عضویت در خبرنامه الکترونیک

واکنش وزارت بهداشت به گزارش «شپش در مدارس»

کد خبر: 67110
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۶:۲۶ ب.ظ

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت، ضمن بیان اینکه ابتلای دانش آموزان به شپش در کشور مساله جدیدی نیست و هر سال از تمام استان‌ها در این باره گزارش می‌رسد، گفت: جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش ندای مردم، روز گذشته، از شیوع شپش در مدارس شمال شهر تهران منتشر شد که در این گزارش برخی مربیان بهداشت و خانواده ها از شیوع این انگل در مدارس ابراز نگرانی کرده بودند.

اکنون اما رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت واکنشی به این گزارش نشان داده است.

دکتر بابک عشرتی درباره شیوع شپش سر در مدارس بویژه در تهران به ایسنا گفت: بحث ابتلا به شپش در مدارس جدید نیست و هر سال از همه استان‌ها گزارش می‌شود. از تهران هم این گزارش می‌رسد. ممکن است گاهی زیادتر و گاهی کم‌تر شود و این موضوع به سرما و گرمای هوا بستگی دارد؛ در فصل سرما به دلیل اینکه تجمع مردم بیشتر است، احتمال ابتلا به آن نیز بیشتر می‌شود.

وی درباره مواردی که فرد مبتلا به شپش سر باید رعایت کند، گفت: مهم‌ترین مساله درباره پیشگیری از ابتلا به شپش، رعایت بهداشت فردی است. لباس‌ها باید تمیز و اتو کشیده شوند یا در آب جوش انداخته شوند.

عشرتی ادامه داد: وقتی در مدرسه‌ای دانش آموزی شپش می ‌گیرد، کافی است کمی سر دانش‌آموزان نزدیک به هم باشد، شپش به همین راحتی منتقل می‌شود. برای پیشگیری از آن نیز بهداشت فردی باید رعایت شود، استحمام به موقع انجام شود و سر و موها خوب شسته شود. اگر خانمی دچار شپش شد حتما روسری‌اش باید در آب جوش انداخته شود. برای لباس‌های زیر هم همین کار باید انجام شود.

رییس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت درباره نحوه درمان این بیماری نیز گفت: درمان آن معمولا با لوسیون و شامپو است و نیاز نیست موی سر تراشیده شود. برای این که رشک از مو کنده شود نیز باید با شانه دانه ریز موها را شانه کنند.

وی افزود: در صورت مشاهده کودکی که در مدرسه مبتلا به شپش شده است، اصلا نیازی به جدا کردن او از سایر بچه‌ها نیست. این مورد در دخترها بیشتر است و مهم این است که آنها آموزش‌های لازم را دریافت کنند که چطور روسری‌ و مقنعه خود را بشویند، به موقع حمام روند و لباس‌های خود را تمیز کنند.

عشرتی تاکید کرد: در حال حاضر نیز جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد و شرایط طوری نیست که بگوییم مشکل حادی ایجاد شده است.

وی همچنین درباره اقدامات وزارت بهداشت برای درمان و پیشگیری از ابتلای دانش آموزان به شپش نیز گفت: همکاران ما از طرف دانشگاه‌های علوم پزشکی به مدارسی که در آنها ابتلا به شپش گزارش می‌شود، می‌روند و دانش آموزان را معاینه می‌کنند و در کنار آن نیز آموزش‌های بهداشتی ارائه می‌شود. لوسیون و شامپوی درمان شپش را هم وزارت بهداشت تامین می‌کند.

 

دیدگاه کاربران