عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون ثبت احوال اعلام کرد؛

تسهیلات برای صدور کارت هوشمند/ ۵ میلیون ایرانی کارت ملی ندارند

کد خبر: 66533
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۴:۲۰ ب.ظ

معاون سازمان ثبت احوال ازارائه تسهیلات برای صدور کارت هوشمندملی برای افراد ۱۸ سال به بالاکه فاقد کارت ملی هستند از ابتدای مهرتا ابتدای دی ماه خبر داد وگفت: ۵ میلیون ایرانی بالای ۱۵سال کارت ملی ندارند.

به گزارش نداي مردم، محمد ابراهیم طریقت در نشست خبری روز یکشنبه با اشاره به اینکه در عمر ۱۰۰ ساله سازمان ثبت احوال بیش از ۱۰۵ میلیون ایرانی داخل و خارج کشور شناسایی شده‌اند، گفت: ۸۱ میلیون ایرانی در قید حیات هستند که ۷۷.۵ نفر از آنان ساکن کشور هستند.

وی به هرم سنی جمعیت ایرانیان اشاره و تاکید کرد: ۲۳.۵ درصد زیر ۱۵ سال، ۳۱.۵ درصد بین ۱۵ تا ۲۹ سال، ۳۹.۳ درصد ۳۰ تا ۶۴ سال و ۵.۷ درصد نیز بالای ۶۴ سال سن دارند.

طریقت در مورد رشد جمعیت نیز گفت: در حال حاضر رشد جمعیت ۱.۴ درصد بوده و همچنین ولادت نیز رشد ملایمی داشته است.

به گفته معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع انسانی سازمان ثبت احوال، سازمان در سال ۱۴ میلیون نفر را پذیراست؛ به طوری که با مراجعه بیش از یکبار هر کدام از آنها، تعداد مراجعه‌کنندگان برای دریافت خدمات ثبت احوال به بیش از ۳۰ میلیون نفر در سال می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۹۴ واحد اجرایی ثبت احوال در سطح شهرستان‌ها و بخش‌ها وجود دارد، افزود: ۴۰ درصد جمعیت کشور ما روستایی و عشایر و مابقی نیز شهرنشین هستند و در همین رابطه ۳۹۰ دفتر پیشخوان دولت، ۴۰۱ نمایندگی و ۴۷۳ دفتر ثبت احوال در مناطق مختلف فعال است.

طریقت به آمار ولادت در ۶ ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارهای جمع‌آوری شده تا ۲۸ شهریور، ۷۷۶ هزار و ۶۷۲ ولادت طی این مدت به ثبت رسیده؛ به طوری که در هر شبانه‌روز به طور متوسط ۴۲۴۶ تولد و در هر ساعت نیز ۱۷۷ تولد به ثبت رسیده است و نسبت جنسی پسر به دختر نیز ۱۰۶ به ۱۰۰ است. رشد ولادت به نسبت مدت مشابه سال گذشته هم ۳.۸ است.

معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع انسانی سازمان ثبت احوال در مورد آمار وفات نیز گفت: طی این مدت ۱۸۰ هزار و ۵۱۴ واقعه فوت به ثبت رسیده است؛ به طوری که در هر شبانه‌روز ۴۸۶ مورد و در هر ساعت نیز ۴۱ مورد ثبت شده است و همچنین نسبت به مدت مشابه سال گذشته آمار وفات ۰.۴ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۳۴۹ هزار و ۱۱۴ واقعه ازدواج تا بیست و هشتم شهریور ماه امسال در پایگاه ثبت احوال ثبت شده است، گفت: ۸۰ واقعه ازدواج در هر شبانه‌روز ثبت شده و امسال بعد از چهار سال که با رشد منفی ازدواج روبرو بودیم، شاهد افزایش ۱.۳ درصد ازدواج‌های ثبت شده هستیم و میانگین سن ازدواج مردان تا ۲۸سال و زنان نیز ۲۳.۵ سال بوده است.

طریقت به افزایش آمار طلاق در شهرهای بزرگ و مناطق پر درآمدتر اشاره کرد و اظهار داشت: طی این مدت ۷۹ هزار و ۸۰۶ واقعه طلاق ثبت شده که در هر شبانه‌روز ۴۳۶ و در هر ساعت نیز ۱۸ واقعه به ثبت رسیده است.

به گفته معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع انسانی سازمان ثبت احوال، ۱۴ درصد طلاق‌ها در سال اول ازدواج و ۴۸ درصد نیز در پنج ساله اول بوده است و از هر ۴.۴ ازدواج، یکی منجر به طلاق می‌شود و در نهایت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸.۷ درصد با رشد طلاق مواجه بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: ۸.۱ سال طول زندگی مشترک زوجین بوده و میانگین سنی طلاق مردان ۳۵ سال و زنان ۳۰ سال ثبت شده است.

طریقت با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی دلیل اصلی طلاق نیست، گفت: البته مسکن و اشتغال موارد مهمی است که در کنار آنها باید به شیوه زندگی نیز توجه شود و بر همین اساس سازمان ثبت احوال برنامه‌ریزی‌های خاصی برای شیوه زندگی دارد.

معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع انسانی سازمان ثبت احوال به شناسایی هویت افراد در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر روزانه بر اساس آمارهای به دست آمده ۲۸۰ میلیون نفر در شبکه‌های اجتماعی پرسه می‌زنند و مرزهای جغرافیایی معنایی ندارد و همچنین ۳۰۰ میلیارد ایمیل زده می‌شود و دو میلیون وبلاگ نیز نوشته می‌شود؛ بر همین اساس یکی از دغدغه‌های اقدامات ما، احراز هویت در فضای مجازی است و کارت هوشمند یکی از آن ابزارهای شناسایی است.

وی در مورد ثبت نشانی ایرانیان گفت: افرادی که نشانی آنها تغییر کرده، می‌توانند با مراجعه به سایت WWW.SABTEAHVAL.IR نسبت به بروزرسانی نشانی خود اقدام نمایند.

طریقت با اشاره به اینکه در حال حاضر پنج میلیون جمعیت ۱۵ سال و بالاتر در کشور داریم که تاکنون هیچ نوع کارت شناسایی اعم از ملی و یا هوشمند دریافت نکرده‌اند، گفت: البته این افراد شناسنامه‌ دارند اما با توجه به اینکه برای بسیاری از اقدامات، شماره ملی لازم است، به همین دلیل یکسری تسهیلاتی برای دریافت کارت هوشمند ملی برای آنها در نظر گرفته‌ایم.

معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع انسانی سازمان ثبت احوال با تاکید بر اینکه انتخابات هفتم اسفندماه مجلس و همچنین خبرگان بر اساس شماره ملی است، گفت: به همین دلیل با توجه به اینکه سه میلیون از پنج میلیون نفر فاقد کارت ملی، ۱۸ سال و بیشتر سن را دارند به همین دلیل از اول مهرماه تا اول دی ماه سایت سازمان برای ثبت‌نام این افراد (به عنوان جامعه هدف اصلی) باز است و یا می‌توانند به ادارات و دفاتر پیشخوان دولت برای دریافت کارت هوشمند ملی مراجعه کنند.

به گفته وی، ابتدا کارت هوشمند ملی برای ۱۸ سال به بالا صادر و سپس برای دو میلیون نفر باقی‌مانده صادر خواهد شد.

طریقت در مورد صدور کارت هوشمند نیز گفت: تاکنون سه میلیون و ۲۰۰ هزار کارت هوشمند برای افراد مختلف در کشور صادر شده است که ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان تعرفه دریافت این کارت است که یک کارمزد هم دفاتر پیشخوان دولت دریافت می‌کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال به مشکلات صدور کارت هوشمند اشاره کرد و افزود: متاسفانه به دلیل اعتبارات و همچنین زیرساخت‌ها و تجهیزات موجود، نتوانسته‌ایم به وظیفه صدور کارت در طول برنامه پنجم توسعه عمل کنیم و بر همین اساس عملیات صدور کارت که قرار بود ۴۰ روز باشد در حال حاضر به دو ماه رسیده است و از این بابت از مردم عذرخواهی می‌کنیم.

وی گفت: البته ماشین سوم صدور کارت هوشمند را به تازگی نصب کرده‌ایم که امیدواریم بتوانیم با ارتقای ظرفیت‌ها، تحویل کارت و توزیع آن را با سرعت بیشتری انجام دهیم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم تا پایان سال بتوانیم ۲۰ میلیون از جمعیت کشور را در مورد صدور کارت هوشمند ملی پوشش دهیم.

طریقت با تاکید بر اینکه کارت‌های ملی از زمان صدور، هفت سال اعتبار دارند، گفت: تعدادی از این کارت‌ها که دوره آنها گذشته بود، تمدید اعتبار شد و کماکان معتبر هستند تا زمانی که سازمان عدم اعتبار آنها را اعلام کند.

معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع انسانی سازمان ثبت احوال به فراوانی اسامی دختران و پسران نیز اشاره کرد و اظهار داشت: طی ۶ ماه اول امسال اسامی «امیرعلی، محمد، علی، ابوالفضل، محمد طاها، امیرحسین، حسین، امیرعباس، امیرمحمد و محمدمهدی» دارای بیشترین فراوانی در میان پسران و اسامی «فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، یسنی، زینب، ریحانه، فاطمه زهرا و باران» دارای بیشترین فراوانی در میان دختران بوده‌اند.

وی در مورد تغییر نام و نام خانوادگی ایرانیان طی ۶ ماه امسال نیز تاکید کرد: طی این مدت ۱۲ هزار نام و ۳۲ هزار نام خانوادگی تغییر پیدا کرده؛ به طوری که در سال گذشته ۲۳ هزار نام و ۶۵ هزار نام‌خانوادگی تغییر یافته بود.

طریقت از صدور ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار شناسنامه مکانیزه خبر داد و گفت: در ۶ ماهه امسال یک میلیون و ۱۰۰ هزار شناسنامه مکانیزه با اولویت موالید، تغییر نام و نام‌خانوادگی، الصاق عکس مفقودی و … صادر شده است.

دیدگاه کاربران