عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

تولید صنایع دستی لوکس برای حضور بیشتر در بازارخارجی

کد خبر: 66829
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۰۹ ب.ظ

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای حضور در بازار صادرات صنایع دستی باید به سمت تولید صنایع دستی لوکس و خاص حرکت کنیم.

به گزارش ندای مردم و به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر با صادرکنندگان و تولیدکنندگان صنایع دستی از سراسر کشور دیدار کرد.
وی در این دیداربا اشاره به اینکه لوکس بودن صنایع دستی کشورمان باعث متمایز شدن این آثار با صنایع دستی کشورهای دیگر ازجمله چین است، یادآورشد: برای حضور در بازار صادرات صنایع دستی باید به سمت تولید صنایع دستی لوکس و خاص حرکت کنیم.
وی گفت: کالای صنایع دستی ارزش افزوده بسیار بالایی دارد و در اشتغال هم بسیار موثر است، این آثار همان طور که در داخل کشور اهمیت دارد و مورد توجه قرار می گیرد در خارج از ایران هم علاقه مندان بسیاری دارد.
سلطانی فرهمچنین با تاکید براینکه اقتصاد هنر و فرهنگ باید فعال شود، افزود: برگزاری نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی درهمه شهرها باید در دستور کار قرار گیرد و علاوه بر برگزاری نمایشگاههای فصلی و رویدادی، ایجاد بازارچه های دائمی در هر استان از دیگر موضوعاتی است که حوزه صنایع دستی به آن نیاز دارد.
وی همچنین با اشاره به توافق هسته ای تصریح کرد: امیدواریم که در فضای پساتحریم در همه حوزه ها شاهد گشایش و پیشرفت کشورمان باشیم.
معاون رئیس جمهوری در ادامه با تاکید براینکه مشکل و چالش اصلی صنایع دستی، بازرگانی و فروش است، افزود: تلاش و تمرکز جدی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از موضع نقش حاکمیتی، اصلاح مقررات و تسهیل امور است.
سلطانی فر گفت: احصاء مشکلات و موانع موجود در حوزه صادرات صنایع دستی و اصلاحاتی که در این زمینه باید صورت گیرد تا راهگشای برخی از مسائل باشد.
وی تصریح کرد: در ۳ ماه گذشته، سه آئین نامه در حوزه گردشگری با تصویب در کمیسیون های دولت، به روز شد و بسیاری از موانع موجود در صنعت گردشگری را برطرف کرد و می توان از این ظرفیت برای اصلاح قوانین و تسهیلات استفاده کرد.
وی همچنین تامین منابع بانکی برای فعالان عرصه صنایع دستی را از دیگر برنامه های این سازمان دانست و افزود: مباحث فروش، بازاریابی و تبلیغات به ویژه استفاده از روشهای نوین باید بیش از پیش در حوزه صنایع دستی مورد توجه قرار گیرد.
معاون رئیس جمهور تاکید کرد: کارگروههایی متشکل از تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی باید موضوعات، موانع و مشکلات این بخش را احصاء کنند تا حل این مسائل به صورت اجرایی و عملی در جلسات آینده پیگیری شود.

دیدگاه کاربران