عضویت در خبرنامه الکترونیک

سومین جلسه کمیته راهبری الگوی مدیریت و ممیزی محیط زیست (EMAS)

کد خبر: 67820
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۵ ق.ظ

با حضور رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در منطقه ۲۱ برگزار شد.

به گزارش نداي مردم، در ابتدای این جلسه افشین سارویی معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه ضمن خوشامدگویی به حاضرین گفت : بر اساس منویات مدیریت ارشد شهرداری تهران مبنی بر افزایش سطح کیفی خدمات و همچنین نزدیکی کیفیت زندگی شهری شهروندان در تهران با استانداردهای جهانی اجرا و استقرار سیستم مدیریتی Emas (Eco- management and audit Scheme ) در دستور کار شهرداری منطقه ۲۱ قرار گرفته است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه ۲۱ افزود : با توجه به اجرای موفقیت آمیز سیستم Iso14001 در سطح شهر تهران ، سیتم مدیریت محیط زیستی Emas برای اولین بار میان مناطق ۲۲ گانه ، در منطقه ۲۱ به صورت داوطلبانه و به عنوان پایلوت استقرار یافت .

وی در ادامه اظهار داشت : تاکنون اقدامات بسیاری نظیر برگزاری دوره های آموزشی برای اعضای کمیته اجرایی ، بازنگری مدارک و مستندات ، تهیه بیانیه Emas ، شناسایی شاخص های عملیاتی مرتبط ، تجزیه و تحلیل داده ها ، تهیه دستورالعمل و ارزیابی عملکرد محیط زیست ، تهیه شاخص های ارزیابی عملکرد پیمانکاران ، تهیه دستورالعمل احراز صلاحیت پیمانکاران ،تدوین اهداف و برنامه های عملیاتی ، انجام شده است .

سارویی همچنین با اشاره به مزایای سیستم مدیریتیEmas نسبت به ISO14001 بیان داشت : سیستم مدیریتی Emas دارای استاندارد بالاتری نسبت به ISO14001 است و همچنین دامنه ی شمول سیستم مدیریتیEmas و قدرت عملیاتی آن نیز بیشتر است.

بنابراین گزارش در ادامه ، دکتر گلمکانی ( رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ) از استقرار داوطلبانه سیستم EMAS در این منطقه ابراز خرسندی کرد و گفت : با توجه به اهمیت بالای مباحث اجتماعی در شهرداری تهران طبق سیاست های ابلاغی ، باید توجه ویژه ای به حضور و مشارکت مردمی در زمینه حفظ محیط زیست شود.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران همچنین توجه ویژه به توسعه پایدار را ملاک فعالیت های شهرداری تهران جهت بهره مندی نسل آینده از محیط زیست سالم، عنوان کرد و افزود : ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران آمادگی هر گونه همکاری با منطقه ۲۱ در خصوص استقرار سیستم مذکور را دارد.

در پایان این جلسه دکتر جمال بافرانی شهردار منطقه ۲۱ ضمن استماع نظرات حاضرین و تحلیل و بررسی شاخص های شناسایی شده از سوی کارشناسان مربوطه ، بیان داشت : موارد مطروحه نیاز به پیگیری و توجه ویژه از سوی معاونت ها ، ادارات و نواحی سه گانه منطقه دارد ، چرا که منطقه ۲۱ در زمینه زیست محیطی بدلیل وجود کارخانجات و تأسیسات صنعتی و نظامی جزو مناطقه خاص میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران محسوب می شود که این امر خود بیانگر اهمیت بالای موضوعات غربی ترین نقطه پایتخت بشمار می رود .

دکتر بافرانی در پایان اظهار داشت : منطقه ۲۱ تمامی تلاش خود را جهت بستر سازی مناسب برای انجام اقدامات و ارتقای فعالیت های محیط زیستی در راستای ایجاد شهری پاکیزه و مطابق با استانداردهای تعریف شده بکار خواهد بست تا شاهد رضایت هر چه بیشتر شهروندان ، فعالین و دوستداران محیط زیست طبیعی باشیم .

دیدگاه کاربران