عضویت در خبرنامه الکترونیک

نشان دادن چهره معترض با چهره خشن متفاوت است/ مسئولین انتظامی و امنیتی پاسخگو باشند

کد خبر: 68132
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۱:۲۷ ب.ظ

درپی شهادت شهید شیخ نمر باقر النمر و ۴۷ نفر از شیعیان در عربستان شب گذشته معترضان تهرانی زیر بارش باران با سر دادن شعارهایی همچون “حسین، حسین، شعار ماست، شهادت افتخار ماست، مرگ بر سلفی و مرگ بر تکفیری” و پارچه‌نوشته‌هایی با عنوان “ما تا آخر ایستاده ایم”، وارد سفارتخانه عربستان سعودی شده و ضمن آسیب‌ رساندن به آن، بخش‌هایی را به آتش کشیده و برخی وسایل و اسناد را از این مکان خارج کردند که این اقدام با واکنشهایی از سوی برخی از فعالات سیاسی و امنیتی مواجه شده است.

به گزارش نداي مردم، ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا در خصوص وقایع شب گذشته در سفارت عربستان سعودی اظهار کرد: پس از شهادت شیخ نمر توسط دولت سعودی شب گذشته متاسفانه شاهد حمله به سفارت عربستان و به آتش کشیده شدن بخشهایی از سفارت و تخریب اموال ، اسناد و مدارک سفارت توسط عده ای از انقلابیون و دلسوزان نظام که نتوانستند خشم خودشان را در این حصوص کنترل کنند بودیم.

وی افزود: اقدام این دل سوزان و انقلابیون که در اعتراض به اقدام هولناک آل سعود انجام شده است حاوی چند نکته قابل تامل است که باید به آنها توجه شود.

ایمانی نکته قابل تامل نخست در این موضوع را توجه به آداب دیپلماتیک در حفظ امنیت سفارت خانه های کشورهای میهمان عنوان و تصریح کرد: سفارت خانه یک کشور خارجی درخاک میزبان بر اساس قواعد بین المللی می بایست از امنیت کامل برخوردار باشد زیرا این مکان بعنوان خاک کشور میهمان محسوب شده و هرگونه تعرض به آن به مانند تعرض به خاک کشور آن کشور محسوب می شود.که متاسفانه در سالهای گذشته شاهد یک روند غیر قانونی بوه ایم که بر طبق آن اگر تعدادی از مردم به سیاستهای یک دولت خارجی معترض بوده اند اقدام به حمله به سفارت کشور مذکور و تخریب اموال آن را راهکار اساسی نشان دادن اعتراض خود می دانند.

این کارشناس مسائل سیاسی با ذکر حادثه حمله به سفارت انگلستان در سال ۹۰ افزود: حمله به سفارت انگلستان نیز با همین استدلال انجام شده که باید تاکید کنم اعتراض به سیاست های یک کشور با حمله به مکانی که باید از امنیت کامل کشور میهمان برخوردار باشد هیچ ارتباطی ندارد و اقدامات یک کشور خارجی نباید به هیچ وجه دستاویزی برای حمله به سفارتخانه ها باشد.

وی خاطر نشان کرد:اقدام دلسوزان و انقلابیون در آتش کشیدن سفارتی که باید جمهوری اسلامی ایران امنیت کامل آنرا تامین کند به ضرر جمهوری اسلامی ایران و تمامی انقلابیون سراسر جهان است.

ایمانی نکته قابل تامل دیگر شب گذشته را حمله به سفارت درحضور نیروهای امنیتی و انتظامی عنوان و در این باره گفت: حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در شب گذشته این گمانه را در ذهن ایجاد می کند که نیروهای اتتظامی و مسئولان امنیتی کشور توان مقابله با این نوع از حملات و هجوم را ندارند و یا اینکه این دست اقدامات با هماهنگی نیروهای امنیتی و انتظامی در کشور انجام می شود که در هر دو صورت به ضرر منافع جمهوری اسلامی ایران است.

وی تصریک کرد: نمی توان مدعی شد که نیروی انتظامی ایران که دارای قدرت بسیار زیادی است توان مقابله با چنین حرکاتی را ندارد و یا اینکه این تصور غلط را داشت که اقدامات با هماهنگی صورت پذیرفته است .بنابراین چرا باید اقداماتی صورت بگیرد که در افکار عمومی جهان چنین تصوراتی در خصوص ایران ایجاد شود؟

این کارشناس مسائل سیاسی با انتقاد از ابراز خشونت در اعتراضات شب گذشته اظهار کرد: نشان دادن یک چهره معترض از مردم با نشان دادن یک چهره خشن از مردم متفاوت است. مردم ایران نسبت به شهادت شیخ نمر توسط آل سعود معترض هستند و این این اعتراض بسیار کار پسندیده و مورد قبولی است . اما اینکه خشونت بورزیم کار بسیار ناشایست و غلطی است زیرا هیچ سفارتی به هیچ دلیلی درهیچ زمانی نباید مورد تعرض قرار بگیرد.

ایمانی با اشاره به فرهنگ والای انقلابی مردم ایران افزود: حتی در زمان تصرف لانه جاسوسی توسط مردم انقلابی با وجود تمامی اقدامات ناشایستی که سفارت آمریکا علیه مردم ایران صورت می داد اما پس از ورود دانشجویان ایرانی به سفارت خانه هیچ جایی از سفارتحانه تخریب نشد و هیچ اقدام خشونت امیزی انجام نشد حتی یک درب شکسته نشد.

این فعال سیاسی اصولگرا با انتقاد از روند یورش و تخریب سفارتخانه ها در چند سال اخیر افزود: بعد از نزدیک به گذشت ۳۷ سال از انقلاب ما نباید اقدامی صورت دهیم که دستاوردهای تسخیر لانه جاسوسی از بین رفته و این گمانه را تقویت نماییم که همه اقدامات صورت گرفته از ابتدا ناصحیح و به دور از منطق بوده است.

وی با اشاره به توان بالای جمهوری اسلامی ایران در پیگیری قاطع منافع ملی خود ادامه داد: این سوال مطرح میشود که آیا نظام جمهوری اسلامی توان برخورد با نظام سعودی در خصوص اعدام شیخ نمر را ندارد که اقدام به حمله و تصرف یک سفارتحانه بی دفاع می کند. فلذا این اقدامات نشان دهنده ضعف جمهوری اسلامی در پیگیری منافع خودی است در صورتی که جمهوری اسلامی از توان بسیار بالایی برای پاسخگوی به آل سعود برخور دار است و نیازی به یورش به سفارت و حرکات احساسی این چنینی نیست.

وی افرود: فرهنگ آتش زدن سفارتخانه های دیگر کشور ها را باید کنار گذاشت این فرهنگ فرهنگ بسیار غلطی است و هرکسی هم که فکر میکند با این رفتار می تواند در جهت منافع جمهوری اسلامی و ملتهای مظلوم منطقه و مسلمین جهان اقدامی را صورت دهد سخت در اشتباه است و این رفتار جز اینکه روند اعتراض منطقی و قانونی و بین المللی ما را دچار خدشه بکند اقدام دیگری نیست.

ایمانی در خاتمه ضمن تاکید براشتباه بودن اقدام شب گذشته در به آتش کشیدن سفارت خانه عربستان سعودی گفت: به نظر بنده این اقدام باید توسط همه دلسوزان نظام محکوم و مسئولان ذی زبط انتظامی و امنیتی هم که نتوانستند جلوی این اقدام را بگیرند باید پاسخگو باشند./الف

دیدگاه کاربران