عضویت در خبرنامه الکترونیک

رقابت فیلم‌های اینستاگرامی در یک جشنواره

کد خبر: 64595
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۷ ق.ظ

اولین فستیوال ویدئوهای ١۵ ثانیه‌ای اینستاگرام از سوی کارگاه سینمای آلترناتیو ایران در محیط اینستاگرام برگزار می‌شود

اولین فستیوال ویدئوهای ١۵ ثانیه‌ای اینستاگرام از سوی کارگاه سینمای آلترناتیو ایران در محیط اینستاگرام برگزار می‌شود.
کارگاه سینمای آلترناتیو از سال ١٣٩١ با مدیریت محمد شیروانی سینماگر نوگراى ایرانی در تهران راه اندازی شد تا به کشف و پرورش استعداد های جوان در سایه مانده ى سینماى ایران کمک کند.

همه می توانند ویدئو های خود را با موضوع آزاد تا تاریخ ١۵ مرداد در قالب (داستانی، مستند، تجربی، سلف پرتره) متناسب با محدودیت زمانى اینستاگرام به این آدرس هشتک کنند. #alternativecinemaworkshop

ویدئوها می‌بایست با موبایل برداشته شده باشند و استفاده از برش و تمهیدات تصویری در طول آن بلامانع است. هر فرد می تواند حداکثر با ٣ ویدئوی ١۵ ثانیه‌ای در اولین فستیوال «آلترناتیو اینستا» شرکت کند.
بخشى از یادداشت محمد شیروانى به این شرح است:

محدودیت زمان ١۵ ثانیه اى براى آپلود ویدئو در فضاى مجازى اینستاگرام ما را ملزم می‌کند تا از مقدمه و مؤخره که عادت دیرینه ما ایرانى‌ها در سخنورى، قصه‌گویى و روایت است پرهیز کنیم.

در شعر ایجاز و خلاصه گویى ویژگى بارز دوبیتى ایرانى و هایکو ژاپنى ست که شاعر با حداقل کلمات – ١۵ تا ١٧ کلمه – روایتى کامل و تأثیر گذار مى آفریند.

شاید تا یک دهه قبل فیلم کوتاه به این نیاز معاصر پاسخ می‌داد اما پیشرفت تکنولوژى و سرعت تغییرات، مدیوم هاى تازه‌اى را پیشنهاد می‌دهد و نیاز به نو شدن را در مدت زمان کوتاه‌ترى گوشزد می‌کند.
موزیک ویدئو ها در سالهاى اخیر به پشتوانه موسیقى و در محدوده زمانى یک قطعه یا یک ترانه ، بیشترین حجم اطلاعات تصویرى و بازیگوشى هاى فرمى را در ترکیب بندى رنگ و نور، فضاسازى هاى خلاقانه، ایجاز و روایت هاى غیرخطى ارائه کرده اند.
اما زندگى کوتاه ست و مخاطب امروز در تکثر انتخاب سر در گم است و میخواهد تا در کمترین زمان ممکن، بیشترین را ببیند و خب کافى ست که تا ١۵ بشمارد و یک ویدئو تمام وجودش را سرشار کند .

برای اطلاع از نحوه داوری ها و جزئیات جوائز و اعلام برگزیده ها به صفحه اینستاگرام alternativecinemaworkshop@ مراجعه کنید.

دیدگاه کاربران