عضویت در خبرنامه الکترونیک

اولویت توجه به بافتهای فرسوده شهر

کد خبر: 68084
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۹:۲۷ ق.ظ

با راه اندازی کمیته بافت های فرسوده شهری و بناهای تاریخی در شورای اسلامی شهر تهران تلاش بر این است تا با بازآفرینی این بافت ها از خطرهای اجتماعی، اقتصادی و کالبدی محلات فرسوده جلوگیری شود. هادی ساعی،عضو شورای شهر تهران: بافت فرسوده بخش قابل توجهی از پهنه بسیاری از شهرهای کشورمان را تشکیل می […]

با راه اندازی کمیته بافت های فرسوده شهری و بناهای تاریخی در شورای اسلامی شهر تهران تلاش بر این است تا با بازآفرینی این بافت ها از خطرهای اجتماعی، اقتصادی و کالبدی محلات فرسوده جلوگیری شود.
هادی ساعی،عضو شورای شهر تهران: بافت فرسوده بخش قابل توجهی از پهنه بسیاری از شهرهای کشورمان را تشکیل می دهد که به دلیل معضلات خاص خود از گستره حیات شهری خارج شده و به بخش های مسئله دار شهر تبدیل شده اند. این بافت علاوه بر مسائل و مشکلات کالبدی، ابعاد و کیفیات اجتماعی-اقتصادی و فرهنگی شهرها را تحت تاثیر قرار داده است، بافت ها با گذر زمان به میزان زیادی کیفیت خود را از دست می دهند و جریان زندگی در آن ها با مشکلات فراوانی رو به رو می شود.

همان گونه که موجودات زنده با تجدیدشوندگی سلولی از مرگ بافت های زنده جلوگیری می کنند، برای جلوگیری از مرگ بافت های شهری باید بر تجدیدشنوندگی سلول های آن و احیا بافت های فرسوده آن تکیه کرد.

بدین ترتیب طی سال های اخیر باززنده سازی، بهسازی، نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده به منظور استفاده از زمین و فراهم ساختن اماکن توسعه درون‌زای شهرها در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است. عدم توجه به این بافت ها سبب گسترش شهرها به سمت اطراف شده و هزینه های زیادی را برای کلانشهر ها به خصوص شهر تهران داشته است، به منظور پیشگیری از عواقب نامطلوب و گاه غیر قابل جبران این معضل مداخله صحیح در بافت های فرسوده شهری و نوسازی آن ها ضروری و الزامی است.

لذا با راه اندازی کمیته بافت های فرسوده شهری و بناهای تاریخی در شورای اسلامی شهر تهران تلاش بر این است تا با بازآفرینی این بافت ها از خطرهای اجتماعی، اقتصادی و کالبدی محلات فرسوده جلوگیری شود.

هادی ساعی،عضو شورای شهر تهران

 

دیدگاه کاربران