عضویت در خبرنامه الکترونیک

انتقاد شدید فرماندار بویراحمد از بی برنامگی در ستاد بحران

کد خبر: 68304
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۹:۴۵ ق.ظ

محمد کاظم نظری با اشاره به وظایف ستاد بحران گفت: واقعیت این است که یک تشکیلات عریض و طویلی در سطح کشور به نام مدیریت بحران ایجاد شده است و اینکه ما بایددر مواقع بحرانی آمادگی داشته باشیم و هر دستگاهی وظیفه خودش را بداند که چیکار باید بکند ،لیکن باید یک همکاری بین بخشی هم وجود داشته باشد ،که ما غیر از تعارفات این را نمی بینیم.

به گزارش نداي مردم، جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان بویراحمد با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری،فرماندار واعضای ستاد بحران شهرستان، در محل فرمانداری بویراحمد برگزارشد.
محمد کاظم نظری با اشاره به وظایف ستاد بحران گفت: واقعیت این است که یک تشکیلات عریض و طویلی در سطح کشور به نام مدیریت بحران ایجاد شده است و اینکه ما بایددر مواقع بحرانی آمادگی داشته باشیم و هر دستگاهی وظیفه خودش را بداند که چیکار باید بکند ،لیکن باید یک همکاری بین بخشی هم وجود داشته باشد ،که ما غیر از تعارفات این را نمی بینیم.
رئیس ستاد بحران شهرستان با بیان اینکه طبیعی ترین و قابل پیش بینی ترین پدیده ،بارندگی است گفت : وقتی باران می بارد خیلی از ما انگار از خواب بیدار شدیم که این بارندگی ممکن است باعث آبگرفتگی بشود.
فرماندار بویراحمد گفت: این همه تشکیلات ، آموزش ، صحبت ، جلسه و امکانات هست تا برای پدیده ای مثل زلزله، که نمیدانیم کی رخ میدهد، آمادگی داشته باشیم،اما با وجود پیش بینی ها به محض باریدن قطره ای باران،دچار بحران می شویم.
وی بااشاره به شاخص آمادگی در دستگاههای عضوستاد بحران تصریح کرد: با اعلام ستاد بحران نه مدیر آمادگی دارد نه زیر مجموعه شان آمادگی دارند ونه پاسخ گو هستند…، ضمن اینکه زحمات همه را ما می بینیم ،اما واقعا چقدر ما آماده هستیم ؟
فرماندار بویراحمدگفت: در سیستم همه دنیا این مثل بحث سی پی آر در پزشکی ،وقتی که یک مریض بدحال که نیاز به احیاء دارد می آید در اورژانس یک کدی اعلام می کنند مثلا می گویند کد ۱۱… فقط پیج می کنند کد ۱۱ …هر کسی وظیفه خودش را می داند و می روند بر بالین بیمار حاضر می شوند، معلوم است چه کسی باید رگ بگیرد ،کی باید اکسیژن وصل کند، کی باید …. تا مراحل بعد که مدیریت بحران در واقع باید یک همچنین وضعی داشته باشد یعنی به محظی که کدی پیج می شود که مثلا آبگرفتگی داریم ،یک مشکلی داریم همه دستگاه های عضو ستادباید بیایند و حاضر باشند.
وی با اشاره به برگزاری مانور زلزله درطول سال باکنایه گفت : ماباید مانور بارندگی رابرگزار کنیم ؛چرا که یک هفته از بارندگی گذشته است هنوز خیلی از روستاهای ما مسیرشان باز نشده است.
فرماندار بویراحمد با تاکید بر هماهنگی بین دستگاهها با فرمانداری گفت : مثلا یک آبگرفتگی می آید بالاخره خانه ای متضرر می شود، ارجاعش می دهیم به دستگاه های حمایتی بعد می گویند ما هیچی نداریم ،می گویند ما کاری نمی توانیم برایت بکنیم یا مثلا یک آتش سوزی اتفاق می افتد… خب اینها مگر تعریف شده نیست ،مگر وظایف ما همه این نیست، مگر ما برای همین مدیر نیستیم، مدیر هستیم که چه کار بکنیم ؟
رئیس ستاد بحران شهرستان بویراحمد گفت: با اعلام وضعیت بحران هر کسی در دستگاه خودش و در زیر مجموعه خودش این یرنامه ریزی را داشته باشد، هر دستگاهی وظیفه خودش را بداند، دستگاه های حمایتی بدانند وقتی شخصی بعنوان خسارت دیده معرفی می شود باید مشکلش بررسی و حمایت شود.ما همه مشکلات اعتباری ومحدودیت های دستگاهی را می دانیم اما این برای مردم قابل قبول نیست ، واقعا بعضی جاها ابتدایی ترین حق مردم ضایع می شود .
فرماندار بویراحمد افزود: باتوجه به گذشت چند روز از بارندگی های اخیر ، هیچ مسئولی تاکنون به ما اعلام خسارتی نکرده است ،در حالی که شما می بینید یک بارندگی یا سیل گرفتگی ای جایی می آید، فورا از قدرت نفوذ رسانه ها برای جذب اعتبار کمک میگیرند. هدف این نیست که القاع نگرانی و تشویش بکنند، هدف شان این است چانه بزند مثلا با اعلام ۵۰ میلیارد خسارت بخشی از آن را با بزرگ نمایی واقعه جذب میکنند ، ولی ما واقعا خسارت می بینیم و نسبت به جذب اعتبارات برای خسارت دیدگان اقدام قابل ملاحظه ای نمی کنیم./پانا

دیدگاه کاربران