عضویت در خبرنامه الکترونیک

شهری بدون زباله

کد خبر: 68423
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۹:۱۲ ق.ظ

ساکنین شهر کامیکاتسوی ژاپن آن‌قدر کار بازیافت زباله را با جدیت دنبال می‌کنند که درواقع امیدوارند عنوان نخستین شهر بدون زباله جهان را تا سال ۲۰۲۰ به نام خود به ثبت برسانند.

ساکنین شهر کامیکاتسوی ژاپن آن‌قدر کار بازیافت زباله را با جدیت دنبال می‌کنند که درواقع امیدوارند عنوان نخستین شهر بدون زباله جهان را تا سال ۲۰۲۰ به نام خود به ثبت برسانند.
به گزارش نداي مردم، ما داستان‌های بسیاری را درباره‌ی افرادی از گوشه و کنار دنیا شنیده‌ایم که یک زندگی بدون تولید زباله را در پیش‌گرفته‌اند، اما کم پیش می‌آید که کل یک جامعه چنین سبک زندگی را دنبال کند. ساکنین شهر کامیکاتسوی ژاپن آن‌قدر کار بازیافت زباله را با جدیت دنبال می‌کنند که درواقع امیدوارند عنوان نخستین شهر بدون زباله جهان را تا سال ۲۰۲۰ به نام خود به ثبت برسانند.

در شهر کامیکاتسو هیچ خودروی حمل زباله وجود ندارد بنابراین مردم باید زباله‌های آشپزخانه را در همان حیاط خانه دفن کنند. به‌علاوه بقیه زباله‌هایشان را باید بشورند و طبق یک دسته‌بندی سی و چهارگانه از اقلام مختلف، تفکیک کنند و به مراکز بازیافت تحویل دهند. کارگران مرکز بازیافت هم قرار گرفتن زباله‌ها را در محل درست کنترل می‌کنند. ظاهراً عادت کردن به این قانون برای شهروندان کمی وقت گرفت اما آن‌ها درنهایت با این تغییرات دشوار هماهنگ شدند و اکنون این فرایند برایشان عادی شده است.

ازآنجایی‌که روی هر سبد، فرایند دقیق بازیافت آن دسته خاص از وسایل نوشته‌شده، بنابراین شهروندان کاملاً ازآنچه برای هر کالای دورریختنی اتفاق می‌افتد، آگاه‌اند.

استفاده مجدد از وسایل قدیمی به‌شدت در کامیکاتسو تشویق می‌شود. آن‌ها مغازه‌هایی به نام «کورو-کورو»دارند که شهروندان در آنجا می‌توانند کالاهای استفاده‌شده را با وسایل جدید مبادله کنند آن‌هم بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای. کارخانه‌ی«کوری-کوری» بانوان را برای ساخت کیف، لباس و عروسک از وسایل دورریختنی استخدام می‌کنند. همچنین کسب‌وکارهای مختلف به مشارکت در مدیریت پسماندها تشویق می‌شوند.

کامیکاتسو با جمعیتی بالغ‌بر ۱۷۰۰ نفر حدود ۸۰ درصد زباله‌هایش را بازیافت کرده و فقط ۲۰ درصد آن به مراکز زباله‌سوزی در خارج شهر فرستاده می‌شوند.

تمامی خدمات بازیافت زباله‌های دریافتی را آکادمی «زیرو ویست» انجام می‌دهد. این آکادمی به‌طور مرتب میزبان دانش آموزان منطقه و بازدیدکنندگان خارجی است و درباره‌ی مزایای زندگی بدون زباله به آن‌ها آموزش‌هایی را ارائه می‌دهد. /جوان

دیدگاه کاربران