عضویت در خبرنامه الکترونیک
نماینده فرانسه در اتحادیه اروپا:

عربستان سعودی، ترکیه و قطر منبع تروریسم‌اند/ باید به ائتلاف ایران و روسیه بپیوندیم +فیلم

کد خبر: 67990
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴ ق.ظ

نماینده فرانسه در اتحادیه اروپا در سخنرانی شدیداللحنی خواستار تغییر همپیمانی‌های بین المللی اتحادیه اروپا برای مبارزه با تروریسم شد و گفت: باید ریشه های این پدیده را در عربستان، قطر و ترکیه جستجو کرد.

یکی از نمایندگان فرانسه در اتحادیه اروپا در جدیدترین سخنرانی که در پارلمان این اتحادیه داشت، به تبیین ریشه های تروریسم در جامعه بین المللی پرداخت که در جدیدترین نمود آن، حملات تروریستی پاریس بود که ده ها کشته و زخمی میان فرانسوی ها برجا گذاشت.

«مارین لوبان» در این خصوص گفت: دوستان عزیز! بی‌شک فرانسه روز جمعه سیزدهم نوامبر با فاجعه بزرگی مواجه شد و احترام ما به قربانیان این حملات آن است که مشخص کنیم، چه کسی آنها را به قتل رساند؟

وی افزود: تاکنون نه رهبران فرانسه و نه سران اتحادیه اروپا هیچ یک در این باره سخنی بر زبان نیاورده و اظهار نظری نکرده اند و نشنیده ام، از این رهبران و سران کسی آشکارا و واضح نامی از قاتلان ببرد.

نماینده فرانسه در اتحادیه اروپا ادامه داد: عاملان جنایت و قاتلان «تروریسم» نیستند، بلکه تروریسم صرفا سلاحی در دست قاتلان بود.

لوبان تاکید کرد که قاتل یا قاتلان «ایدئولوژی» است که به نام آن تروریسم اقدام به قتل و کشتار می کند و در اینجا «بنیادگرایی اسلامی» مورد نظر است و باید این موضوع را بر زبان بیاورید، چون عدم بیان و اظهار آن، به این معناست که توان شناخت دشمن را ندارید و عدم شناخت دشمن بدین معنی است که امکان مبارزه با آن را ندارید.

نماینده فرانسه در اتحادیه اروپا افزود: شاید برخی از شما نام بردن از دشمن خوشایند نباشد، چون نام بردن از آن شما را ملزم به بازنگری در بعضی از معادلات و مناسبات بین المللی خواهد کرد.

لوبان گفت: در اینجا از این طرف ها سؤال می کنم که آیا می توانیم به رابطه خود به عنوان هم پیمانانی برای کشورهایی مانند عربستان سعودی و قطر ادامه دهیم؟ به تبع این سوال، سوال دیگری درباره موضع سوال برانگیز ترکیه در قبال بنیاد گرایی اسلامی مطرح می شود.

نماینده فرانسه تاکید کرد: ما مجبور هستیم، در مواضع و دیدگاه های خود بازنگری و اذعان کنیم، توافقنامه های بین المللی و ائتلاف ها و هم پیمانی هایی که دست به آن زدیم، هم اکنون ما را هم پیمان بنیاد گرایی اسلامی و در صف آن قرار داده است، به جای اینکه دشمن آن باشیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل من پیشنهاد می کنم، در ائتلاف ها و هم پیمانی های خود بازنگری کنیم و بدون ملاحظه و در نظر گرفتن برخی اعتبارات تمام طرف ها و کشورهایی که با بنیاد گرایی اسلامی مبارزه می کنند، را هم پیمان خود بدانیم.

لوبان افزود: در میان این کشورها و طرف های بین المللی، کشورهای مسلمانی هستند که با بنیادگرایی اسلامی مبارزه می کنند، مانند مصر و امارات و همچنین روسیه و ایران و با توجه به این ائتلاف بزرگ و پیوستن به آن است که می توان به مبارزه با بنیادگرایی اسلامی پرداخت.

دیدگاه کاربران