عضویت در خبرنامه الکترونیک
به مناسبت سومین روز تدفین؛

داغی که بر دل یک شهر نشست…

کد خبر: 66589
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۷ ق.ظ

خانه شان در همین کوچه پس کوچه‌های نزدیک حرم امام رضاست، قبل از ورود به منزلشان تصور می کنی حتما صدای شیون و فریاد می شنوی، اما انگار این خانواده زینب وار به سوگ فرزندشان نشستند.

مدام در دلت می پرسی چرا باید از بین همه آدم‌ها محسن حاجی حسنی برود؟ چرا همیشه آدم‌های خوب برای رفتن عجله بیشتری دارند؟ چرا باید این نخبه قرآنی ایران از دست برود؟ این سوالات از ذهن کسی عبور می کند که با او هیچ نسبتی ندارد، اما فقط خدا می‌داند که در ذهن و دل نزدیکان و کسانی که سال‌ها با او زندگی کردند چه می‌گذرد.

روی دیوار پاگرد پله، کنار حیاط و دیوار خانه پر است از عکس‌های قاری بین‌المللی قرآن، کاش این عکس‌ها نبود، شاید اگر اینها را نبینند کمتر غصه دار شوند، خانه‌شان کم و بیش شلوغ است، می‌آیند و می‌روند، چند دقیقه گذشت و سه پسر بچه آمدند و در کنار آقای حاجی حسنی، پدر این جانباخته حادثه نشستند، سوال کردم چه نسبتی با شما دارند گفت از شاگردان جلسه قرآن محسن هستند. معمولا شاگردانش زیاد به ما سر می‌زنند، انگار رفت و آمد آنان به این خانه دل پدر را آرام‌تر می کند. اینکه محسن حاجی حسنی سخت مهربان بود را هر کس که او را می‌دید می‌توانست بفهمد، اما این پسر بچه‌ها هم به مهربانی استادشان اقرار می‌کنند.

امیر پسربچه معلولیست که معمولا با اهل محله صحبت نمی کند، آدم کم حرفیست، برادر محسن حاجی حسنی می‌گوید تا همین چند روز پیش حتی صدایش را نشنیده بودم تا اینکه آمد و درباره محسن پرس و جو می کرد، محسن تنها کسی بود که خیلی به امیر احترام می گذاشت و با او رابطه خوبی داشت، امیر هم به واسطه آشنایی با محسن به قرآن و مسایل دینی علاقه‌مند شد، یعنی اول به محسن علاقه پیدا کرد و چون هربار که امیر را می‌دید مدام تاکید می‌کرد که نماز و قرآن‌ات را فراموش نکنی به این مسایل علاقه‌مند شده بود و از وقتی فهمید محسن ما را ترک کرده خیلی متاثر شد.

مصطفی حاجی حسنی برادر قاری بین‌المللی قرآن در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، اظهار کرد: محسن از سه سالگی قرائت قرآن را آغاز کرد، قطعه‌ای از قرائت‌اش در سن سه سالگی موجود است، روند پیشرفت خود را با تمرین من و برادر بزرگترمان در جلسات مذهبی ادامه داد تا اینکه در سن ۸ سالگی توانست در یک مسابقه که قاریان برجسته‌ای حضور داشتند نفر اول شود.

مصطفی حاجی حسنی

وی یادآور شد: پس از این بود که به استعداد وافر و هوش موسیقیایی او در قرائت بیشتر پی بردیم تا اینکه حدودا سال ۸۰، نفر اول مسابقات کشور شد و سال ۸۱ به مسابقات بین‌المللی عربستان اعزام شد. در آن سال مسابقات در حوزه حفظ قرآن برگزار می‌شد، اما محسن نگرانی زیادی درباره این موضوع داشت که در امسال مسابقات در حوزه قرائت برگزار نمی‌شود، اما توانست آنجا یک تلاوت داشته باشد و مقام افتخاری کسب کند.

مصطفی حاجی حسنی یادآور شد: بعد از شرکت در این مسابقه در کشور عربستان دیگر در مسابقات قرآنی شرکت نکرد و سعی می‌کرد در محافل و مجالس قرآنی شرکت کند، حتی از فضای مسابقات بدش آمده بود. البته بیماری زخم معده‌ای که گرفت هم در این رابطه بی‌اثر نبود.

وی خاطرنشان کرد: این بی میلی نسبت به شرکت در مسابقات ادامه داشت تا اینکه در تلاوتی که سال اخیر در حرم رضوی داشت یکی از قاریان به او می‌گوید که شما خوب می خوانی، اما چون رتبه بین‌المللی کسب نکردید بی فایده است؛ همین امر باعث ناراحتی محسن شد و در مهرماه سال گذشته در مسابقات شرکت کرد و توانست رتبه اول را به ترتیب در استان، کشور و در نهایت مالزی کسب کند.

برادر این قاری بین‌المللی درباره اساتید قرائت محسن حاجی حسنی گفت: آقای بیژنی از استادان محسن بود، اما بیشتر کار تمرینش را با خودم انجام می‌داد.

وی درباره شخصیت برادرش تاکید کرد: محسن یک انسان فوق‌العاده مهربان بود و این مهربانی باعث شده بود که هیچگاه پشت سر قاریان دیگر بدگویی نکند، معمولا در بین قاریان مرسوم است که حرف پشت سر یکدیگر زیاد می زنند، اما او اینطور نبود. معمولا به دنبال این بود که به آیاتی که می‌خواند عمل کند.

مصطفی حاجی حسنی، درباره فیلمی که در مسیر رمی جمرات از برادرش در فضای مجازی منتشر شده خاطرنشان کرد: در مسیر حرکت یکی از قاریان مصری از محسن می‌خواهد که برایش کمی بخواند و او هم قطعه “اللهم لبیک” را با لحنی زیبا زمزمه می‌کند. پس از اینکه این قاری مصری متوجه می‌شود که برادرم هم در این حادثه جان باخته این فیلم را منتشر می کند.

وی گفت: چون سرباز بود برای خروج از کشور منع شده بود. شاید حدود سی بار برای کارهای مربوط به این سفرش به تهران رفت و در انتها با موافقت رهبر معظم انقلاب توانست اجازه خروج بگیرد.

برادر قاری بین‌المللی قرآن عنوان کرد: یکی از گلایه‌هایی که همیشه محسن داشت این بود که چرا برای سربازی افرادی مانند من فکری نشده است در حالی که بسیاری از فوتبالیست‌ها به راحتی می‌توانند معاف شوند. جامعه ما باید به قرآن بهای بیشتری دهد. البته برادرم خود به ورزش علاقه‌مند بود، در دوران مدرسه نفر اول مسابقات پینگ پنگ استان شد و در این اواخر هم کوهنوردی می‌کرد.

حالا سه روز است که پیکر محسن حاجی حسنی نفر اول مسابقات قرائت در مالزی و فارغ التحصیل رشته مهندسی بازرگانی در سن ۲۷ سالگی در بهشت ثامن و در جوار مضجع شریف امام رضا(ع) آرام گرفته است.

روحش شاد…

دیدگاه کاربران