عضویت در خبرنامه الکترونیک

جذب گردشگران با اتصال کارآمد مناطق شهری

کد خبر: 68157
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۲:۵۸ ب.ظ

کارشناس حمل‌ونقل با بیان این‌که برای دستیابی به اهداف مورد نظر در بخش حمل‌و‌نقل و توسعه شهری باید مناطق شهری را به شکل کارآمدی به هم متصل کرد، گفت: در کشور هزینه‌های شهری به شکل ناکارآمد صرف می‌شود.

به گزارش نداي مردم، مهندس حمید سیادت موسوی مديركل دفتر حمل و نقل عمومي و ترافيك شهري سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان این‌که هر شهری به هر علتی در امتداد ساحل، دریا، رودخانه یا رشته کوه قرار گرفته باشد، عنوان شهر خطی را با خود به همراه خواهد داشت، افزود: این شهرها خواسته یا ناخواسته باید سیر تحولی را از لحاظ حمل‌ونقل طی کرده و به نوعی می توانند طبق ویژگی‌های جغرافیایی مختص به منطقه خود، شیوه حمل‌ونقل خاص آن منطقه را برای جابجایی مسافران و بار به کار ببرند.

وی با اشاره به این‌که شیوه بکارگیری وسیله حمل‌ونقل در مناطق مختلف کشور به عوامل زیادی بستگی دارد، افزود: شرایط اقتصادی مردم هر منطقه‌ای، توسعه شهری و شاخص‌های دیگر مبنایی برای انتخاب حمل‌ونقل را در آن منطقه مشخص خواهد کرد.

وی بیان کرد: برای آن‌که مناطق مختلف در کشور بتوانند از همه بخش‌های حمل‌ونقل بهره مند شوند، باید بتوانند از همه بخش‌ها به‌صورت یکپارچه استفاده کنند و این موضوع به طور ۱۰۰درصد بر پیشرفت منطقه و بر توسعه اقتصادی آن تاثیرگذار است. در صورتی که بتوانیم خطوط ریلی را توسعه و همه مناطق اطراف کلان شهرها را از طریق ریل به یکدیگر وصل کند با پدیده توسعه شهری مواجه شده و گردشگران بسیاری را به سمت شهرهای مختلف جذب می‌کنیم.

کارشناس حمل‌ونقل گفت: امروزه کلانشهری چون تهران، شهر خطی است که به مناطق مختلفی چون دماوند، پردیس، کرج، هشتگرد و غیره امتداد دارد و در حقیقت طول بیشتر شهرها در امتداد محور شرقی، غربی شکل گرفته است.

سیادت موسوی با بیان این‌که در کشورهای توسعه یافته، در شهرهای بزرگ و متوسط، غالبا مردم علاقه ای به استفاده از وسیله شخصی برای کارهای روزانه خود ندارند، اظهار کرد:برای دستیابی به اهداف مورد نظر در بخش حمل‌ونقل و توسعه شهری باید در مرحله اول یک شبکه حمل و نقل ریلی با ظرفیت مناسب در ایستگاه های عمده حمل‌ونقل منطقه ای ایجاد و با استقرار مناسب کاربری ها در کنار این ایستگاه ها، منطقه یا شهری را به شکل کارآمدی به هم متصل کند.

وی با اشاره به این‌که در کشور ما هزینه های شهری به شکل ناکارآمد صرف می شود، گفت: بخش بزرگی از این هزینه ها هم اکنون به اقتصاد ملی ضرر می زند و متاسفانه مردم این هزینه ها را بابت حمل‌ونقل ناکارآمد پرداخت می کنند.

وی تاکید کرد: باید به نوعی زیرساخت‌ها را راهبری کنیم تا مردم در یک اقتصاد سالم به جای استفاده از وسایل شخصی، حمل‌ونقل عمومی را برای جابجایی خود به مقاصد مختلف انتخاب کنند./ تسنیم

دیدگاه کاربران