عضویت در خبرنامه الکترونیک

دو بحران در ١٠‌سال آینده تهران را تهدید می‌کند؛ جمعیت و زلزله.

کد خبر: 67475
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۸ ق.ظ

فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره بحران های آینده تهران هشدار داده است دو بحران اصلی،بحران مسائل جمعیتی و بحران زلزله دانسته است

به گزارش ندای مردم ، این بار نه یک زلزله‌شناس و نه یک کارشناس شهری که یک فرد نظامی و فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره بحران‌های آینده تهران هشدار داده است؛ «رحیم صفوی» که حالا دبیر همایش بین‌المللی«ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران» است، دیروز در میان بحران‌های تهدید‌کننده تهران، دو بحران اصلی را بحران مسائل جمعیتی و بحران زلزله دانسته است. او دراین‌باره گفته است: «درباره زمان وقوع بحران زلزله اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما بحران جمعیتی را می‌توان با برنامه‌ریزی کنترل کرد.»

به گفته صفوی: «تهران درحال حاضر به سمت بحران پیش می‌رود. بعضی از مسئولان تهران و کشور شاید وضع تهران را بحرانی تلقی نکنند اما این شهر با انواع بحران‌ها از قبیل بیکاری، مخاطرات محیط‌زیستی، جمعیتی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و… روبه‌رو است. باید به فکر آینده این شهر بود. در میان بحران‌های تهدید‌کننده تهران دو بحران اصلی، بحران جمعیتی و بحران زلزله است. درباره زمان وقوع بحران زلزله اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما بحران اجتماعی را می‌توان با برنامه‌ریزی مدیریت و کنترل کرد اما متاسفانه برنامه مدون و مشخصی برای١٠ سال آینده تهران نداریم.»

او ادامه داد: «موضوع ساماندهی پایتخت از مسائل کلان کشور است و باید به آن توجه ویژه شود. ما جغرافیدانان به این نتیجه رسیده‌ایم که انتقال پایتخت عملی و مقرون به صرفه نیست. البته مردم خوشحال می‌شوند که دولت و مراکز اداری و اجرایی از تهران انتقال داده شوند، چون از این طریق می‌توان خیلی از مسائل مربوط به ترافیک و آلودگی‌ها را کاهش داد و حل کرد.»

این مدرس دانشگاه امام حسین گفت: «معتقدیم که موضوع انتقال پایتخت عملی نیست، چراکه در این خصوص عزم و اراده ملی و بودجه چند ١٠ ‌میلیارد دلاری و گزینه قابل قبول نداریم و موضوع انتقال پایتخت، از نظر سیاسی، اجتماعی، امنیتی و تاریخی به صلاح دولت و حکومت ما نیست. ما ساماندهی تهران را راهکاری برای حل مشکلات پایتخت می‌دانیم و در همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران به دنبال آن هستیم تا با بهره‌گیری از نظرات اساتید علوم مختلف دانشگاهی و کارشناسان داخلی و خارجی، نتایج حاصله از ارایه مقالات همایش را به اطلاع مسئولان کشور برسانیم. کار ما مشورت دادن در این زمینه است و امیدواریم مسئولان و برنامه‌ریزان کشور در برنامه ششم و هفتم توسعه به آن توجه کنند.»

او با اشاره به همایش‌ سال گذشته قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس با عنوان تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت ادامه داد: «سال گذشته نتایج همایش تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت را به اطلاع دکتر جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری و دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی و وزیر کشور رساندیم تا ان‌شاءالله این همایش جنبه اجرایی و کاربردی داشته باشد. بنابراین مجموعه دولت و مجلس به این نتیجه رسیدند که بحث انتقال پایتخت منتفی است و باید روی ساماندهی پایتخت برنامه‌ریزی کنند.»

صفوی گفت: «در همایش پیش‌رو از کارشناسان مراکز اجرایی در تهران و کشور انتظار داریم، چون در بطن امور اجرایی و در جریان مسائل و مشکلات هستند، با ارایه مقالات خود برای اداره بهینه تهران ارایه راهکار داشته باشند. انتظار داریم که بگویند مشکلات تهران بر اثر چه فرآیندی ایجاد شده است؟ مشکلات ١٠‌سال آینده این شهر چیست؟ آیا تهران ظرفیت پذیرش جمعیت جدید را دارد؟ وضع فضای تنفسی، شغلی، آب و منابع حیاتی در تهران برای آینده چگونه خواهد بود؟» او ادامه داد: «ما در همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران از اساتید خارجی که با تهران آشنا هستند و در این زمینه مطالعه کرده‌اند، دعوت حضور در همایش و ارایه مقاله و راهکار کرده‌ایم. ما می‌خواهیم برای ساماندهی تهران که قلب ایران است و کارکرد ملی و بین‌المللی دارد، کاری علمی و تحقیقی کنیم و به این وسیله کمکی به مسئولان ذیربط شود. مردم تهران حق دارند که رفاه، آسایش، امنیت و شادابی داشته باشند.»

رحیم‌صفوی گفت: «تهران با معضل جدی آلودگی روبه‌رو است و از سازمان محیط‌زیست و کارشناسان آن انتظار داریم که اعلام کنند تا ١٠‌سال آینده قرار است چه اتفاقی در این زمینه بیفتد؟ و راهکارها برای رفع این مشکل چیست؟ البته باید این موضوع هم شفاف شود که چه کسی متولی رفع مشکل آلودگی هوای تهران است.»/هدانا

دیدگاه کاربران