عضویت در خبرنامه الکترونیک
با پدافند غیر عامل امکان پذیر است:

کاهش آسیب پذیری بافت فرسوده هسته مرکزی پایتخت هنگام زلزله

کد خبر: 66767
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۸ ب.ظ

در ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ششم مهر ماه زلزله ای به قدرت ۵ در مقیاس ریشتر شهر تهران را لرزانده و موجب وحشت و هراس مردم شد. یکی از کوچه های محله قلمستان که در بافت فرسوده محدوده منطقه ۱۱شهرداری تهران قرار دارد در اثر این زمین لرزه آسیب شدید دیده و تعدادی از خانه ها در مجاورت یکدیگرفروریخته است .

در هفته پدافند غیر عامل ؛ از سوی ستاد مدیریت بحران شهرداری منطقه ۱۱ مانور آمادگی برای مواجهه با زلزله در بافت فرسوده محله قلمستان برگزار و اقدامات لازم برای نجات جان شهروندان درهنگام خطر به تمرین گذاشته شد.
نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ ؛ تمرین مداوم و به روز رسانی مهارت های اعضای تخصصی و عمومی ستاد بحران برای مواجهه با حوادث غیر مترقبه را مهم ترین اصل برای کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از بروز زلزله می داند و با بیان این که جغرافیای منطقه ۱۱ شامل بافت قدیمی و فرسوده هسته مرکزی شهر تهران است ؛ امداد رسانی به این بخش را یکی از چالش های اصلی مدیریت بحران خواند .
شهردار منطقه ۱۱افزود: آمادگی نیروهای محلی برای امداد رسانی سریع و به موقع و همچنین آمادگی اعضای ستاد بحران که با تمرین های مداوم مشکلات و نواقص را احصاء می کنند ؛ راهکار اصلی گذر از بحران های احتمالی است.
به گفته آبادیان همزمان با هفته پدافند غیر عامل مانور ناشی از زلزله ۵ ریشتری در بافت فرسوده محله قلمستان با هدف ایجاد آمادگی درپرسنل ناحیه و اعضای تخصصی و عمومی ستاد بحران به منظور واکنش مناسب درمقابل حوادث ناگهانی وایجاد هماهنگی میان ارگان ها وسازمان های ذی ربط با مدیریت ستاد بحران منطقه ، ناحیه ومحلات قلمستان وفروزش برگزار و طی آن ضمن ارتقای مهارت پرسنل ناحیه با انواع حوادث غیر طبیعی و چگونگي مقابله با آن و کنترل اوضاع ؛ارتقای آمادگي سازمان هاي تخصصي و ستاد مديريت بحران منطقه ۱۱، ناحیه ۲ و محله های قلمستان و فروزش ،نهادينه نمودن آموزش هاي لازم برای به كارگيري تجهيزات در هنگام برخورد با این گونه از حوادث ، تمرين عملي سازمان هاي تخصصي مسؤل جهت چگونگي مقابله و عادی سازی اوضاع ،ايجاد بستر مناسب جهت همكاري بين بخشی در هنگام برخورد با وضعيت هاي پيش بيني نشده و بهره گيري از امكانات موجود انجام شد.
او با اشاره به این که پدافند غیر عامل موجب کاهش آسیب پذیری و تسهیل در امر مدیریت بحران می شود؛ خاطر نشان کرد که در این شیوه می توان از وارد شدن تلفات جانی و خسارات مالی به تجهیزات و تأسیسات شهری پیش گیری و تا حد قابل توجهی آن را کاهش داد.
بر اساس این گزارش افراد وسازمان های درگیرمانور؛ ستاد بحران منطقه ۱۱ ، معاونت خدمات شهری و محیط زیست ، ستاد بحران ناحیه ۲ ،ستاد بحران محلات قلمستان و فروزش و گروه دوام،سازمان آتش نشانی ، هلال احمر ، راهور منطقه ۱۱ ، نیروی انتظامی ، بسیج سلمان فارسی ،آبفای منطقه ۵، اورژانس ، برق فارابی و اداره گاز بوده اند که پس از اعلام خبر حادثه ، ستاد مدیریت بحران ناحیه و منطقه فعال شده و با توجه به نزدیکی ساختمان ناحیه ۲ ستاد فرماندهی در آن جا تشکیل و هماهنگی لازم برای مدیریت و کنترل اوضاع ، نجات شهروندان و امداد رسانی با سازمان های تخصصی عضو ستاد انجام شد.

دیدگاه کاربران