عضویت در خبرنامه الکترونیک

يونيسف: بيماری وبا از عراق به سوريه، بحرين و کويت سرايت کرده است

کد خبر: 67113
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۶:۳۹ ب.ظ

پیتر هاوکینز رئیس دفتر صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در عراق گفت بیماری وبا از عراق به کشورهای سوریه، بحرین و کویت نیز سرایت کرده است و با آماده شدن شمار زیادی از زائران شیعه برای حرکت به سمت عراق، این خطر وجود دارد که وبا به بیماری منطقه ای تبدیل شود.

به گزارش ندای مردم به نقل از برگزاری رویترز از اربیل، بیماری وبا که اگر درمان نشود ممکن است به علت از دست رفتن آب بدن و از کار افتادن کلیه‌ها موجب مرگ بیمار شود، در ماه سپتامبر در غرب بغداد پایتخت عراق مشاهده شد و از آن زمان تاکنون دست کم ۲۲۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شده و شش نفر نیز جان باخته اند.

هاوکینز گفت، بیماری وبا در سطح منطقه فعال شده است و با آمدن زائران از کشورهای مختلف منطقه به عراق ممکن است خطر گسترش این بیماری افزایش یابد. این بیماری عملا به کشورهای کویت، بحرین، و سوریه سرایت کرده است.

قرار است شمار زیادی از شیعیان ماه دسامبر به منظور شرکت در مراسم اربعین شهادت امام حسین (ع) راهی عراق شوند.

هاوکینز گفت یونیسف در حال همکاری با شخصیت های دینی در شهرهای شیعه نشین نجف و کربلا است تا اطلاعاتی درباره نحوه پیشگیری از ابتلا به وبا در اختیار مردم قرار دهد.

شیوع وبا در عراق را می توان ناشی از عواملی مانند کاهش سطح آب رودخانه فرات و بارش های زمستانی دانست که موجب آلوده شدن این رودخانه و چاه ها به علت نشت فاضلاب شده است. جنگ با تندروهای داعش نیز که کنترل مناطق وسیعی از شمال و غرب عراق را در اختیار دارند به شیوع این بیماری کمک کرده است. در این جنگ بیش از سه میلیون نفر آواره شدند که بسیاری از آنها در اردوگاه هایی با امکانات بهداشتی ضعیف زندگی می کنند. همچنین افزایش هزینه های نظامی دولت عراق موجب کاهش هزینه در سایر بخش ها از جمله بخش بهداشت شده است.

هاوکینز گفت به نمایندگان یونیسف اجازه داده نشده است وارد مناطق تحت کنترل داعش شوند.

دیدگاه کاربران