سوی یک نهاد مشترک مدیریت شوند تا مشکلات امروز مرتفع شود. رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به این سوال که تاکنون چه اقدام عملی برای حل این مشکل صورت گرفته است؟ گفت: برای رفع این مشکل لایحه‌ای آماده و تقدیم مجلس شده است و هم اینک در کمیسیون‌های مربوطه در دست بررسی است. براساس این طرح، مدیریت بحران در شهر تهران به دولت و وزارت کشور محول خواهد شد تا بتواند نظارت عالیه و هماهنگ و یکپارچه‌ای ایجاد شود. وی همچنین در مورد اینکه آیا دولت تمایلی برای واگذاری مدیریت بحران به شهرداری دارد یا خیر؟ گفت: بله. چرا که نه. اگر شهرداری بخواهد این وظیفه سنگین را عهده‌دار شود ما کاملا از آن استقبال می‌کنیم و حاضریم تمام این مسوولیت سنگین را به وی بسپاریم.

رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران: عملکرد ستاد مدیریت بحران قابل دفاع نیست

رحمت‌الله حافظی، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر اما، در حاشیه جلسه دیروز شورای شهر برخلاف وزیر کشور عملکرد دستگاه‌های مرتبط با حادثه اخیر سیل و توفان تهران را قابل دفاع ندانست و گفت: در بررسی این حادثه ابهامات فراوانی وجود دارد‌؟ مثل اینکه آقایان می‌گویند مردم تفریح نروند. این استدلال، توجیه کاملا نادرستی است. ما چقدر برای مردم امکانات رفاهی و تفریحی آماده کرده‌ایم تا آنها دیگر در حاشیه‌های رودخانه‌ها برای تفریح نروند. ثانیا: چرا سامانه‌ای برای اطلاع‌رسانی این حادثه پیش‌بینی نشده بود‌؟ وی در مورد انتشار اخبار غیر‌رسمی مبنی بر تلفات ١۵٠ نفری شهروندان در رودخانه کن گفت: در این مورد اطلاع ما درحد اخباری است که نهادهای مربوطه اعلام کرده‌اند. ضمن اینکه بعید می‌دانم این تعداد کشته‌شده باشند چون به هر حال اگر چنین بود، خانواده‌های آنها حتما واکنش نشان می‌دادند. حافظی در بخش دیگری از سخنان خود به مقایسه بودجه تهران با رباط‌کریم پرداخته و گفت: بودجه ستاد مدیریت بحران تهران ۵/٨ میلیون نفری برای سال جاری ٣٢ میلیارد است در حالی که این رقم برای رباط‌کریم با ۶٠٠ هزار نفر جمعیت حدود ١٧ میلیارد تومان است. بنابراین چطور انتظار داریم که بتوانیم در مواجهه با حوادث طبیعی عملکرد مثبت و قابل‌قبولی را داشته باشیم.

دیدگاه کاربران