عضویت در خبرنامه الکترونیک
به بهانه سخنان محمد رضا رستمی معاون وزیر ورزش و جوانان

مضحکه ای به نام طرح ازدواج سبز!

کد خبر: 67507
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۰۲ ب.ظ

معاون سامان دهی امورجوانان وزارت ورزش و جوانان از اجرای طرحی با عنوان «ازدواج سبز» با هدف «‌اصلاح الگوهای اجتماعی و زیست محیطی» خبر داده است.

به گزارش ندای مردم، در نگاه اول به نظر می‌رسد وزارت ورزش و جوانان تکانی به خود داده و پس از مدت‌ها غفلت از مقوله «جوانان» می‌خواهد موضوعات مرتبط با جوانان را نیز مانند ورزش مورد توجه قرار دهد و طبعا این کنجکاوی درمی‌گیرد که «ازدواج سبز» چیست؟

پاسخ مبتکر این ایده از این قرار است: «‌در این طرح قصد داریم شاخص‌های محیط زیستی و ازدواج را به عنوان دو امر اجتماعی و محیط زیستی ترکیب کنیم و الگوی جدیدی با عنوان ازدواج سبز را به جوانان ارائه کنیم.

در این الگو مواردی که می تواند کمک کننده محیط زیست باشد به عنوان ملاک و معیار قرار داده ایم. در این شاخص‌ها موضوعاتی مانند مصرف آب در عروسی‌ها و سایر مراسم‌ مرتبط با ازدواج مدیریت می شوند. همچنین مسائلی از جمله استفاده از گل طبیعی و فرهنگ غلطی که به عنوان شادی استفاده می شود و آلودگی‌های زیست محیطی ایجاد می‌کنند مانند بوق زدن‌های مکرر درسطح خیابان و ایجاد ترافیک برداشته می‌شود.»

دقت می فرمایید؟ مشکل اصلی درباره ازدواج، مراسم عروسی است! در مراسم عروسی هم این مشکلات وجود دارد: «میزان مصرف آب، فرهنگ غلط در شادی و گل های طبیعی»! البته ایشان منظور دقیق خود را درباره گل‌های طبیعی روشن نمی‌کند که مصرف شود خوب است یا نشود.

به نظر نمی رسد توصیه شان به مصرف کردن باشد چون در حال حاضر مصرف می شود و این طور احساس می شود که مشکل ایشان با مصرف است. اما طبیعی بودن یا نبودن گل ها چه ربطی به معاونت امور سامان دهی دارد؟ گل چه طبیعی چه مصنوعی یک کالاست و این کالا در جاهای گوناگون مصرف می شود. آیا منظورشان این است اگر آب کمتر مصرف کنیم و گل طبیعی هم استفاده نکنیم یا استفاده کنیم این ازدواج سبز می شود؟!

از ایشان می‌توان پرسید: چرا این پروژه را تنها با سازمان حفاظت محیط زیست در میان گذاشته‌اید؟ اگر مشکل در مصرف آب مراسم عروسی است چرا در این طرح مشعشع با وزارت نیرو یا سازمان آب و فاضلاب همکاری نمی‌کنید؟!

اگر منظور استفاده نکردن از گل طبیعی باشد می توان پرسید: در ختم و عزا که گل نبریم و به جای آن به ایتام و خیریه ها کمک کنیم، در بیمارستان ها و هنگام عیادت هم که نباید گل ببریم چون ممکن است حساسیت زا باشد، در عروسی ها هم گل طبیعی مصرف نکنیم؟! آیا منظورتان این است؟ پس گل طبیعی را کجا باید مصرف کرد؟ خنده دار و در واقع گریه‌آور نیست که فردی به خود اجازه دهد به نام محیط زیست گل طبیعی را تخطئه کند؟

آیا مردم کار می‌کنند ومالیات می‌پردازند تا از محل مالیات‌های آنان افرادی به منصب برسند و حقوق و مزایا بگیرند که چنین سخنانی از آنان صادر شود؟

آخر،مصرف آب چه ربطی به ازدواج دارد یا شما چه کاره هستید که بگویید فلان شادی غلط است یا درست؟ ایران، کشوری کثیر الاقوام است و هزاران سال است که مردم مطابق سنت‌های خود به شادی می پردازند یا در فقدان عزیزان‌شان به سوگ نشسته اند.

این سخنان به قدری مضحک است که در بادی امرانسان تصور می‌ کند در حال خواندن مطلب طنز است.

ازدواج، پیمان یک زندگی مشترک و ایجاد یک بنیاد است. موضوع محدود به مراسمی در یک شب نیست که میزان مصرف آب و نوع شادی و طبیعی بودن یا نبودن گل های جشن، سبزی آن را تعیین کند! ممکن است دو نفر ازدواج کنند و جشنی نگیرند که این بحث ها موضوعیت داشته باشد.

دل آدم به حال این کشور می سوزد که چقدر نگاه تنگ و کوچکی در برخی دستگاه ها جریان دارد که خیال می کنند ازدواج همان مراسم عروسی است. این مراسم هر چه باشد، مجلل یا محقر، پر مصرف یا با امساک چند ساعت است و تمام می شود و می رود پی کارش! آن دو هستند و سال های سال پیش رو. سبزی اگر باشد که باید باشد در مناسبات و روابط است.

سخنان گهر بار آقای معاون در خبری که ایسنا منتشر کرده با این جمله خاتمه می یابد که برخی از الگوهای اجتماعی غلط که در حال حاضر مورد توجه نیستند اما ممکن است در آینده به آنها توجه شود نیز مد نظر قرار دارند. یعنی ایشان علم غیب هم دارد و می داند در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد و می خواهد جلوی آنها را هم بگیرد و نام این مضحکه را هم گذاشته ازدواج سبز!

ازدواجی سبز است که عاقلانه و باشناخت و احترام متقابل انجام شود. ربطی به گل‌ها و آب مصرفی در مراسم ندارد!

الگوهای یک جامعه در طول قرون و با مولفه های گوناگون شکل گرفته و امثال آقای رستمی نمی توانند برای مردم الگو تعیین کنند. الگوی مردم شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و هنری و اجتماعی است.

واقعا اگر در مراسم ازدواج گل طبیعی استفاده نکنند، شادی نکنند، بوق نزنند و آب مصرف نکنند ازدواج سبز شکل گرفته است؟ تا این حد ساده انگار شده ایم؟!

راستی خوب است آیا آقای رستمی توضیح دهند قصد مزاح داشته اند یا واقعا این سخنان را جدی گفته اند؟

دیدگاه کاربران