عضویت در خبرنامه الکترونیک
سید علی موسوی :

تبریز می تواند میزبان نمایشگاه “الکامپ” باشد/انحصار طلبی نمایشگاه بین المللی تبریز پایان پذیرد

کد خبر: 68483
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۸ ب.ظ

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت های فوق العاده آی تی در آذربایجان شرقی گفت: در صورت پایان انحصار طلبی شرکت نمایشگاهی بین المللی تبریز، این کلانشهر می تواند میزبان شایسته ای برای نمایشگاه الکامپ باشد. به گزارش نداي مردم، سید علی موسوی به فعالیت های سازمان نظام صنفی رایانه […]

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت های فوق العاده آی تی در آذربایجان شرقی گفت: در صورت پایان انحصار طلبی شرکت نمایشگاهی بین المللی تبریز، این کلانشهر می تواند میزبان شایسته ای برای نمایشگاه الکامپ باشد.

به گزارش نداي مردم، سید علی موسوی به فعالیت های سازمان نظام صنفی رایانه ای استان و پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات استان و موانع پیش رو اشاره کرد.

وی با اشاره به جایگاه این سازمان به عنوان واسط بین دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: در حال حاظر ۲۹ استان فعال و بالغ بر ۱۰هزار واحد صنفی عضو سازمان نظام صنفی رایانه کشور هستند، از این میزان ۲۵۰ شرکت، ۱۳۰ فروشگاه، ۱۵۰ شخص حقیقی و ۴۱ مشاور عضو واحد آذربایجان شرقی هستند.

وی افزود: تبریز دومین استان کشور بعد از تهران در تعداد ارسال طرح ­های اجرایی به سازمان نظام صنفی رایانه کشور است و به همین دلیل یک کمیته بررسی طرح در این سازمان تشکیل داده­ایم.

موسوی در رابطه با وضعیت کسب و کار رایانه در این استان گفت: فناوری اطلاعات صنف جوانی است و آنقدر که بازارهای دیگر به بلوغ سنی رسیده ­اند ، این صنف هنوز در ابتدای راه است. سرعت این رشد حوزه بسیار سریع و سرسام آور است و در کنار این مسئله بازار بسیار رقابتی هم دارد و همه اینها سبب می شود تا این صنعت همیشه در یک بحران و چالش باشد.

وی ادامه داد: درست است که وضعیت اقتصادی تا حدی در این بحران نقش دارد و ریشه اقتصادی صنف فناوری اطلاعات قوی نیست ولی کم کم این مشکلات از بین می رود.

موسوی اضافه کرد: از سوی دیگر باید این موضوع را هم در نظر داشت که از نظر افزار تکنولوژی اکثر کارها با گوشی هوشمند و تبلت انجام می گیرد و کامپیوتر شخصی و حتی لپ تاپ به مرور جایگاه خود را در این حوزه از دست می دهد.

وی با بیان اینکه استان ما از نظر فکر افزار قوی به حساب می آید افزود: پایداری شرکت های حوزه آی­ تی ضعیف است، زیرا شرکت ها اکثرا جدیدالتاسیس هستند و پشتوانه مالی خوبی ندارند، در نتیجه با رخ دادن کوچکترین مشکل منابع اصلیشان دچار مشکل شده و با شکست مواجه می شود.

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه آذربایجان شرقی در ادامه اظهار کرد: فناوری اطلاعات پارامترهای خاص زیادی دارد و این حقیقت است که سرمایه داران بزرگ دنیا اکثرا از این حوزه درآمد دارند، اما در کشور ما درآمد حوزه آی تی زیاد نیست با اینکه بیشتر فارغ التحصیلان جامعه از این حوزه هستند ، اما بیشترین آمار بیکاری هم مربوط به رشته فناوری اطلاعات است.

وی ادامه داد: در این خصوص دولت نقش پررنگی دارد، زیرا فراهم کردن بازار در این حوزه که پایه ­اش فکر افزار است و بودجه بالایی نمی خواهد راحتتر است.

سید علی موسوی گفت: با توجه حمایت سازمان در جهت توسعه فرهنگ آی تی و بهبود بازار کسب و کار رایانه در استان در سال های اخیر فعالیت هایی داشته اما باید تلاش بیشتری نصبت به گذشته در این زمینه انجام دهد.

وی اذعان داشت: همراهی بخش دولتی در جلسات برگزار شده خوب است اما در عمل، حالا به دلیل شرایط اقتصادی یا وضعیت استانی بازده خوبی ندارد.

وی بیان کرد: بهترین راه های توسعه کسب و کار در این حوزه برگزاری نشست ها و نمایشگاه ها است و یکی از وظایف اصلی سازمان نظام صنفی رایانه به حساب می آید و حتی می توان گفت رسالت اصلی سازمان در جهت رونق بازار آی تی است.

وی با تاکید بر این موضوع که هر استانی که برگزاری نمایشگاه آن برعهده سازمان آن استان بوده پر رونق و باکیفیت برگزار شده است. نمونه بارز آن بیست و یکمین نمایشگاه الکامپ در تهران بود که اخیراً توسط سازمان نظام صنفی کشور برگزار شد و بهترین نمایشگاه الکامپ در سطح کشور بود .

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه آذربایجان با بیان اینکه سال های زیادی است در تلاشیم تا تعاملات مناسبی با شرکت برگزار کننده نمایشگاه ها در تبریز داشته باشیم ولی متاسفانه به دلیل خصوصی بودن شرکت سهامی نمایشگاه تا کنون این امر میسر نشده است گفت: این یک حقیقت است که بهترین فضا و نماد صنعت فناوری اطلاعات فضای نمایشگاه است و به دلیل اینکه نمایشگاه اجازه همکاری یک ارگان دیگر در برگزاری الکامپ را نمی دهد . این در صورتی است که هماهنگ شدن سازمان استان با نمایشگاه می تواند اتفاقات و پیشرفت های خوبی را در پی داشته باشد، در کنار نمایشگاه این امکان ایجاد می شود که سمینار و دوره های آموزشی در آن فضا اجرا شود.

وی اذعان داشت: این در صورتی است که قانون بر این همکاری تایید می کند و بر اجرای ان تاکید دارد اما نمایشگاه بین المللی تبریز انحصار طلبی میکند.

وی در ادامه گفت: قدمت سال های برگزاری نمایشگاه الکامپ تبریز کم نیشت اما یک طیف نزولی کیفیت نسبت به استانهای دیگر دارد و این موضوع سبب شده شرکت های قدرتمند زیادی که در استان ما فعالیت دارند و به اصطلاح در حوزه حرفی در این حوزه برای زدن دارند نتوانند به اندازه کافی نمود داشته باشند.

سید علی موسوی گفت: فقط می توانیم تلاش خود را در جهت برقراری ارتباط با نمایشگاه بیشتر کنیم تا بلکه برای حل این مسئله راه تعاملی بیابیم و امیدوار باشیم که نمایشگاه همکاری لازم با سازمان نظام صنفی رایانه استان را انجام دهد.

در ادامه مصاحبه سؤالی در خصوص پلمپ فروشگاه هایی در تهران که گارانتی ندارند مطرح کردیم و اینکه آیا در تبریز نیز این امر وجود دارد یا نه ؟ وی در این خصوص اذعان داشت: بحث ارئه گارانتی معتبر از سوی فروشگاه­ها در استان ما هم وجود دارد ولی فعلا پلمپی در این خصوص انجام نشده و زمان اجرای طرح هنوز مشخص نیست./نصر

دیدگاه کاربران