عضویت در خبرنامه الکترونیک

افتتاح فست فود آمریکایی درآستانه روز استکبار ستیزی!

کد خبر: 66929
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۹ ق.ظ

در آستانه ۱۳ آبان (روزاستکبارستیزی) اولین شعبه رستوران آمریکایی K. F. C (رقیب مک دونالد) در غرب تهران افتتاح شد!

به گزارش نداي مردم، حواشی حضور برندهای مختلف صنایع غذایی به ویژه آمریکایی از جمله مباحث داغ بعد از پایان برجام بود و با زمزمه‌های پایان یافتن تحریم‌ها، شایعات ریز و درشت در مورد فعالیت آن‌ها رونق گرفت.

این صنایع غذایی که با پیروزی انقلاب اسلامی تمامی شعبه‌هایشان بسته شد، همواره تلاش زیادی کردند که بعد از پیروزی انقلاب بتوانند مجددا فعالیت خود را از سر گیرند و با جنجالی شدن پرونده هسته‌ای ایران و شدت گرفتن تحریم‌ها برنامه ریزی برای حضور در ایران جدی‌تر شد.

اهمیت این مهم درباره حضور رستوران‌های آمریکایی چون مک دونالد و کی. اف. سی همواره دوچندان بوده است و طبق تصویر زیر که متعلق به چندی قبل است، شعب فعال کی. اف. سی در نقاط مختلف جهان را نشان می‌دهد و نکته جالب توجه این است که ایران در این تصویر به نام former یعنی سابق نمایش داده شده است.

pic-32332-1446382269
این در حالی است که این رستوران‌ها همواره اعلام می‌کردند قصد اففتاح شعبه در ایران را ندارند تا جایی که سال ۹۰ بود شایعاتی مبنی بر گشایش اولین شعبه رستوران‌های زنجیره‌ای KFC در کرج با هدف گذاری ۲۰ هزار فرصت شغلی مطرح شد اما به گفته مدیر این رستوران که در‌‌ همان زمان به صورت رسمی اعلام کرد: «کی اف سی» ایران، آمریکایی نبود لذا پس از انتشار این شایعه روزنامه هاآرتص از خبر گشایش شعبه کی. اف. سی در ایران ابراز خشم کرد.

ابراز خشم نسبت به گشایش شعب رستوران‌های آمریکایی مثل معروف با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن را به یاد می‌آورد چراکه این مخالفت، اکنون با افتتاح اولین شعبه رستوران آمریکاییK. F. C در غرب تهران رنگ باخته است.

pic-32328-1446382269صفی که در تصویر فوق نشان داده شده است‌‌ همان دلیلی است که باعث شده همیشه بحث حضور رستوران‌های امریکایی در ایران داغ باشد، به خصوص در سال‌های اخیر به علت افزایش یافتن کالاهای مصرفی خارجی در بازار ایران این مباحث پررنگ‌تر شده است و اکنون دیگر فرقی نمی‌کند این کالا‌ها از جنس خوراک باشند یا پوشاک و یا حتی آرایشی.

از سوی دیگر نکته جالب توجه رسمی شدن سایت این رستوران در ایران است.

pic-32330-1446382269
افتتاح اولین شعبه رستوران آمریکاییK. F. C (رقیب مک دونالد) در غرب تهران درآستانه ۱۳ آبان (روز استکبار ستیزی) در حالی است که حتی مکان یاب این سایت آدرس اولین شعبه ان را درج کرده است.

kfc

در ادامه شمارش معکوس افتتاحیه اولین شعبه کی. اف. سی حلال در ایران، سه روز آینده را نشان می‌دهد و حتی در داخل سایت قابلیت رزرو برای روز ۵ شنبه یعنی درست یک روز پس از ۱۳ ابان و سالروز تسخیر سفارت آمریکا به دست دانشجویان پیرو خط امام و رهبری وجود دارد.

کی. ‌اف‌. سی در انگلیسی (KFC) مخفف کلمه Kentucky Fried Chicken به معنای مرغ سوخاری کنتاکی)، نام یک رستوران زنجیره‌ای آمریکایی است که در سال ۱۹۵۲ میلادی توسط کلونل هارلند ساندرز در ایالت کنتاکی آمریکا آغاز به کار کرد و همینک در بیش از یکصد کشور جهان دارای بیش از سیزده هزار رستوران است. در حدود هفتصد و پنجاه هزار نفر در سراسر جهان در رستورانهای کی‌اف‌سی بصورت مستقیم و غیرمستقیم کار می‌کنند.

مرغ سوخاری غذای اصلی این رستوران‌ها را تشکیل می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین سازمانهای حمایت از حقوق حیوانات به نام مردم برای درمان اخلاقی جانوران (PETA) از سال ۲۰۰۱ میلادی کمپین بزرگی را در سراسر جهان بر علیه رستوران‌های زنجیره‌ای کی. ‌اف. ‌سی در اعتراض به قتل سالیانه بیش از هفتصد و پنجاه میلیون مرغ، آغاز کرد و رفتار شرکت کی‌اف‌سی را «ضدبشری و غیراخلاقی» نامید.

اما فارغ از اینکه تاسیس KFC در ایران می‌تواند چه محاسن و معایبی داشته باشد و آیا این محصول پر فروش قادر است بدون تقلب و با‌‌ همان کیفیت جهانی و البته قیمتی که شاخصه نخست آن است در کشورمان به فعالیت ادامه دهد یا خیر این سوال پیش می‌آید که این شرکت با مجوز کدام افراد و نهاد‌ها فعالیتش را آغاز کرد و بالابردن تابلوی یک فست فود آمریکایی با چراغ سبز چه دستگاه‌هایی صورت گرفته است؟

مسئولان کشور در شرایطی که کشورمان هنوز از فشار تحریم‌های ظاللمانه خارج نشده و ماحصل برجام مشخص نیست، موافقت خود را نسبت به گشایش این رستوران صادر کردند و این در حالی است که حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ به حسن روحانی رئیس‌جمهور و رئیس شورای‌عالی امنیت ملی، با اشاره به بررسی‌های دقیق و مسئولانه برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای‌عالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را در خصوص رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور صادر کردند و در خاتمه آن تاکید کردند: مراقبت فرمایید که وضعیّت پس از برداشته شدن تحریم‌ها، به واردات بی‌رویّه نینجامد، و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جدّاً پرهیز شود.

ابراز تاسف وقتی است که نه تنها آیین نامه مشخصی برای برند‌ها و شرکت‌های خارجی وجود ندارد بلکه هنگامی که قانون «اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی» و یا «ضوابط فعالیت وارد کنندگان کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی بادوام خارجی در کشور» را مطالعه می‌کنیم نه نشانی از حمایت از تولید ملی در آن‌ها می‌یابیم و نه روحی حماسی در آن حس می‌کنیم.

بهتر نیست مسئولان در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب ضمن دوری از مصرف گرایی آمریکایی، نسبت به تولید ملی و حمایت از آن، قوانین منسجم در این زمینه درج کنند و از سوی دیگر ضمن پاسخگویی به نیازهای مردم در راستای بهره‌مندی از غذای با کیفیت، پای مصادیق دشمنان را به کشور باز نکنند چراکه به طور حتم با وجود بهره‌مندی از غذای مطلوب، ملت همیشه در صحته از ابعاد مختلف حضور چنین شرکت‌هایی آگاه شده و با عدم استقبال از آن‌ها، مخالفتشان را اعلام خواهند کرد.

دیدگاه کاربران