عضویت در خبرنامه الکترونیک

جزئیات وام ۷۰ میلیون تومانی خرید مسکن

کد خبر: 67982
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۳:۳۵ ب.ظ

 وام ۶۰ میلیون تومانی با سود هجده و نیم درصد، به ساختمان های زیر ۲۰ سال ساخت، داده می شود و ساختمان های بالای ۲۰ سال، حداکثر ۳۵ میلیون تومان وام می گیرند. در شهرستان ها مبلغ وام کمتر است.

به گزارش نداي مردم، ابوالقاسم رحیمی انارکی، از مسئولان بانک مسکن با بیان این که پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیونی خرید مسکن از محل اوراق از اول دی ماه اجرایی می‌شود، گفت: واحدهایی شامل وام ۶۰ میلیون تومانی (در تهران) خواهند شد که حداکثر ۲۰ سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها گذشته باشد.

وی با اشاره به اینکه سقف این وام ۶۰ میلیون تومان است و متقاضیان می‌توانند ۱۰ میلیون تومان وام جعاله نیز دریافت کنند گفت: ساختمان‌هایی که بیش از ۲۰ سال و حداکثر ۲۵ سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها گذشته باشد تنها می‌توانند تا سقف ۳۵ میلیون تومان وام بگیرند.

رحیمی انارکی افزود: براساس مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات مسکن در تهران با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله به ۷۰ میلیون، سقف تسهیلات مسکن در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر با احتساب ۱۰میلیون جعاله به ۶۰ میلیون تومان و سقف تسهیلات مسکن در سایر ‌شهرها با احتساب ۱۰ میلیون جعاله به ۵۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.
تقسیط وام ۶۰ میلیونی برای تهران به اضافه ۱۰ میلیون جعاله به روش ساده، پلکانی و پلکانی دوره‌ای است که مدت بازپرداخت آن حداکثر ۱۲ سال است.

وی در خصوص کاهش نرخ سپرده قانونی که هفته گذشته شورای پول و اعتبار آن را مصوب کرد گفت: با کاهش نرخ سپرده قانونی از ۱۰ درصد به ۲ درصد باعث شد تا نرخ سود اوراق حق تقدم یک و نیم درصد کاهش یابد و به ۱۸٫۵ درصد برسد، چرا که تسهیلات بدون سپرده برای سایر بانک‌ها ۲۱ درصد و برای بانک مسکن ۲۰ درصد است حال با این مصوبه نرخ سود به ۱۸٫۵ درصد کاهش می‌یابد.

عضو هئیت مدیره بانک مسکن افزود: با این مصوبه منابعی حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال آزاد می‌شود و اولین نتیجه مثبت آن کاهش نرخ سود تسهیلات است که به ۱۸٫۵ درصد رسیده و هم به منافع گیرندگان و هم به نفع بانک است.

رحیمی انارکی به اقساط این وام اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال برای وام ۴۰ میلیون تومانی به روش ساده حدود ۶۹۳ هزار تومان و به صورت پلکانی ساده اقساط با ۵۷۸ هزار تومان شروع می‌شود. برای ۵۰ میلیون تومان وام قسط ساده ماهانه ۸۶۶ هزار تومان و به روش پلکانی دوره‌ای ۵ سال اول ۷۷۰ هزار تومان، ۵ سال دوم ۹۳۲ هزار تومان و دو سال آخر یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان است.

وی گفت: برای وام ۶۰ میلیون تومانی به روش ساده ماهانه یک میلیون و ۴۰ هزار تومان، پلکانی دوره‌ای در ۵ سال اول ۹۳۲ هزار تومان، ۵ سال دوم یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان و دو سال آخر یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان و در پلکانی سالیانه اقساط ماهانه باید از ۸۶۷ هزار تومان شروع می‌شود.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن با بیان اینکه اوراق حق تقدم مهرماه ۹۴ حداکثر تا سقف ۳۵ میلیون تومان می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند،افزود: متقاضیانی که نمادهای مربوط به قبل از آبان‌ماه ۹۴ را خریداری کرده باشند تا ۲ ماه حق فروش ندارند. علاوه بر این محدودیت جدیدی را برای جلوگیری از افزایش نرخ اوراق در نظر گرفته‌ایم که شامل نمادهای تسه آذرماه ۹۴ به بعد می‌شود که این نمادها تا ۴ ماه حق فروش نخواهند داشت.

رحیمی انارکی با تاکید بر اینکه این اقدامات با هدف جلوگیری از سفته‌بازی در اوراق انجام می‌شود، گفت: برای نمادهای قبلی همچنان محدودیت ۹۰ برگه‌ای را اعمال
می‌کنیم و برای نمادهای جدید حداکثر محدودیت به ۱۴۰ برگه یعنی ۷۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه محدودیت اوراق نمادهای جدید مشمول حال کسانی که می‌خواهند مجتمع سازی کنند نمی‌شود، گفت: این متقاضیان می‌توانند بیش از محدودیت‌ها اوراق خریداری کنند اما به این شرط که به شعبه مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند و درخواست تسهیلات را ارائه کنند.

رحیمی انارکی افزود:درخواست تسهیلات همان روز به معاونت سپرده ممتاز ارجاع و آنها این درخواست را به فرابورس اعلام می‌کنند، نکته مهم این است که خریدار باید در همان روز نسبت به خرید اوراق اقدام کنند وگرنه از معامله همان روز حذف خواهند شد.

* از همان دو سال پیش که موضوع افزایش وام مسکن مطرح شد و رقم آن از ۳۵ میلیون به ۴۵ و بعد به ۷۵ و بعد از آن به ۱۲۰ و مدتی بعد حتی به ۱۶۰ میلیون تومان رسید،
برخی از بنگاه داران و فعالان بازار مسکن عقیده داشتند که وامی در کار نیست و این حرف ها و مصاحبه و ابلاغیه ها فقط برای فضاسازی به منظور بالا بردن قیمت مسکن است تا هم بساز و بفروش های عمده ای که ساختمان هایشان مشتری ندارد سود دلخواهشان را ببرند و هم با گرم شدن بازار ساخت و ساز، آمارهای اقتصادی و اشتغال زایی بالا برود.
این افراد می گویند وقتی بانک ها پرداخت وام سه میلیون تومانی به صد هزار نفر را مصیبت بزرگ خود می دانند، چگونه می خواهند وام چند ده میلیونی به مردم بدهند؟/شبکه خبر

دیدگاه کاربران