عضویت در خبرنامه الکترونیک
گاردین؛

اقدام عجیب کنگره/ آمریکا به جای عربستان ایران را تنبیه کرد

کد خبر: 67968
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶ ق.ظ

یک افراط گرای پاکستانی که در آمریکا متولد شده به عربستان سعودی می رود و با یک پاکستانی دیگر که توسط وهابیت افراطی شستشوی مغزی شده، ازدواج می کند.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، اقدام کنگره آمریکا در محدودسازی سفر آمریکاییان ایرانی تبار یا کسانیکه پیشتر به ایران سفر کرده اند به ایالات متحده، مورد اعتراض روزنامه انگلیسی گاردین (guardian) واقع شد.

این روزنامه به اشاره به این بیت از اشعار سعدی که “گنه کرد در بلخ آهنگری/ به شوشتر زدند گردن مسگری” می نویسد، آمریکایی ها به جای برخورد با آل سعود و مذهب افراطی آنان، یقه ایرانی ها را گرفته اند!

در ابتدای این نوشتار با اشاره به پس‌زمینه کشتار اخیر در کالفیرنیا می خوانیم: یک افراط گرای پاکستانی که در آمریکا متولد شده به عربستان سعودی می رود و با یک پاکستانی دیگر که توسط وهابیت افراطی شستشوی مغزی شده، ازدواج می کند.

گاردین با بیان اینکه “می دانیم که وهابیت افراطی، مذهب رسمی دولت سعودی است” افزود: سپس این زوج به آمریکا می آیند و با حمله به میهمانی کارکنان مرکز نگهداری معلولان در “سن‌برناردینو” در ایالت کالیفرنیا ، ۱۴ نفر را به قتل می رسانند.

در ادامه این یادداشت آمده است: حدس بزنید چه کسانی برای تنبیه شدن درقبال این جنایت نفرت انگیز انتخاب می شوند؟ آمریکایی های ایرانی‌ تبار!

گاردین با اشاره به اینکه ایرانی ها هیچ نقشی در تفکرات افراطی و فعالیت های تروریستی نداشته اند و آمریکایی ها بی جهت آنان را تنبیه می کنند، افزود: ایرانی ها هرگز در ایدئولوژی افراط گرایانه شریک نشده اند و تا آنجا که ما می دانیم در این جنایت تروریستی یا هر جنایت تروریستی دیگری در جهان هیچ نقشی نداشته اند.

گاردین در ادامه با طرح این سوال که “چرا هر زمان سعودی ها وارد زمین بازی تروریسم می شوند _و این ماجرا غالبا اتفاق می افتد_ کارت فرار از زندان را دریافت می کنند” پاسخ داد: چون آنها مورد علاقه نخبگان سیاسی آمریکا هستند و اشراف زادگان دست نشانده عربستان شامل دودمان های مورد علاقه افرادی چون بوش و ترامپ می شوند.

دیدگاه کاربران