عضویت در خبرنامه الکترونیک

سلامت مغز در گروی پاهای قوی است

کد خبر: 67314
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱:۰۵ ب.ظ

از قدیم گفته‌اند عقل سالم در بدن سالم است اما اکنون متخصصان می‌گویند که ذهن سالم ممکن است در گرو پاهای قوی باشد.

به گزارش ندای مردم، به عقیده متخصصان کینگز کالج لندن، قوت پاها معیار خوبی است که نشان می‌دهد فرد به اندازه‌ای که برای سلامت مغز لازم است ورزش می‌کند یا نه.

این متخصصان که نتیجه مطالعه خود را در نشریه پیری‌شناسی منتشر کرده‌اند می‌گویند: ورزش و فعالیت بدنی موادی را در بدن آزاد می‌کند که بر فعالیت مغز در سالمندی تاثیر مثبت دارد.

برای این بررسی، پژوهشگران ۱۵۰ خواهر دو قلو را که بین ۴۳ تا ۷۳ سال داشتند در مدت ۱۰ سال زیر نظر گرفتند و سرعت و قدرت پاها و توان ذهنی آنها از جمله حافظه و توان پردازش را در ابتدا و پایان مطالعه اندازه گرفتند.

این بررسی نشان داد زنانی که در سالمندی پاهای قوی داشتند، کمتر تحت تاثیر عوارض پیری بر مغز بودند. آنها که در ابتدای مطالعه پاهای قوی‌تری داشتند در پایان آن، توان شناختی بهتری داشتند و مغز آنها در روند پیری تغییر کمتری کرده بود.

دکتر «کلر استیوز»، متخصص اصلی این مطالعه می‌گوید: این بررسی نشان داد که از نظر تاثیر پیری بر توان شناختی مغز، قدرت پاها بیشترین تاثیر را دارد.

وی گفت: معیارهای دیگر مثل سلامت قلب نیز مهمند اما وقتی تمام این معیارها را هم در نظر گرفتیم، باز هم تاثیر قدرت پاها بیشتر بوده است. ما تصور می‌کنیم که قدرت پاها معیار فعالیت جسمانی مفید برای سلامت مغز است.

بنابر این گزارش، دکتر «داگ براون»، مدیر مرکز تحقیقات انجمن آلزایمر انگلیس می‌گوید: این مطالعه موید شواهد رو به افزایشی است که نشان می‌دهند ورزش باعث سلامت مغز نیز می‌شود.

وی افزود: البته ما هنوز کاملا رابطه قدرت پا با سلامت مغز را به درستی نمی‌شناسیم. از این رو برای نتیجه‌گیری قطعی به بررسی‌های بیشتری نیاز است از جمله باید ببینیم خوب بودن نتایج آزمون حافظه آیا واقعا به معنای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر هست یا نه./خبر گزاری دانشجو

دیدگاه کاربران