عضویت در خبرنامه الکترونیک
در حاشیه کنفرانس بین المللی بی طرفی ترکمنستان صورت گرفت؛

دیدار پرحاشیه معاون اول رئیس جمهور و اردوغان/ از نبود پرچم ایران تا …

کد خبر: 67972
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۸ ق.ظ

معاون اول رئیس‌جمهور اسلامی ایران در حاشیه کنفرانس سیاست بی‌طرفی: همکاری بین‌المللی جهت صلح، امنیت و توسعه که در ترکمنستان برگزار شده با رئیس‌جمهور ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش جام نیـوز، اسحاق جهانگیری عصر روز شنبه در حاشیه کنفرانس بین المللی بی طرفی ترکمنستان در دیدار با رجب طیب اردوغان با اشاره مناسبات تاریخی دو کشور بر گسترش رایزنی و تبادل نظر برای حل و فصل مسائل منطقه ای تاکید کرد و اظهار داشت: علی رغم اختلاف نظرها در مورد سوریه، باید در مبارزه با افراطی گری و تروریسم با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

وی در این دیدار افزود: تعامل، احترام به اصل حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورها و تلاش برای از بین بردن زمینه های اختلاف می تواند باعث پایدار شدن صلح، آرامش و ثبات در منطقه شود.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: دولت عراق، دولتی مردمی و برآمده از انتخابات آزاد است و همه قومیت ها و اقلیت ها در آن حضور دارند.

جهانگیری تصریح کرد: ما از تنشی که در رابطه ترکیه و روسیه پیش آمده است نگرانیم و به هیچ وجه این تنش را به نفع مصلحت منطقه نمی دانیم و آماده کمک به رفع این تنش هستیم.

اردوغان نیز در این دیدار با تبیین آخرین تحولات منطقه گفت: آنکارا از گسترش تنش در منطقه استقبال نمی کند و خواستار گفت وگو برای رفع سوء تفاهم ها است.

وی با بیان اینکه مناسبات ایران و ترکیه نباید تحت تاثیر عوامل دیگر قرار گیرد، افزود: تلاش هایی صورت می گیرد که ما را به دام تفرقه مذهبی بیاندازد اما باید هرچه سریعتر این مسائل را حل کنیم و برادری را اثبات نماییم.

اردوغان همچنین خواستار تاکید بر نکات اشتراک و استفاده ازهمه ظرفیت ها برای توسعه همکاری های دو کشور شد و با اظهار گله از مندرجات رسانه های ایران علیه خانواده خود، خواستار کنترل رسانه ها شد.

جهانگیری در پاسخ اظهار داشت: رسانه ها در ایران در کنترل دولت نیستند و حتی علیه دولت ما نیز مطلب می نویسند اما شما از زبان مقام های رسمی دولت ایران سخنی علیه دولت ترکیه نشنیده اید و این در حالی است که مقام های رسمی شما اظهارات منفی و نادرست بسیاری علیه جمهوری اسلامی ایران، دولت و مقدسات مردم ایران بیان کرده اند.

گفتنی است انتشار تصویر مربوط به این جلسه باعث شد سوالات زیادی مطرح شود از قبیل اینکه چرا برخلاف عرف دیپلماتیک اولا پرچم ایران در کنار پرچم ترکیه قرار نگرفته است و چرا صندلی های اردوغان و جهانگیری متفاوت هستند؟!

این روزها ترکیه علنا ایران و دولتمردان ما را به جنگ مستقیم و مقابله سخت تهدید میکند. آن هم به خاطر اینکه ایران دست داشتن ترکیه و نزدیکان مقامات ارشد آن کشور را در همکاری با جبهه النصره و داعش برملا ساخته و علل حمایت ترکیه از آنها را عنوان نموده است.

و اما در یک حرکت کودکانه و بدور از عرف دیپلماتیک ترکیه، این دیدار با حذف پرچم کشورمان از نشیمن طرفین و نشاندن مقام ارشد ایران بروی یک صندلی ساده علاوه بر به یاد آوری حرکت امیر قطر در دیدار با احمدی نژاد که با دمپایی لای انگشتی وارد ایران شد قصد دارد با دهن کجی به مقامات ایران حرکت وزارت خارجه کشورمان را به بوته آزمایش بگذارند. استقبال اردوغان از جهانگیری بسیار سرد و بی رمق بوده و باعث دلخوری مقامات ایران شده و در رسانه های اجتماعی مجازی بازتاب گسترده ای داشته است. مخصوصا کاریکاتور یکی از نشریات ترکیه که به ساحت کشورمان توهین کرده است.

اینکه یک کشور از تریبون رسمی خود یک کشور و مردم آن را مورد تهدید قرار میدهد و با زبان طنز به توهین و تمسخر آن میپردازد یک اشتباه فاحش دیپلماتیک است و البته ایران و رهبر معظم انقلاب به تمام دنیا هشدار داده اند که مواظب مکالمات خود با ایران باشند و ایران را در صحنه نظامی امتحان نکنند!

دیدگاه کاربران