عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای عالی استان‌ها عنوان کرد

تخلف شورای شهر تهران درباره شورایاری‌ها

کد خبر: 67730
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶ ق.ظ

رئیس شورای عالی استان‌ها در تشریح عملکرد خود گفت: در مدت ۸ ماه ریاست در شورای عالی استان‌ها ۲۱ طرح و لایحه به مجلس و دولت ارسال شد این در حالی است که از ابتدای تشکیل شورای عالی استان‌ها تا سال ۹۳ تنها ۵۷ طرح و لایحه ارسالی داشته ایم.

به گزارش نداي مردم، غلامرضا بصیری پور، افزود: در سال ۹۳ که نخستین سال چهارمین دوره شورای عالی استان‌ها بود ۹ طرح و لایحه به مجلس و دولت ارسال شده است و این افزایش در ۸ ماه بعدی نشان از پویایی و فعالیت شورای عالی استان‌ها دارد.
وی افزود: در هیچ دوره‌ای ارتباط و تعامل شوراهای سراسر کشور همانند این دوره نزدیک و سازنده نبوده است و تاکنون ۲۸ سفر استانی رفته‌ام و از نزدیک با اعضای شوراهای سراسر کشور دیدار داشته‌ام که به گفته اعضای شوراها این تعاملات نقش موثری در پویایی جامعه شورایی کشور داشته است.
رئیس شورای عالی استان‌ها تاکید کرد: در دوران ریاست جدید در شورای عالی استان‌ها برای شورای هر شهرستان حداقل دو میلیون تومان پول واریز شده است و امیدواریم در آینده نزدیک برای ۴۲۸ شورای شهرستان این رقم را تا پنج میلیون تومان افزایش دهیم. تحقق این امر درحالی صورت می‌گیرد که در پنج سال گذشته هیچ پولی به حساب شوراهای شهرستان‌ها واریز نشده بود.
وی به امضای تفاهم نامه میان شورای عالی استان‌ها و وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها اشاره کرد و افزود: با هلال احمر و برخی سازمان‌ها تفاهم نامه‌هایی در جهت همکاری، تعامل و استفاده از نظرات جامعه شورایی کشور امضاء کرده‌ایم؛ چرا که تلاش می‌کنیم شعار شوراباوری را در کشور محقق کنیم، بی‌تردید پس از شوراباوری می‌توانیم مسئولین و شهروندانی شورایاور داشته باشیم و تنها در این زمان است که شوراها به جایگاه واقعی خود دست پیدا خواهند کرد و این امر به سود تمام نظام شورایی کشور است.
بصیری پور به برگزاری همایش‌های برگزار شده با هدف معرفی جایگاه واقعی شوراها در کشور اشاره کرد و افزود: همایش مشترکی با وزارت نیرو تحت عنوان تولید انرژی از زباله داشتیم، همچنین همایش بانوان شورایی کشور و همایش مراکز پژوهشی شوراها در مشهد برگزار شد که هر یک نقش موثری در معرفی شوراها و تحقق شعار شوراباوری داشتند.
رئیس شورای عالی استان‌ها در پاسخ به این سوال که “آیا مقاومت شورای شهر تهران درباره اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر تغییرنام شورای شهر تهران به شورای شهر تهران، ری و تجریش تخلف است؟” گفت: صراحتا اعلام کرده‌ایم هر کجا تخلفی منجر به تضعیف شوراها انجام شود مداخله می‌کنیم؛ باید همه پایبند قانون باشیم و قانون را اجرا کنیم.
وی افزود: شورای شهر تهران پیش از این نیز در مورد شورایاری‌ها تخلف کرده است. در قانون شورای محله داریم که انجمن شورایی است. پس از اینکه مجلس قانون شورایاری‌ها را حذف کرد، نباید شورای شهر تهران و وزارت کشور این کار را انجام می‌دادند و برابر قانون باید شورای محله را تشکیل می‌دادند./ايسنا

دیدگاه کاربران