عضویت در خبرنامه الکترونیک

گودرزی: رشد در دوومیدانی، شنا و ژیمناستیک یعنی تضمین مدال المپیک

کد خبر: 67420
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲:۰۸ ب.ظ

وزیر ورزش و جوانان می‌گوید رشته‌های پایه، رشته‌های پرمدال المپیکی و آسیایی هستند که برنامه ریزی‌های توسعه‌ای در این بخش می‌تواند مدال آوری ایران را در رودیدادهای مهم ورزشی تضمین کند.

به گزارش ندای مردم، محمود گودرزی در جلسه کمیته رشته‌های پایه و پرمدال ورزشی با اشاره به اثرگذاری رشته‌های پایه در موفقیت ورزشکاران دیگر رشته‌ها، افزود: کم نیستند ورزشکارانی که ابتدا دوره‌ای را در رشته‌های پایه گذرانده‌اند و بعد در دیگر رشته‌ها به نتایج درخشانی رسیده‌اند.

او تحقیقات گسترده در همین خصوص را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: با توجه به اهمیت این اثر گذاری باید دوره‌های آموزشی و توجه به تحقیقات علمی به طور جدی پیگیری شود. رشته‌های پایه رشته‌های پرمدال المپیک و بازی‌های آسیایی هستند و رشد در دوومیدانی، شنا و ژیمناستیک یعنی تضمین نتیجه گیری و مدال آوری در المپیک.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به تمرکز کشورهای صاحب‌نام در بخش ورزش قهرمانی در رشته‌های پایه، گفت: آنهایی که در المپیک صاحب جایگاه هستند در رشته‌های پایه نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و اکثر مدال‌ها را به خود اختصاص می‌دهند، این رشته‌ها به خاطر اهمیتی که از هر نظر در تمام دنیا دارند تبدیل به اصلی‌ترین و پرمدال‌ترین رشته‌ها در رقابت‌های معتبر شده‌اند.

گودرزی در همین رابطه افزود: متاسفانه ورزش ایران از این چمدان پرمدال سهمی ندارد و به ویژه در رقابت‌های المپیک دست ما از مدال‌های پرشمار این رشته‌ها کوتاه است که همین مساله باعث فاصله ما با کشورهای دیگر در عرصه المپیک می‌شود.

او به ارتباط رشته‌های پایه با سایر رشته‌ها اشاره کرد و افزود: اگر نگاهی به کشورهای موفق در سایر رشته‌های ورزشی داشته باشیم به این نتیجه می‌رسیم که آن‌ها در ابتدا بر روی رشته‌های پایه سرمایه گذاری ویژه کرده‌اند.

وزیر ورزش جوانان در ادامه با تایید کمبود‌ها در مسیر توسعه رشته‌های ورزشی پایه اظهار کرد: در اینکه مشکلاتی در بحث زیرساخت‌ها و مسائل مالی وجود دارد شکی نیست و قرار نیست با توجه وضعیت اقتصادی کشور یک شبه این مشکلات مرتفع شود. ما اینجا هستیم تا ببینیم با وجود امکانات حاضر چطور می‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم که سهمی از مدال‌های رشته‌های پرمدال و پایه در پیکارهای معتبر به ما برسد و حداقل نتایج از دوره‌های قبلی بهتر باشد و روند ورزش کشور در تمام زمینه‌ها مثبت باشد.

او با اشاره به نقش مطالعه و تحقیق در ورزش‌های پایه است، اظهار کرد: روسای فدراسیون‌ها، تصمیم‌گیرنده رشته خود در کشور هستند و باید با مطالعه و شناخت لازم نسبت به اولویت رشته خود از نظر جغرافیایی به تقسیم منابع و امکانات بپردازند و در استان‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

گودرزی در پایان با اشاره به اینکه هدف این کمیته سرعت بخشیدن به روند نتیجه‌گیری در رشته‌های پایه است، اظهار کرد: من از روسای فدراسیون‌ها انتظار دارم با مطالعه دقیق و علمی رشته خود در آینده‌ای نزدیک برنامه‌ای راهبردی را برای حرکت پرشتاب به سمت نتیجه گیری در المپیک و آسیایی ارائه دهند و بدون تکیه بر نداشته‌ها و کمبود‌ها با آنچه که در اختیار دارند بهترین راه حل را پیدا کنند و از آرمان گرایی‌های بی‌ثمر و غیرراهبردی دوری کنند.

در ادامه این جلسه نصرالله سجادی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزیر ورزش و جوانان اظهار کرد: ما بر اساس ضریب‌هایی که در نظر گرفتیم و بحث المپیکی بودن، پرمدال بودن، پایه بودن و شرایط کلی رشته‌های ورزشی این کمیته را تشکیل دادیم و با توجه‌ای که مقام عالی وزارت فدراسیون‌ها به این کمیته دارند امیدواریم که در آینده‌ای نزدیک به اهداف تعریف شده دست پیدا کنیم.

او در ادامه با اشاره به نقش ویژه بانوان در ورزش چند سال اخیر کشور، افزود: حدود ۵۰ درصد مدال‌های المپیک و پیکارهای آسیایی در بخش بانوان اهدا می‌شود که جدا از رشته‌هایی که محدودیت پوشش دارند و از نظر شرعی و عرفی امکان حضور در آن‌ها وجود ندارد، باید تلاش کنیم که در این بخش نیز با ایجاد ساختاری تعریف شده و اصولی حضوری موفق در بازی‌های آسیایی و المپیک داشته باشیم و از مدال‌های پرشمار بخش بانوان بی‌نصیب نمانیم.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزیر ورزش و جوانان در پایان با اشاره به نقش روسای فدراسیون‌ها در روند کلی ورزش ایران، گفت: روسای فدراسیون‌ها به عنوان هدایت کننده در ورزش کشور می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند و ما از این عزیزان انتظار داریم با تشکیل کمیته‌های مختلف و مطالعه و تحقیق بستر رشد و توسعه در بحث قهرمانی را مهیا کنند و با برنامه‌های از پیش تعیین شده اهداف و چشم انداز خود را در ورزش قهرمانی مشخص کنند که در پیکارهای آتی به ویژه المپیک شاهد افتخار آفرینی ورزش ایران باشیم./هدانا

 

 

 

دیدگاه کاربران