عضویت در خبرنامه الکترونیک
در موسسه های همسریابی چه می گذرد؟

ماجرای ازدواج به تبلیغ در کوچه و بازار کشید

کد خبر: 67568
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸ ق.ظ

مدت هاست که صحبت از رفع موانع ازدواج و تلاش برای رشد جمعیت به میان است. مسئولان و نهادهای مربوطه در پی راه حلی برای انجام این کار بوده اند اما متاسفانه هیچ راهکار جدی ای ارائه نشده و تنها حل این مشکل به حرف های بی عمل ختم شده است.

به گزارش نداي مردم، نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که مسئولان به خود جوانان و خواسته هایشان هیچ توجهی نمی کنند! جوانانی که دغدغه اصلی شان پیدا کردن شغلی مناسب و ازدواجی موفق شده این روزها با انجام شغل های بی ثبات و کاذب روزگار خود را می گذرانند.

در حالی که وزارت ورزش و جوانان اصلی ترین و مهم ترین نهاد برای رفع مشکلات جوانان است، اقداماتی که تا کنون انجام داده نشانگر این است که دغدغه ای راجع به حل این مشکلات ندارد!

وزارت ورزش و جوانان یا وزارت ورزش؟

پای درد دل جوانان که بشینی، متوجه می شوی که آنها می خواهند ازدواج کنند اما موانع زیادی که بر سر راهشان وجود دارد. به گفته جوانان مشکلات اقتصادی و نبود شغل مناسب از عمده ترین موانع ازدواج است. آنها می گویند به یک پشتوانه مالی برای اقدام به ازدواج احتیاج دارند.

متاسفانه آمارهای منتشر شده از وضعیت آینده خانواده در کشور مورد رضایت نیست. با مقایسه سطحی آمارهای منتشر شده از ازدواج و طلاق مشاهده می شود که آمار طلاق در حال افزایش بوده و در ازای آن روز به روز از تعداد ازدواج ها کاسته می شود!

طبق آمارها، نسبت ازدواج به طلاق از ۶/۱۲ درصد در سال ۹۰ به ۴/۴۳ درصد در سال ۹۳ رسیده که این آمار از کاهش ۲۷ درصدی نسبت ازدواج به طلاق در چهار سال گذشته حکایت دارد. از سوی دیگر به گفته محمد‌رضا رستمی، معاون ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان، از ۲۴میلیون جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله تنها ۳/۵ درصدشان به خانه بخت رفته‌اند و بیش از ۹۵ درصد از آنان همچنان مجردند.

بسیاری از کارشناسان اجتماعی معتقدند که بعد از تشکیل وزارت ورزش و جوانان تا به امروز دغدغه این وزارت ورزش و اکثر فوتبال بوده است تا پرداختن به نیازهای جوانان. متاسفانه این سازمان غرق در پرداختن به مسائل و حاشیه های تمام نشدنی فوتبال شده و در رابطه با مسائل جوانان به غیر از صدور مجوز چند سایت همسریابی اقدام موثری برای جوانان انجام نداده است.

اما آیا ورزش و فوتبال از جوانان و خواسته هایشان، اشتغال و ازدواج آنها مهم تر است؟ چطور می شود که این وزارت خانه برای حواشی دو تیم پایتخت هر هفته حرف هایی می زند اما در رابطه با برنامه ای موثر برای رفع مشکلات جوانان و طرح هایش چیزی نمی گوید؟!

ماجرای ازدواج به تبلیغ در کوچه و بازار کشید

این روزها تبلیغات سایت ها و مراکز همسریابی در سطح کشور دیده می شود. یکی این مراکز که از سوی سازمان وزارت ورزش و جوانان مجوز دارند، شروع به پخش تراکت هایی برای جذب جوانان مجرد کرده است.

ازدواج

طی تماس تلفنی خبرنگار ما با این موسسه که با تبلیغات متقاضیان زیادی را جذب کرده، مطلع شدیم که ابتدا مشخصات کامل و شخصی متقاضی را ثبت می کنند و سپس راجع به شرایط همسر مورد نظر او سوالاتی را می پرسند.

کارشناس همسرگزینی که آن طرف خط تلفن پاسخگو است، می گوید: ۴ پسر که مشخصات شان به ویژگی های درخواستی دختر متقاضی، نزدیک باشد را معرفی می کنیم و پس از اینکه آن دختر یکی از پسران را انتخاب کرد با رضایت خود او، شماره تماسش را به فرد انتخاب شده می دهیم!

این کارشناس تاکید می کند: تحقیقات و بررسی به عهده خود دختر و پسر می باشد و ما مسئولیتی را به عهده نمی گیریم.

به عبارت دیگر می توان گفت فعالیت این مراکز برای همسرگزینی در حد دادن شماره به افراد بسنده می شود و هیچ فضایی را برای معرفی دختر و پسر به یکدیگر در نظر نگرفته است.

نکته دیگری که در این میان قابل توجه می باشد این است که این مراکز در قبال معرفی افراد و رد و بدل کردن شماره تماس کمیسیون و پورسانت دریافت می کنند و کاسبی خوبی را برای خود به راه انداخته اند.

مائده، دختری ۲۴ ساله که یکی از متقاضیان این موسسات همسریابی است، می گوید: یکی از دوستانم مرکز همسریابی در شهرری را به من معرفی کرد. من هم با آن سازمان تماس گرفتم و پاسخگوی تلفن، بعد از پرسیدن اطلاعات شخصی از من، اظهار داشت که پس از پیدا کردن شخص مناسب برای ازدواج، کمیسیون این معرفی را نقدا دریافت خواهد کرد./فردا

دیدگاه کاربران