عضویت در خبرنامه الکترونیک

قطعی آب در زمستان شهر آب/ باران دردی از یاسوج دوا نکرد

کد خبر: 68113
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۵ ق.ظ

این روزها کوه‌های اطراف یاسوج جامه سفید بر تن کرده‌اند و رود بشار خروشان‌تر از همیشه رو به سوی جنوب از دل این شهر می‌گذرد اما قطعی آب همچنان آرامش را از آن‌ها ربوده است.

به گزارش نداي مردم، شهر یاسوج را می‌توان یکی از پرآب‌ترین شهرهای کشور نام نهاد. شهری در دامنه دنا و ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا که میانگین بارش سالانه آن بیش از ۸۰۰ میلی‌متر است.

در دشت سررود که شهر یاسوج در آن بناشده چهار رودخانه کوچک و بزرگ وجود دارد که پرآب‌ترین آن بشار است که مادر کارون نام دارد و الفبای زندگی در بخش‌هایی از جنوب غربی کشور است.

در اطراف شهر یاسوج که محصور در میان کوه‌های بلند و استوار دناست، صدها چشمه دائمی و فصلی وجود دارد که بهانه سکونت و ایجاد روستاهایی بزرگ و کوچک در حاشیه این شهر بوده‌اند.

با همه این داشته‌ها اما گاهی دیو کم‌آبی رخ نشان می‌دهد و شهر با تنش آبی مواجه می‌شود. همچون تابستان گذشته که یاسوج به همراه پنج شهر دیگر استان تا آستانه بحران پیش رفت اما به لطف مدیریت صحیح مصرف آب از سرش گذشت.

اما اگرچه تنش آبی سر از دامن یاسوج برداشته اما هنوز برخی از مناطق شهر در این روزهای زمستانی با قطعی آب و مشکلات ناشی از آن مواجه‌اند.

قطع آب مناطقی از شهر یاسوج

یکی از شهروندان منطقه سالم آباد این شهر به خبرنگار مهر می‌گوید: آب برخی از مناطق شمالی ازجمله سالم آباد، معصوم‌آباد، محمودآباد و … هر شب و برخی از مواقع روز قطع می‌شود.

محمد موسوی می‌افزاید: در تابستان گذشته نیز آب این مناطق قطع می‌شد و درروند زندگی روزانه مشکلاتی ایجاد می‌کرد.

وی بیان می‌کند: قطعی آب در تابستان منطقی بود اما نمی‌دانم چرا در زمستان آب قطع می‌شود.

در حالی شهروندان این شهر با کمبود آب مواجه‌اند که کوه‌های اطراف یاسوج سفیدپوش شده‌اند و تنها در بارش اخیر طی ۲۴ ساعت ۸۷ میلی‌متر باران در این شهر بارید.

افت چاههای تأمین آب یاسوج

برای پاسخ به سؤال این شهروند یاسوجی به سراغ مدیر آب و فاضلاب شهری یاسوج رفتیم تا او علت قطعی آب در زمستان این شهر را بیان کند.

قاسم قلندری در این خصوص به خبرنگار مهر می‌گوید: ۹۰ درصد آب شرب شهر یاسوج توسط چاه‌ها و از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود.

وی می‌افزاید: به دلیل افت سطح دینامیکی و استاتیکی این چاه‌ها مجبور هستیم برای ذخیره آب در ساعاتی از شبانه‌روز آب را قطع کنیم.

قلندری بیان می‌کند: طی سال‌های اخیر دو حلقه چاه تأمین آب در این شهر از مدار خارج شدند و برخی چاه‌ها دیگر نیز هم‌اکنون با افت چهار متری مواجه شده‌اند.

وی اظهار می‌کند: از طرفی میزان هدرروی آب در شبکه‌ها به علت شکستگی‌ها بیش از ۱۷درصد است که برای کاهش هدرروی‌ها این اقدام انجام می‌شود.

قلندری وجود انشعابات غیرمجاز در این شهر را یکی دلایل افزایش شکستگی شبکه‌های انتقال آب عنوان می‌کند و می‌گوید: این مسئله در حاشیه شهر نمود بیشتری دارد.

باران دردی را دوا نکرد

در حالی چاه‌های تأمین آب شهر یاسوج دچار افت شده‌اند که از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳۳۰ میلی‌متر باران در این شهر باریده است و دیگر نباید نگران افت این سطح آب‌های زیرزمینی بود.

اما مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان معتقد است که هنوز میزان بارش‌ها تا وضعیت مطلوب فاصله دارد.

سید علی لدنی نژاد به خبرنگار مهر می‌گوید: به‌رغم چندین بارشی که طی سال زراعی جاری در این شهر داشته‌ایم اما هنوز نسبت به وضعیت مطلوب عقب هستیم.

وی بیان می‌کند: خشک‌سالی‌های سال‌های اخیر به‌صورت تصاعدی بر هم اثر گذاشته‌اند و رفع تبعات آن‌ها نیاز به بارش‌های مستمر در سال‌های متمادی است تا افت سطح آب چاه‌ها جبران شود.

لدنی نژاد تأمین آب شهر یاسوج در کوتاه‌مدت و بلندمدت را یکی از دغدغه‌های مسئولین می‌داند و تصریح می‌کند: برای تأمین آب این شهر در کوتاه‌مدت راهی جز مصرف بهینه نیست.

وی بیان می‌کند: برای تأمین آب بلندمدت هم سد تنگ سرخ پی بینی شده است اما تا ساخته شود و آب آن وارد مدار شود، شاید ۱۰ سال به طول بینجامد.

رشد سرطان گونه یاسوج و حرکت لاک پشتی سد تنگ سرخ

اما راهکار مسئولان آب برای تأمین آب شرب این شهر تا بهره‌برداری از سد تنگ سرخ چیست؟ این سؤالی است که لدنی نژاد این‌گونه به آن پاسخ می‌دهد: مهم‌ترین برنامه این شرکت برای تأمین آب میان‌مدت شهر یاسوج، احداث تصفیه‌خانه اضطراری شهر یاسوج و برداشت آب از رود بشار است.

وی ابراز امیدواری می‌کند که تا سال آینده کار احداث این تصفیه‌خانه در شهر یاسوج آغاز شود و می‌افزاید: برای احداث این تصفیه‌خانه شش میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

شهری که در دهه چهل تنها ۱۰هزار نفر جمعیت و یک خیابان اصلی داشت اکنون جمعیتش به ۱۲۰هزار نفر و وسعتش به ۱۸ کیلومتر رسیده و در غفلت مسئولان هرروز بر آن افزوده می‌شود و تأمین آب این شهر دیگر با منابع آب زیرزمینی هر که روز در حال کاهش است، امکان‌پذیر نیست.

در سال‌هایی که رشد سرطان گونه مهاجرت کمر شهر را شکسته و منابع آبی فعلی یاسوج دیگر جوابگوی رشد جمعیت آن نیست و از طرفی هدرروی بی‌رویه آب ناشی از مصرف بیش‌ازحد مردم و فرسوده بودن شبکه توزیع این زخم را کاری‌تر کرده است، احداث سد تنگ سرخ تنها نوشداروست.

اما این سد نیز حال روز خوشی ندارد و با اعتبارات قطره‌چکانی رشدی لاک‌پشتی دارد و معلوم نیست کی به بهره‌برداری برسد تا نوشدارویی پس از مرگ سهراب نشود.

 

دیدگاه کاربران