عضویت در خبرنامه الکترونیک
علی‌ اصغر فانی خبرداد؛

صرفه جویی هزار میلیاردی در آموزش و پرورش

کد خبر: 66460
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۹ ب.ظ

وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش به عنوان بزرگ‌ ترین بخش مشترک حاکمیت و ملت، مهمترین نهاد فکری، فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شود.

ندای مردم – نشست خبری وزارت آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ۹۵-۹۴ امروز با حضور«علی‌اصغر فانی» وزیر آموزش و پرورش ،«مرضیه گُرد» معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی، «مهرزاد حمیدی» معاون تربیت بدنی و سلامت، «حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان» رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، «محمد فاضل» مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی، «سید محمد بطحایی» معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی، «محمد دیمه‌ور» معاون آموزش ابتدایی، «علی زرافشان» معاون آموزش متوسطه، «مرتضی رئیسی» رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ، «رحیم میر شاه‌ولد» مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات واصحاب رسانه در دبستان دخترانه شهدای معلم منطقه پنج تهران برگزار و در این نشست خبری «علی‌اصغر فانی» وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: آموزش و پرورش به عنوان بزرگ‌ ترین بخش مشترک حاکمیت و ملت، مهمترین نهاد فکری، فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شود و فرهنگیان سراسر کشور در ستاد و اجرا از منطقه تا مدرسه از بهمن سال ۹۳، کار را آغاز کردند تا بتوانیم بازگشایی مدارس در اول مهر ۹۴ را با شادابی شاهد باشیم.
فانی با بیان اینکه در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ در ادامه فعالیت‌های قبلی وزارت آموزش و پرورش ۵ سیاست قبلی را با قدرت ادامه خواهیم داد، خاطر نشان کرد: توسعه مشارکت، ساماندهی و بهسازی منابع انسانی، توسعه و ارتقای مدیریت آموزشگاهی و بودجه‌ریزی و تمرکززدایی از سیاست‌های غیرقابل تغییر آموزش و پرورش است.
وزیر آموزش و پرورش به آخرین آمار ثبت‌نامی دانش‌آموزان تا پایان روز ۲۲ شهریور ماه اشاره و تصریح کرد: تعداد دانش‌آموزان ثبت‌نام شده بدون احتساب بزرگسالان ۱۲ میلیون و ۴۸۰ هزار و ۹۳۸ نفر است. در حالی که آمار سال گذشته در همین روز ۱۲ میلیون و ۶۱ هزار دانش‌آموز بود که شاهد افزایش ۴۵۰ هزار دانش‌آ‌موز نسبت به سال گذشته هستیم و برآورد می‌کنیم تعداد دانش‌آموزان به بیش از ۱۳ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر برای حضور در ۱۰۵ مدرسه کشور برسد.
وی به تعداد پرسنل این وزارتخانه بدون احتساب بازنشستگان اشاره کرد و گفت: ۹۷۸ هزار و ۲۸۷ نفر پرسنل کلی آموزش و پرورش هستند و در سال تحصیلی جاری ۲۹ عنوان کتاب درسی جدید‌التألیف برای پایه‌های پنجم و نهم داریم و تولید کتاب گویا برای دروس قرآن، زبان انگلیسی و فارسی کار ارزشمندی است که آموزش و پرورش در کارنامه خود دارد؛ آماده‌سازی، چاپ و توزیع ۱۳۱ میلیون جلد کتاب درسی نیز اقدام دیگر آموزش و پرورش است.
فانی با اشاره به اینکه توزیع کتاب‌های درسی دانش‌آموزان از ۱۵ شهریور ماه آغاز شده است اظهار کرد: تمام کتب درسی به صورت PDF روی پایگاه تألیف وزارت آموزش و پرورش بارگذاری شده است و تمام مردم می‌توانند از این کتاب‌ها استفاده کنند.
وزیر آموزش و پرورش در خصوص آماده‌سازی فرهنگیان برای تدریس کتاب‌های جدید پنجم و نهم خاطر نشان کرد: مدرسان ارشد این کتب آموزش‌های لازم را در تابستان گذرانده‌اند و در حال آموزش دیگر معلمان در استان‌ها هستند.
فانی با اشاره به تعداد مدارسی که به آموزش و پرورش در آستانه سال تحصیلی جدید اضافه شده است، اشاره و گفت: با تلاش سازمان نوسازی مدارس برای مهر ۹۴، ۱۳۰۰ پروژه آموزشی با ۸ هزار کلاس درس و زیربنای یک میلیون و ۱۵۰ هزار متر مربع تحویل آموزش و پرورش شده است که حداقل ۲۵۰ هزار دانش‌آموز در آنها به تحصیل می‌پردازند.
وی افزود: از این ۱۳۰۰ پروژه آموزشی ۲۰ درصد با مشارکت خیرین و با صرف مبلغ بیش از یک هزار میلیارد تومان از منابع ملی و استانی و مردمی هزینه شده است؛ بیش از ۹۰ درصد اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش در ۵ ماه اول سال تخصیص یافته است و پیش‌بینی می‌کنیم علاوه بر ۱۳۰۰ مدرسه که تا کنون تحویل شده است حداقل ۷۰۰ مدرسه دیگر تا آخر سال ۹۴، تحویل آموزش و پرورش شود.
فانی در خصوص استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس گفت: در مهر ماه ۹۴، حداقل ۴۰ هزار کلاس درس در تمام کشور با بخاری‌ها خداحافظی می‌کنند که سیستم گرمایشی مطمئن جایگزین سیستم‌های گرمایشی نامطمئن شده است و با حداقل ۲۱ سازمان، وزارتخانه و مؤسسات دولتی و غیردولتی تفاهم‌نامه همکاری امضا شده است و توسعه شوراهای آموزش و پرورش در استان‌ها، مناطق فرمانداری و بخشداری‌ها کمک‌هایی را از خارج آموزش و پرورش جذب کرده است؛ درصد دانش‌آموزان شاغل به تحصیل در مدارس غیردولتی ۹۵-۹۴ به بیش از ۱۱٫۸ درصد خواهد رسید.
وی در خصوص آزمون استخدامی آموزش و پرورش که در ۲۷ شهریور ماه برگزار می‌شود، گفت: این آزمون برای پذیرش ۵ هزار نفر و طی دوره یک ساله در دانشگاه فرهنگیان برگزار خواهد شد و برای نخستین بار به استناد ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان مبادرت به جذب لیسانس ‌های با اولویت جنسیت، بومی‌پذیری و نیاز به رشته‌های مختلف اقدام کرده‌ایم.
فانی به حضور ارزشمند دانش‌آموزان در المپیادهای علمی اشاره و گفت:‌ دانش‌آموزان در المپیاد نجوم و اخترفیزیک رتبه نخست جهانی را کسب کردند و در سایر المپیادهای ریاضی، فیزیک، زیست و کامپیوتر از ارتقا بالایی برخوردار بودند.
وزیر آموزش و پرورش در خصوص مدارس خارج از کشور که سیاست این وزارتخانه را جذب حداکثری ایرانیان خارج از کشور می‌داند گفت:‌ سال گذشته ۱۵ هزار دانش‌آموز ایرانی در مدارس خارج از کشور تحصیل داشتند و آماده هستیم ۱۲۶ مدرسه در ۷۶ کشور جهان را برای مهر ۹۴، بازگشایی شکوهمندی داشته باشند.
وی با اشاره به ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در مدارس ایرانی اشاره و خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در سال ۹۵-۹۴ بیش از ۴۰۸ هزار دانش‌آموز اتباع خارجی در مدارس ایرانی داخلی تحصیل می‌کنند و امسال به دستور مقام معظم رهبری و اجرای آموزش و پرورش بیش از ۴۸ هزار دانش‌آموز افغانستانی غیرمجاز در مدارس داخلی ثبت‌نام شدند.
وزیر آموزش و پرورش در خصوص توجه به حوزه پیش‌دبستانی خاطر نشان کرد: ریاست آموزش و پرورش توجه به زبان فارسی در مناطق دوزبانه و تقویت پیش‌دبستانی در مناطق محروم است که پیش‌دبستانی نسبت به سال گذشته بیش از ۱۴ درصد افزایش تحت پوشش داشته و از ۳۸٫۲ درصد به بیش از ۵۰ درصد رسیده است.
وی در خصوص پوشش دانش‌آموزان در دوره‌های اول و دوم متوسطه گفت: پوشش تحصیلی دانش‌آموزان اول متوسطه از ۸۷ درصد به ۹۴٫۳ درصد رسیده و در متوسطه دوم بیش از ۶ درصد رشد را شاهد بودیم و تحت پوشش در این دوره تحصیلی تا ۸۲٫۲۴ درصد رسیده است.
فانی با اشاره به افزایش تعداد پژوهش‌سرای دانش‌آموزی در کشور تصریح کرد: در گذشته ۳۰۰ پژوهش‌سرای دانش‌آموزی داشتیم که ۱۰۱ پژوهش‌سرا به تعداد آنها اضافه شد و امسال هم ۹۰ پژوهش‌سرای دیگر به مجموع پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی اضافه می‌شود.
وی در خصوص فعالیت‌هایی که در حوزه معاونت پرورشی برگزار شده است اظهار داشت: حفظ موضوعی قرآن با چاپ قرآن متشکل از آیات موضوعی، توسعه دارالقرآن‌ها و احداث ۶۵۰ دارالقرآن در سال گذشته و همچنین توسعه تربیت سیاسی اجتماعی دانش‌آموزان از نمونه فعالیت‌های این معاونت بوده است و در آستانه برنامه ششم توسعه هستیم و برنامه ششم از سال ۹۵ تا ۹۹ اجرا می‌شود و اولویت‌های حوزه‌های تعلیم و تربیت بر اساس سند تحول در آن پیش‌بینی خواهد شد.
فانی در خصوص گرفتن کمک و مشارکت مردمی در مدارس گفت:‌ سیاست آموزش و پرورش، مشارکت است، البته نه اجباری بلکه اختیاری است تا مردم با رضایت کمک کنند و اعلام می‌کنم به هیچ وجه دریافت وجه شرط ثبت‌نام نیست، اما اولیا در حد صلاحدید خود می‌توانند کمک کنند.
وزیر آموزش و پرورش افزود: امسال دولت ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه برای آموزش و پرورش کنار گذاشته است که اگر بین ۱۱٫۵ میلیون دانش‌آموز دولتی تقسیم کنیم، بیش از ۲ میلیون تومان سرانه برای هر دانش‌آموز تعلق می‌گیرد، اما کافی نیست، لذا مردم مثل همیشه نه در حد اجبار، کمک کنند.
وزیر آموزش و پرورش همچنین در خصوص کودکان کار و بازماندگان از تحصیل اظهار کرد: اگر کودکی در سن مدرسه به مدرسه نمی‌رود ممکن است مشکل اقتصادی یا فرهنگی داشته باشد و یا خانواده او اجازه مدرسه رفتن به وی نمی‌دهد ئ در سال گذشته ۱۰۱ مدرسه تک‌ دانش‌آموز و ۴۸۰۰ مدرسه با کمتر از ۵ دانش‌آموز در کشور داشتیم و دقت لازم در خصوص عدالت آموزشی را افزایش می‌دهیم و از طریق وزارت کشور و اهرم‌هایی که در این خصوص وجود دارد استفاده می‌کنیم تا این کودکان به مدرسه بازگردند و آموزش و پرورش آمادگی ۱۰۰ درصدی برای تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان لازم‌التعلیم را دارد.
فانی در خصوص ملاقاتی که با اعضای خانواده‌های زندانی کانون صنفی معلمان داشته است، گفت: خانواده همکاران فرهنگی که بازداشت هستند خواستار دیداری بودند و گزارشاتی اعلام کردند و در حال پیگیری هستیم تا بتوانیم در بازگشایی مدارس شاهد حضور همکاران باشیم و در خصوص محلی برای روز جهانی معلم تا کنون درخواستی نشده است و اگر این درخواست برسد آن را بررسی می‌کنیم.
وی گفت: آموزش و پرورش در ساماندهی نیروی انسانی به دنبال توزیع صحیح نیروی انسانی به لحاظ رشته، جنسیت و منطقه جغرافیایی است و در بعضی جاها با تراکم و در بعضی جاها با کمبود نیرو مواجه است و آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان نیرو تأمین می‌کند و برای مهر ۹۵ اولین فارغ‌ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش می‌شوند.
فانی درخصوص بلاتکلیفی مدیران و معلمان در مجتمع‌های شهری و روستایی در شروع سال تحصیلی گفت:‌ مجموعه‌هایی در سال‌های قبل تحت عنوان مجتمع‌های آموزشی روستایی فعال شده که به تعداد قابل توجهی از آنها مغایر با مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است و آن مجتمع‌هایی که براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش تشکیل شده، به قوت باقی است و سایر مراکز جمع می‌شود و در خصوص همکارانی که بلاتکلیف هستند، اعلام کنید که آنها با آموزش و پرورش محل خدمت خود تماس بگیرند تا ابلاغ آنها صادر شود.
وی درخصوص اقتصادی کردن آموزش و پرورش گفت: با ساماندهی حوزه اقتصادی، هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی شده است و بر اساس مصوبه مجلس که براساس رشته، جنسیت و نیاز آموزش و پرورش قید شده است، در به‌کارگیری مربیان پیش دبستانی اقدام خواهیم کرد.
وزیر آموزش و پرورش درخصوص کودکان بازمانده از تحصیل گفت: وقتی برنامه چهارم شروع شد، مسئولیت این برنامه در آموزش و پرورش برعهده بنده بود که تا آخر دوره راهنمایی، تحصیل را اجباری کردیم و در برنامه پنجم این بند حذف شد و قصد داریم در برنامه ششم تا پایان سال نهم، تحصیل را اجباری کنیم و اگر خانواده‌ها مقاومت کنند از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم.
وی درخصوص تحصیل اتباع خارجی در مدارس و اینکه گفته می‌شود در صورت پرداخت نکردن پول، ثبت‌نام از دانش‌آموزان انجام نمی‌شود، گفت:‌ اطلاعات و آمار دقیقی از تعداد افغانستانی‌ها در ایران نداریم. آمارها مبتنی بر حدس است و تا دیروز ۴۸ هزار نفر علاوه بر آمار سال گذشته برای ثبت‌نام حضور پیدا کردند. در خصوص آموزش ادبیات غیرفارسی در مدارس هم باید گفت که مطالعاتی از دو سال پیش آغاز شده که اگر به نتیجه برسد این موضوع پیگیری می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش در خصوص بحث خروج یک نفر از آموزش و پرورش و استخدام یک نفر جدید یادآور شد: بحث اینکه به ازای یک نفر خارج شود و یک نفر جذب شود، لزوما در آموزش و پرورش اتفاق نمی‌افتد.
فانی در خصوص پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی تصریح کرد: افراد پس از آزمون پذیرش و گزینش می‌شوند و یک دوره یک‌ساله در دانشگاه فرهنگیان می‌گذرانند که در صورت موفقیت از مهر ۹۵ به استخدام آموزش و پرورش درمی‌آیند.
وزیر آموزش و پرورش درخصوص بحث کمک‌هزینه ازدواج معلمان و فرزندان فرهنگیان، افزود: کمک‌هزینه ازدواج و فوت که از سال ۸۹ پرداخت نشده، یکی از مطالبات همکاران است که امیدواریم اعتبارات آن تأمین شود و آن را پرداخت کنیم.
وی درخصوص آزمون استخدامی و اینکه تعداد مردها ۳ برابر زن‌ها هستند و نیز نبود تعادل در بخش مدیران آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۱۸ هزار و ۷۷ نفر نیروی زن و ۴۶۰ هزار و ۲۱۰ نیروی مرد در آموزش و پرورش شاغل هستند و این درحالی است که ۵۱ درصد دانش‌آموزان پسر و ۴۹ درصد دختر هستند و در شهر تهران در دوره متوسطه با ۲ هزار و ۳۰۰همکار فرهنگی زن مازاد بر نیاز مواجه هستیم که باید در به‌کارگیری نیرو تورم را کاهش دهیم و برای تأمین نیروی مرد در دبیرستان پسرانه مشکل داریم و در شهر تهران ۸۱ درصد نیروی اصلی خانم‌ها هستند.
وی درخصوص مدیران زن و مرد در آموزش و پرورش یادآور شد: سیاست ما قبلاً اعلام شده و به جد دنبال هستیم از وجود خانم‌ها بیش‌تر استفاده کنیم.
وزیر آموزش و پرورش در پایان نشست خبری ضمن تشکر از اهالی رسانه خاطرنشان کرد: صراحتا اعلام می‌کنم در برنامه‌ریزی که در پروژه مهر از بهمن سال گذشته شروع شد، آمادگی کامل برای بازگشایی مدارس از جهت فضا،‌نیروی انسانی و کتاب داریم و امیدواریم سال ۹۵-۹۴ سالی همراه با موفقیت باشد.
سید محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص توزیع شیر در مدارس، گفت: سالی که پشت سر گذاشتیم، تا بهمن ماه شرایط تأمین اعتبار خوب نبود، اما از آن به بعد توانستیم بدهی را تسویه کنیم و بدهی مربوط به سال قبل نیز تسویه شد و از روزهای آغازین مهر توزیع شیر برای هر سه دوره تحصیلی برای مدارس انجام می‌شود.
وی درخصوص احکام دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: مشکل برطرف شده و در روزهای باقی مانده احکام دانشجو معلمان ۹۳ را صادر می‌کنیم.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، در خصوص طرح رتبه‌بندی معلمان اظهار داشت: همان طور که قبلاً گفته شد مصوبه هیأت وزیران تکلیف کرده تا این طرح از اول مهر ماه بر اساس ضوابط شورای توسعه مدیریت اجرا شود که به لطف خدا این مصوبه به تصویب رسید و به آموزش و پرورش ابلاغ شد و امیدواریم دستورالعمل اجرایی آن را ظرف چند روز آینده به استان‌ها ابلاغ کنیم و در این طرح همکاران، معلمان و مدیران مدارس و همه کسانی که در طرح طبقه‌بندی مشاغل تعریف شده‌اند، از مزایای رتبه‌بندی استفاده می‌کنند؛ این روش‌ها برای کیفیت نیروی انسانی بوده و هدف ارتقای آن است و نظام پرداخت هم دچار تغییراتی می‌شود.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: آنچه در شورای توسعه مدیریت تصویب شده، شامل کسانی می‌شود که براساس یک سری شایستگی‌ها امتیازاتی کسب می‌کنند و شامل گروه‌های پایه، خبره، ارشد و عالی می‌شود و ۲۵ درصد تا ۵۰ درصد حق شغل آنها افزایش پیدا می‌کند و برای اینکه نظام رتبه‌بندی مطلوبی داشته باشیم، مستلزم آن است که نظام سنجش صلاحیت داشته باشیم و اجرای نظام نیاز به وقت دارد.
وی افزود: بنا شد آنچه ابلاغ شده آغاز شود و آن را اجرایی کنیم و برای سال تحصیلی ۹۵-۹۴ شورای عالی توسعه مدیریت و پشتیبانی اجازه داده تمهیداتی در نظر بگیریم و آنچه تصویب شده برای نظام رتبه‌بندی مطلوب شروع می‌شود و برای مهر ۹۴ با انتخاب بندی از شاخص‌ها، رتبه‌بندی می‌کنیم.
بطحایی تصریح کرد: کسانی که بیش از ۶ سال سابقه داشته باشند تحت پوشش رتبه‌بندی قرار می‌گیرند و اگر همه واجدین شرایط نیز امتیاز لازم را کسب کنند، تحت پوشش قرار می‌گیرند و بخشی از معلمان تحت پوشش رتبه‌بندی قرار می‌گیرند و این گام نخست در رتبه‌بندی است و گام مطلوب نیست بلکه به‌تدریج اشکالات را رفع می‌کنیم و آماده می‌شویم تا رتبه‌بندی نهایی را در سال آینده آغاز کنیم.
بطحایی در خصوص واریز سرانه مدارس افزود: اولین بخش سرانه که ۳۵ میلیارد تومان است را به استان‌ها و مناطق ابلاغ کرده‌ایم و این میزان به مرز ۵۰ میلیارد تومان قبل از سال تحصیلی نیز می‌رسد و طرح رتبه‌بندی از اول مهر اجرا می‌شود و شامل کسانی که بعد از آن بازنشسته می‌شوند، نیز می‌شود.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان خانواده‌های شهدا افزود: این مستلزم تأمین اعتبار است که متأسفانه هنوز موفق به دریافت آن نشدیم؛ مکاتباتی با سازمان مدیریت داشته‌ایم و امیدواریم بعد از مهر ماه اعتباراتی در این خصوص به‌دست آوریم و آن را اجرایی کنیم.
مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش درخصوص المپیاد درون‌مدرسه‌ای گفت: دستورالعمل آن ابلاغ شده و ۲۰ درصد آن تغییر پیدا کرده است و امیدواریم با تحت پوشش قرار دادن ۴ میلیون دانش‌آموز این المپیاد برگزار شود.
حمیدی درخصوص جایگاه معلم ورزش و فعالیت‌های ورزشی در مدارس یادآور شد: ۳ هزار فضای ورزشی و ۳۳ هزار مربی ورزش داریم و مدارس جدید‌الساخت نیز ملزم به ساخت سالن‌های ورزشی هستند.
حجت‌الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نیز درخصوص تولید محتوا در محیط مجازی، گفت: در محیط مجازی تولید محتوا می‌کنیم و دانش‌آموزان را آموزش می‌دهیم. ۴ سال است که در پایه ششم شروع کرده‌ایم و در پایه هفتم و هشتم ۶۰۰ هزار نفر با فناوری و ایمیل شخصی آشنا شده‌اند.
در این نشست محمد دیمه‌ور معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص تفویض اختیار پیش‌دبستانی‌ها در مهدهای کودک به آموزش و پرورش اظهار داشت:‌ موافقتنامه آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی در خصوص مهدهای کودک از امروز در سایت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.
وی افزود: به استناد این موافقتنامه به دنبال مدیریت یکپارچه پیش‌دبستانی‌ها هستیم و تمامی مهدهای کودک که دانش‌آموزان ۵ و ۶ ساله را ثبت‌نام و خدمات پیش‌دبستانی به آنها ارائه می‌کنند از ۳۰ شهریور به مدت ۴۵ روز فرصت دارند در سامانه مدارس غیردولتی اقدامات لازم درباره مجوز را انجام دهند و تمام مدیران و موسسان مهدهای کودک که دوره پیش‌دبستانی ثبت‌نام کرده‌اند باید به مدارس غیردولتی مراجعه و نسبت به تهیه مجوز اقدام کنند.
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص کودکان کار نیز خاطر نشان کرد: وزارت آموزش و پرورش انسداد مبادی بی‌سوادی را به طور جدی دنبال می‌کند و از بهمن سال ۹۲، این برنامه به استانداران ابلاغ و اخیراً با امضاء وزرا آموزش و پرورش و کشور بر بازگشت کودکان کار به تحصیل تأکید شده است و استان‌ها در جذب دانش‌آموزان تارک تحصیل، بازماندگان و کودکان کار تمام تلاش خود را می‌کند.
محمد دیمه‌ور معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص کودکان بازمانده از تحصیل تأکید کرد: در سال تحصیلی گذشته بیش از ۳۵ هزار دانش‌آموز ترک تحصیلی به محیط مدرسه بازگشتند.
دیمه‌ور در خصوص مردودی ۴۷ هزار دانش‌آموز در دوره ابتدایی نیز تصریح کرد: هیچ وقت اعلام نکرده‌ایم که مردودی ۴۷ هزار دانش‌آموز به علت دیرآموزی بوده است و متأسفانه به غلط شایع شده است که نظام ارزشیابی توصیفی باعث ارتقای خودبه‌خودی می‌شود که این چنین نیست.
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص دلایل این موضوع گفت: آمار مردودی ۴۷ هزار دانش‌آموز ابتدایی مربوط به سال تحصیلی ۹۲-۹۱ است که در آن سال ۳۲ هزار دانش‌آموز دیرآموز داشتیم و طبیعتآً شاید معلمان آموزش کافی را ندیده‌اند، خانواده‌ها با آنها آشنایی نداشتند و بخشی هم در مناطق دوزبانه بودند و برای این کار دوره‌های آموزشی ۱۱۰ ساعته را برگزار می‌کنیم اما نمی‌شود دانش‌آموزی که زبان اول او به عنوان نمونه عربی است را با فارسی آشنا کنیم و بخشی از ناتوانی در این خصوص مربوط به حوزه آموزشی بود و مربوط به سرباز معلمان که باید اعلام کنیم در پایه‌های بالا این رقم کاهش می‌یابد و در ششم ابتدایی فقط ۳ دهم درصد مردودی را شاهد بودیم.
مرضیه گُرد رئیس سازمان مدارس غیردولتی در خصوص مدارس پیش‌دبستانی و تنوع آنها تصریح کرد: سه دسته مدارس پیش‌دبستانی داریم که نخست به طور مستقل و خارج از دبستان‌ها هستند و نرخ شهریه آنها در شورای استان تعیین می‌شود و مدارس پیش‌دبستانی داریم که در مدارس غیردولتی اداره می‌شوند و آنها هم ۸۰ درصد هزینه مدارس ابتدایی را دریافت می‌کنند و دسته سوم مدارسی هستند که از طریق مدارس دولتی اداره و اگر در مناطق محروم باشند از طریق خدمات آموزشی دنبال می‌شود اما اگر مدارسی هستند که مؤسس اجاره‌ای بابت آن پرداخت می‌کند باید تابع کمتر از ۸۰ درصد هزینه‌هایی باشد که در دوره ابتدایی دریافت می‌شود.

دیدگاه کاربران