عضویت در خبرنامه الکترونیک

وضعیت شهرداریهای آذربایجان غربی به روایت مدیرکل امور شهری استانداری آذربایجان‌غربی

کد خبر: 68329
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۰ ق.ظ

مدیرکل امور شهری و شوراهای‌ شهر استانداری آذربایجان‌غربی در همایش یک روزه شهرداران و روسای شورای ‌شهرهای جنوب آذربایجان غربی به تشریح وضعیت شهرداریهای آذربایجان غربی پرداخت.

به گزارش نداي مردم، «سیف الله مطلبی» در  همایش یک روزه شهرداران  با بیان اینکه شهرداری‌ قدرتمندترین نهاد مالی یک شهر است، گفت: امسال یک هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان کل بودجه شهرداری‌های استان است که ۲۰ درصد اعتبارات آن جاری و ۸۰ درصد آن نیز عمرانی است.
سیف اله مطلبی با بیان اینکه در استان ۵ شهر با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر وجود دارد، اظهار کرد: بودجه سال آینده کشور انقباضی است و پیشنهاد داده‌ایم در بودجه سال ۹۵، در شهرهای با بیش از ۱۰۰ هزار جمعیت، ۲۰ درصد اعتبارات برای مدیریت پسماند، ۵۰ درصد بالابرهای هیدرولیکی برای شهرهای با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت اختصاص یابد.
مدیرکل امور شهری و شوراهای شهر استانداری آذربایجان‌غربی با اشاره به گزارشی از تخلفات شهرداری‌ها، تصریح کرد: در ۸ ماهه نخست امسال در سطح کشور، ۳۰ درصد گزارش تخلفات مربوط به حوزه شهرداری اعم از جذب نیروی انسانی، فساد مالی، تهاتر و سو استفاده از موقعیت شغلی بوده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون تعداد نیروی انسانی شهرداری‌ها، بیش از سه برابر نیروی مصوب و مورد نیاز است، اظهار کرد: اکثر کارهای شهرداری ها ما با استفاده از فروش املاک بوده‌اند.
مدیرکل امور شهری و شوراهای شهر استانداری آذربایجان‌غربی همچنین با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی، افزود: شهرداری‌ها و اعضای شورای شهر حق استفاده از امکانات شهرداری را له یا علیه کاندیدایی ندارند و باید به این موضوع توجه داشته باشند.
مطلبی با توصیه به شهرداران نسبت به بستن بودجه با رقم واقعی و واقع بینانه، تصریح کرد: رقم بودجه سال‌آینده شهرداری باید تا آخر دی‌ماه، برآورد دقیق شود.
وی با تاکید بر اینکه باید همه اقدامات ما قانونی باشد و هیچ‌کس خود را فراتر از قانون نداند، گفت: وقتی انتخاب‌ها براساس قانون است، پس همه کارها نیز باید قانونی باشد.
مدیرکل امور شهری و شوراهای شهر استانداری آذربایجان‌غربی همچنین بر لزوم اهتمام شهرداری‌ها به پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه‌ها تاکید کرد و افزود: کتابخانه‌ها نقش مهمی در ارتقا سطح فرهنگ جامعه شهری دارند و لذا باید توجه ویژه به آن داشت.
وی با تقدیر از اقدامات شهرداری میاندوآب به دلیل اقدامات انجام گرفته در این شهر، گفت: در یکی دو سال گذشته اقدامات خوبی در شهرداری میاندوآب انجام گرفته که امیدواریم در همه شهرهای استان نیز شاهد آن باشیم./زريان

دیدگاه کاربران