عضویت در خبرنامه الکترونیک

مولایی در گروه B دسته فوق‌سنگین پنجم شد

کد خبر: 67712
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹ ب.ظ

بهادر مولایی، نماینده کشورمان در دسته فوق‌سنگین مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان با مجموع ۴۰۶ کیلوگرم در گروه B این دسته پنجم شد.

به گزارش ندای مردم ، رقابت‌های گروه B دسته فوق‌سنگین مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان در سالن جورج آر براون شهر هیوستن آغاز شد. این گروه کار خود را با وزنه ۱۶۴ کیلوگرمی آغاز کرد.

بهادر مولایی نماینده کشورمان در این گروه در ابتدا درخواست وزنه ۱۷۵ کیلوگرمی را کرده بود، اما باز هم وزنه‌بردار و مربیان درخواست اولیه را تغییر دادند و درخواست وزنه ۱۷۶ کیلوگرمی را کردند. او با تشویق ایرانیان حاضر در سالن به روی صحنه آمد، اما نتوانست وزنه را مهار کند. مولایی بار دیگر برای مهار همان وزنه به روی تخته آمد و این بار به راحتی وزنه را بالای سر کشید.

مولایی با انرژی فراوان و با اعتمادبه‌نفس برای مهار وزنه ۱۸۰ کیلوگرمی به روی سکو آمد، اما نتوانست از پس این وزنه بر بیاید و با یک حرکت صحیح به کار خود در یک ضرب خاتمه داد.

روشن است که مولایی با روزهای اوجش در وزنه‌برداری فاصله زیادی دارد. او در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ لهستان به ترتیب وزنه‌های ۱۹۵، ۲۰۰ و ۲۰۳ کیلوگرمی را مهار و مدال نقره این وزن را کسب کرده بود. او همچنین در بازی‌های دانشجویی در تابستان سال ۲۰۱۳ توانسته بود سه حرکت صحیح در یک ضرب انجام دهد و وزنه‌های ۱۸۷، ۱۹۳ و ۱۹۶ کیلوگرمی را بالای سر ببرد و مدال برنز یک ضرب را کسب کند.

مولایی مدتی پیش دچار آسیب‌دیدگی شد که از آن زمان تا به امروز نتوانسته است به روزهای درخشانش در وزنه‌برداری برگردد.

ایراکلی تورمانیدزه گرجستانی با سه حرکت صحیح ۱۹۰، ۱۹۷ و ۲۰۲ پیشتاز گروه فوق‌سنگین در یک ضرب شد، ایهور شیمچکوف اوکراینی با رکورد ۱۹۱ کیلوگرم به عنوان دومی گروهش بسنده کرد و دیمیتریویچ پروشوروف از آلمان با حدنصاب ۱۹۰ کیلوگرم در حرکت یک ضرب سوم شد.

دو ضرب
رقابت دو ضرب با وزنه نسبتاً سبک ۲۰۵ کیلوگرم آغاز شد. انتخاب این وزنه و وزنه‌های بسیار دیگری در همین اندازه نشان‌دهنده آن بود که حتی ورزشکاران گروه B نیز از شرایط مناسبی برخوردار نبودند.

بهادر مولایی تنها وزنه‌برداری بود که برای اولین حرکت خود بالاترین وزنه گروه یعنی وزنه ۲۳۰ کیلوگرمی را انتخاب کرده بود. وزنه انتخابی او ۱۰ کیلو سنگین‌تر از وزنه تورمانیدزه گرجستانی بود که عملکرد خیلی خوبی در یک ضرب داشت. تورمانیدزه با احتیاط بیشتری وزنه انتخاب می‌کرد تا بتواند با کسب نتیجه مناسبی در دو ضرب جایگاه مناسبی در مجموع برای خود ایجاد کند. او قهرمان مسابقات اروپایی امسال و دارنده مدال برنز مسابقات اروپایی سال ۲۰۱۲ است.

وزنه ۲۳۰ کیلوگرم نباید وزنه سنگینی برای مولایی می‌بود، چرا که او همواره در دو ضرب بهتر عمل کرده بود. او در مسابقات جهانی ۲۰۱۳، وزنه‌های ۲۴۱ و ۲۵۵ کیلوگرم را مهار کرده و طلای دو ضرب را به خود اختصاص داده بود. او همچنین در بازی‌های دانشجویی ۲۳۵ و ۲۵۴ کیلوگرم را بالای سر برده و اول شده بود.

مولایی “یا حضرت حق” گویان به روی تخته آمد و در حالی که هم‌تیمی‌اش مجید عسگری در کنار تخته او را راهنمایی می‌کرد وزنه را بالای سر برد و موجی از شادی در میان ایرانیان ایجاد کرد. او بعد از مهار این وزنه درخواست ۲۴۵ کیلوگرم کرد، وزنه‌ای که در صورت مهار کردنش شانس کسب مدال برای کشورمان ایجاد می‌شد.

مولایی برای بار دوم به روی تخته رفت، وزنه را تا روی سینه‌اش کشید اما نتوانست وزنه را بالای سر ببرد. او در حرکت آخر نیز سراغ همان وزنه رفت، اما نتوانست آن را از زمین بکند.

در ادامه تورمانیدزه وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی را مهار کرد، اما از پس وزنه ۲۲۸ کیلوگرمی در دو حرکت آخر خود بر نیامد و کارش را تنها با امیدی به کسب مدال در یک ضرب خاتمه داد.

در دو ضرب ایری اورساگ از جمهوری چک با مهار وزنه ۲۳۰ کیلوگرمی اول شد و مولایی به دلیل اختلاف وزن دوم گروهش شد.

آمریکایی ها نیز یک وزنه بردار در این گروه داشتند که هر بار با تشویق فراوان تماشاگران آمریکایی به روی سکو آمد. او نامش مورگان ویلکس بود که در یک ضرب سه بار برای مهار وزنه ۱۷۶ کیلوگرمی به روی سکو آمد. او در یک ضرب هفتم و در دو ضرب با مهار وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی به عنوان چشمگیری نرسید./خبرگزاری تسنیم

دیدگاه کاربران