عضویت در خبرنامه الکترونیک

بررسی لایحه راهبردی احداث و مقاوم سازی مساجد در شورای شهر از حرف تا عمل

کد خبر: 67303
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۴ ق.ظ

لایحه «برنامه راهبردی توسعه، مقاوم سازی، تعمیر، تجهیز و احداث مساجد و اماکن مذهبی مبتنی بر معماری اسلامی – ایرانی» در جلسه شورای شهر تهران بررسی و نتیجه گیری آن به جلسه آتی موکول شد.

به گزارش نداي مردم، لایحه «برنامه راهبردی توسعه، مقاوم سازی، تعمیر، تجهیز و احداث مساجد و اماکن مذهبی مبتنی بر معماری اسلامی – ایرانی» در جلسه هفته گذشته شورای شهر تهران بررسی و نتیجه گیری آن به جلسه آتی موکول شد.

در ارتباط با مساجد و معماری ایرانی اسلامی بویژه ساخت، مقاوم سازی و تجهیز مساجد در دوره های مختلف شورا تا به حال سه مصوبه انجام شده است که هرکدام بخشی از ماموریت های این حوزه را پوشش داده است.

همچنین در این مصوبه، شهرداری تهران ملزم به ارائه برنامه راهبردی توسعه، مقاوم سازی، تعمیر، تجهیز و احداث مساجد آن هم مبتنی بر معماری اسلامی – ایرانی شده است که این لایحه جدید نیز در راستای آن مصوبه ها است اما در مصوبه قبلی نقش مردم و شهرداری در مورد مسجد مشخص نشده بود بر همین اساس اعضای شورای اسلامی شهر تهران در لایحه ای جدید تلاش کردند تا برای مردم و شهرداری و دیگر دستگاههای مرتبط به مسجد نقشی تعریف کنند.

در این لایحه یک شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد به عنوان شورای سیاستگذاری لحاظ شده است که این موضوع از نقاط قوت لایحه است چرا که تصمیم گیری در خصوص این موضوع مهم شورایی خواهد بود. در ذیل این شورا، کمیته ایی تخصصی در نظر گرفته شده است تا موضوعات را از منظر معماری شهرسازی، فعالیتهای دینی و فرهنگی کارشناسی کند و برای تصمیم گیری به شورای ساماندهی ارائه کند.

یکی از اهداف کمیسیون معماری و شهرسازی از این مصوبه ورود جدی به طراحی مساجد است که دیگر کارشناسان نیز باید در کمیته‌ای مشخص شده درباره نما و منظر مساجد به صورت یک شکل نظر دهند.

اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران در رابطه با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در رابطه با«برنامه راهبردی توسعه، مقاوم سازی، تعمیر، تجهیز و احداث مساجد و اماکن مذهبی مبتنی بر معماری اسلامی – ایرانی» به خبرنگار حوزه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان گفت: بر اساس این مصوبه نقش شهرداری و امور مساجد در مورد مساجد تعیین می شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر تصدی گری شهرداری بر امور مساجد پررنگ است و جایگاه مردم در مورد امور مساجد مشخص نیست بنابراین اعضای شورای اسلامی شهر تهران در تلاش هستند که نقش مردم را در امور مساجد مشخص کنند.همچنین بر اساس این لایحه بنا شد، برای ساخت مساجد کمیته ای تشکیل شود تا جوانب گوناگون معماری اسلامی – ایرانی در مسجد در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: بنا شد المان های ایرانی و اسلامی برای معماری مساجد ارایه شود که بر اساس طرح و مصوبه گذشته این کار انجام نمی شد.

شاکری گفت: اکثریت شورای شهر تصمیم گرفتند این موضوع در شورای شهر دوباره بازنگری شود.

محسن پیرهادی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران هم در رابطه با این لایحه گفت: برای طراحی نمای مساجد شورایی ۷ نفره تشکیل شده است که بر اساس لایحه مذکور ۴ نفر آن از نمایندگان شهرداری تهران، یک نفر از اداره اوقاف، یک نفر از امور مساجد و یک نفر نیز از شورای شهر است.

وی افزود: مساجد توسط خیرین ساخته می‌شود و هر بار نیز شهرداری قصد ساخت مسجدی داشته، کامل به سرانجام نرسیده است.
پیرهادی تاکید کرد: در حال حاضر نیز، مردم هزینه جاری و مرمت مساجد را می‌پردازند بنابراین نقش هیأت امنای مساجد و خیرین در این طرح کمرنگ است بنابراین شورای شهر به دنبال دادن نقش برای مردم در حوزه مساجد است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ما متولی امور دینی مردم نیستیم، تصریح کرد: هیأت امنای مساجد و خیرین باید مساجد را اداره کنند نه شهرداری تهران، ما تنها باید شرایطی برای تسهیل امور ایجاد کنیم.

حجت‌الاسلام عبدالمقیم ناصحی، عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز درباره این لایحه اظهار کرد: تاکنون در شورا سه مصوبه برای احداث و تکمیل مساجد داشته‌ایم ولی عمده مساجد ناتمام است و یا ناقص ساخته می‌شود.

وی گفت: مساجد ما فاقد معماری ایرانی و اسلامی است در بعضی از مساجد یک شبستان کوچک ساخته‌اند و حتی گنبد و گلدسته‌ای نیز وجود ندارد و این ساخت و ساز در معماری ایرانی و اسلامی نیست.

حال باید دید با بررسی و تصویب این لایحه در شورای اسلامی شهر تهران نقش مردم و خیرین در ساخت و توسعه مساجد پر رنگ می شود؟ و آیا در موضوع معماری مساجد تهران نظارتی صورت خواهد گرفت زیرا که موضوع منطبق شدن فضای شهر با معماری ایرانی- اسلامی سالیان سال است از سوی کارشناسان و صاحب نظران مطرح می شود و تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است؟/شبستان

دیدگاه کاربران