عضویت در خبرنامه الکترونیک

محکومیت متهمان پرونده نگین خودرو آفتاب به ۴۷ سال و ۶ ماه حبس

کد خبر: 66432
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۲:۲۱ ب.ظ

شعبه ۱۱۷۳ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران، متهمان پرونده نگین خودرو آفتاب را به جمعاً به ۴۷ سال و شش ماه حبس، رد مال و جزای نقدی محکوم کرد.

به گزارش نداي مردم، افزون بر یکسال پیش بود که برای شرکت نگین خودرو آفتاب که یکی از شرکت های لیزینگ خودور بود به دلیل کلاهبرداری و عدم انجام تعهدات، پرونده‌ قضایی تشکیل شد. در این پرونده حدود پنج هزار مالباخته وجود دارد که تا کنون نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ نفر شکایت خود را ثبت کردند.

بازداشت چهار نفر از مدیران شرکت نگین خودرو آفتاب
۱۶ مهر ماه سال ۹۳، عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: چهار نفر از مدیران شرکت «نگین خودرو آفتاب» به اتهام کلاهبرداری از مردم با وعده فروش لیزینگی خودرو دستگیر و بازداشت شده‌اند.
وی ادامه داد: پلمب این شرکت با دستور مقام قضایی، به دلیل تخلفات بی‌شمار و با هدف جلوگیری از تخلفات بیشتر صورت گرفته است. جعفری با بیان اینکه تاکنون ۱۵۰۰ نفر علیه مدیران این شرکت طرح شکایت کرده اند، به شکات پرونده اطیمنان داد که دادستانی به صورت جدی با جرایم صورت گرفته از سوی مدیران این شرکت برخورد خواهد کرد.
پنجم اسفند ماه سال ۹۳ نیز دادستانی عمومی و انقلاب تهران نیز طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به موافقت قوه قضاییه‌، در پرونده‌ی مطروحه در شعبه‌ پنجم دادسرای ناحیه‌ ۲ تهران موضوع شرکت نگین خودرو آفتاب، حساب بانکی جهت پرداخت اقساط مشتریانی که از شرکت مذکور خودرو تحویل گرفته‌اند افتتاح شده ، لذا به اطلاع می‌رساند بدهکاران شرکت مذکور می توانند اقساط خود را به حساب بانکی شماره‌ی ۰۳۴۶۹۶۷۳۶۶۰۰۹ نزد بانک ملی شعبه علامه طباطبایی سعادت آباد (کد ۱۴۵۵) به نام اقای علی صادقی زاده (بازپرس دادسرا) و خانم مهناز مهدی زاده (مدیر دفتر شعبه) واریز کنند.

صدور حکم دادگاه؛ محکومیت متهمان به افزون بر ۴۷ سال حبس
در نهایت این پرونده با صدور کیفرخواست برای رسیدگی به دادگاه ارسال شد و شعبه ۱۱۷۳ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران به ریاست قاضی منوچهری، پس از برگزاری جلسات محاکمه، حکم این پرونده را صادر کرد.
بر اساس حکم صادره، متهم ردیف اول پرونده به ۳۳ سال و شش ماه حبس و پرداخت ۴۰۰ میلیارد و ۵۳۰ میلیون و ۲۶۰ هزار ریال معادل اموال تحصیل شده، محکوم شد. متهم ردیف اول طبق ماده ۱۹ آئین دادرسی کیفری، محکوم به مسترد کردن اموال به مجموع شکایت شرکت نگین خودرو آفتاب با در نظر گرفتن نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی است.
همچنین متهم ردیف دوم این پرونده به اتهام مشارکت در تحصیل اموال و کلاهبرداری به چهار سال حبس تعزیری و پرداخت ۱۸۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است.
متهم ردیف سوم نیز به اتهام مشارکت با متهم ردیف اول تحت عنوان قائم مقام شرکت نگین خودرو به پنج سال حبس تعزیری و پرداخت ۱۸۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.
متهم ردیف چهارم هم از سوی دادگاه به چهار سال حبس تعزیری و پرداخت مبلغ ۲۳ میلیارد و ۹۴۶ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است. همچنین بر اساس حکم صادره، متهم ردیف پنجم پرونده به تحمل یکسال حبس تعزیری و پرداخت ۱۸۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده است.
متهم ردیف هشتم نیز به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم شده و دادگاه متهمان ردیف‌های ششم، هفتم، نهم و دهم را تبرئه کرده است.
حکم صادره بدوی و قابل اعتراض در تجدید نظر است.

منبع:تسنیم

دیدگاه کاربران