عضویت در خبرنامه الکترونیک

تشکیل کمپین «دیابت» با حضور چهره های سینما

کد خبر: 66883
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۶ ب.ظ

کمپین آگاهی بخشی درباره دیابت با حضور پنج چهره محبوب سینما، تلویزیون و تئاتر کشور، برپا شد.

به گزارش نداي مردم، پنج بازیگر سرشناس سینما، تئاتر و تلویزیون با مشارکت در کمپینی، با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی درباره خطرات شیوع دیابت در ایران ، با حضور در تعدادی از مراکز عمومی، بهداشتی – درمانی و آموزشی، اصلاح برخی شیوه های زندگی شهری برای جلوگیری از ابتلا به دیابت را به شهروندان یادآور شدند.

بهاره رهنما، سحر دولتشاهی، کمند امیرسلیمانی، سام درخشانی و سروش صحت پنج چهره محبوب سینما، تئاتر و تلویزیون هستند که در کمپین سفیران آگاهی بخشی درباره دیابت مشارکت دارند.

بهاره رهنما با حضوردر یک مرکز درمانی در حکیمیه تهران با تعریف دیابت برای شهروندان حاضر دراین مرکز گفت: هر دیابتی بطور متوسط دو میلیون و پانصد هزارتومان برای خانواده و کشورش هزینه ایجاد می کند.

بازیگر فیلم سینمایی «طبقه حساس»، در دبیرستان دخترانه مطهری هم خوردن فست فودها را یکی از دلایل ابتلا به دیابت اعلام و صدها دانش آموز گردآمده در حیاط این مدرسه را به عنوان مادران فردا یاد کرد و از آنان خواست تا مصرف غذاهای آماده را به حداقل برسانند.

سحردولتشاهی هم در مرکز دیابت سمرقندی با تاکید بر نقش ورزش در جلوگیری از ابتدا به دیابت گفت: تنها با ۳۰ دقیقه ورزش منظم روزانه و رژیم غذایی سالم می توانیم تا ۸۰% خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهیم .

برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره فیلم فجر سال گذشته برای بازی در فیلم «عصریخبندان»، در کلینیک میلاد هم رعایت رژیم غذایی مناسب را از دیگر عوامل تاثیرگذار در این زمینه برشمرد.

کمند امیرسلیمانی هم در سالن اجتماعات بیمارستان آرش، ترک سیگار و عدم استعمال دخانیات را عاملی تعیین کننده در پیشگیری از دیابت دانست.

بازیگر سریال تلویزیونی ماندگار «پدرسالار»، در مرکز بیماری های خاص شرق تهران هم بی اطلاعی حدود نیمی از مبتلایان به دیابت را از دیگر خطرات دیابت دانست و گفت: متاسفانه در ایران از هر دو نفر دیابتی یک نفر از دیابت خود آگاهی ندارد.

سروش صحت، در دبیرستان شهید بهشتی شهرری استعمال دخانیات و بوی‍ژه قلیان بوسیله نسل جدید را از عوامل تاثیرگذار درابتلا به دیابت در سالهای آینده اعلام کرد.

کارگردان سریال تلویزیونی «ساختمان پزشکان»، در بیمارستان پیامبر هم به حاضران در سالن اجتماعات این بیمارستان گفت: در ایران، هر ۱۴ دقیقه یک نفر جان خود را در اثر دیابت از دست می دهد و همه ما باید دیابت را خیلی جدی بگیریم.

سام درخشانی، در سالن اجتماعات معاونت اجتماعی شهرداری منطقه هشت تهران ، از حاضران در این محل خواست تا با انجام آزمایشهای دوره ای خون ، از وضعیت قند خون ناشتا و قند خون سه ماهه (HbA۱c) و وضعیت سلامت خودشان آگاه باشند. وی خاطرنشان کرد: یک درصد کاهش HbA۱c خطر مرگ ناشی از دیابت را بیش از ۲۰ درصد کاهش می دهد.

بازیگر سریال تلویزیونی «باران»، همچنین پیش از ظهر ۱۱ آبان ماه در کلینیک شریعت رضوی در مهرآباد جنوبی تهران در جمع گروهی از شهروندان درباره دیابت اطلاع رسانی خواهد کرد.

هم اکنون حدود پنج میلیون ایرانی مبتلا به دیابت هستند. این در حالی است که در ایران از هر دو نفر دیابتی یک نفر از دیابت خود آگاهی ندارد. شهرنشینی و استفاده از غذاهای آماده، کم تحرکی جامعه، چاقی و افزایش وزن، رژیم غذایی ناسالم و استعمال دخانیات از مهمترین عوامل ابتلا به دیابت شناخته شده است که گروهی از هنرمندان نوعدوست با توجه به مسوولیت اجتماعی خود تلاش دارند تا میزان آگاهی عمومی درباره دیابت در جامعه را ارتقاء دهند.

منبع:مهر

دیدگاه کاربران