عضویت در خبرنامه الکترونیک

هیلاری کلینتون: اعدام ها در عربستان پرسش های جدی ایجاد می کند

کد خبر: 68172
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۸:۳۳ ق.ظ

«هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا گفت: اعدام ۴۷ تن از جمله یک روحانی شیعه در عربستان پرسش هایی جدی ایجاد می کند و عربستان نباید از انتقاد آمریکا مصون باشد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری سی ان ان، کلینتون در پاسخ به پرسشی درباره این موضوع گفت: دولت هایی هستند که در برخی موضوعات با آنها کار می کنیم، سیاست ها و ارزش های آنها با ما مغایر است اما در برخی منافع با ما مشترک هستند.
کلینتون با اشاره به واکنش دولت باراک اوباما، دولت های اروپایی و سازمان های حقوق بشری در مورد اقدام عربستان گفت، او نیز به همین شکل درباره اعدام ها در عربستان اظهار نگرانی می کند.
وزیر امور خارجه سابق آمریکا افزود: به گمان من حتی دوستان ما که در زمینه های بسیاری با آنها همکاری داریم ، نباید از انتقاد و پرسش ما درباره حاکمیت قانون و رفتار آنها با اقلیت ها مصون باشند.
به گزارش نداي مردم،، وزارت کشور عربستان روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، ۴۷ نفر از جمله آیت الله نمر باقر النمر روحانی برجسته و رهبر شیعیان عربستان در ۱۲ منطقه این کشور اعدام شدند.
شهید شیخ نمر یکی از برجسته ترین زندانیان سیاسی عربستان است که در ۲۳ مهر ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از حکومت عربستان به اعدام محکوم شده بود. عربستان با هدف در حاشیه قرار گرفتن اعدام این روحانی برجسته شیعه، زمان به شهادت رساندن او را با اعدام چندین تن از متهمان تروریستی همزمان قرار داد.
شماری از مقام های منطقه ای از جمله نخست وزیر عراق نسبت به تشدید تنش های فرقه ای در منطقه در پی این اقدام خصمانه آل سعود هشدار داده اند./ایرنا

دیدگاه کاربران