عضویت در خبرنامه الکترونیک
ماجرای پروژه نیمه تمام البرز لشکرک؛

میلیاردها تومان از سرمایه مردم در یک پروژه شهرداری معطل مانده است/حقانی از پروژه بازدید می‌کند

کد خبر: 68600
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۲:۳۲ ب.ظ

بنا به اسناد موجود شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و تجاری شهرداری در سال ۸۷ با انعقاد قراردادهای پیش فروش سرقفلی به بیش از ۵۰۰ نفر متعهد به ساخت تعداد زیادی واحد تجاری در مجتمع فرهنگی تجاری، هنری و ورزشی امام رضا(ع) واقع در آدرس مذکور گردید، لذا تعهد نمود نهایتا تا سال ۹۰ اقدام نماید.

ماجرای پروژه نیمه تمام البرز لشکرک پس از حدود هشت سال همچنان محل اختلاف مدیران شهرداری است، با توجه به ضرورت تعیین تکلیف این پروژه از سوی شهرداری، حقانی در روزهای آتی از پروژه بازدید خواهد کرد.

به گزارش نداي مردم، ۱۵ دی‌ماه نمايندگانی از پروژه نگین البرز لشکرک برای مشكلات مطرح شده در اين خصوص به گفت وگو با محمد حقانی عضو شورای اسلامی شهر تهران پرداختند.

مسئولان اين شركت يادآور شدند در سال ۸۷ ستاد فرمان امام(ره)، زمينی را به شهرداری برای ايجاد فضای فرهنگی اهدا كرده است، زمينی که در بلوار اوشان، بلوار جنت، بالاتر از کوچه بهشت، جنب بيمارستان محك قرار دارد به شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی شهرداری برای ایجاد فضای فرهنگی با امکاناتی چون سالن سينما، سالن های ورزشی و كنسرت که برای تامين هزينه های ساخت اين فضای فرهنگی مقرر شد، یک واحد تجاری نيز در كنار آن راه‌اندازی شود.

بنا به اسناد موجود شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و تجاری شهرداری در سال ۸۷ با انعقاد قراردادهای پیش فروش سرقفلی به بیش از ۵۰۰ نفر متعهد به ساخت تعداد زیادی واحد تجاری در مجتمع فرهنگی تجاری، هنری و ورزشی امام رضا(ع) واقع در آدرس مذکور گردید، لذا تعهد نمود نهایتا تا سال ۹۰ اقدام نماید.

شرکت نام برده در موعد مقرر به تعهدات خود عمل نکرد و سرمایه های واریز شده به مجتمع تجاری فوق الذکر در آن سال‌ها به دو پروژه دیگر اختصاص داده شد. پس از تجمع اعتراضی خریداران نسبت به عدم انجام تعهدات و تخلفات و اعمال غیر قانونی و غیر شرعی شرکت توسعه در سال ۸۹ قرارداد الحاقی تصویب و به قرارداد اول متمم گردید. مبنی بر اینکه حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۹۲ نسبت به اتمام عملیات ساخت و تکمیل پروژه آن به مالکین اقدام نماید و در بند ۵ قرارداد الحاقی مقرر شد در صورت عدم انجام تعهد مبالغی به عنوان خسارت تاخیر در انجام تعهد به خریداران پرداخته شود. متاسفانه با وجود سپری شدن ۷ سال و ۹ ماه از قرارداد اصلی و گذشت ۴ سال از تاریخ قرارداد الحاقی هنوز پروژه راه اندازی و تحویل نگردیده است.
براورد این پروژه دارای ۱۲۸۰۰ متر مربع فضای مسقف ورزشی، ۳۰۰۰ متر فضای اختصاصی ویژه سینما، سالن برگزاری همایش و کنسرت های موسیقی با گنجایش ۱۲۰۰ نفر و فضای مسقف برای بازی کودکان است اما طبق برآوردهای انجام شده توسط کارشناسان بیش از ۴۰ درصد پروژه باقی مانده و خریداران با بلاتکلیفی و تعطیلی ساخت مواجه اند.

بنابر عقیده خریداران سرقفلی واحدهای تجاری با هر روز تاخیر در تحویل پروژه خسارات هنگفت و غیر قابل جبرانی به آنها وارد می شود البته صرف نظر از هزینه ۶۰ میلیاردی ساخت تا امروز و تخمین ارزش ریالی پروژه نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان، در مدت ۷ سال از سوی یکی از مجموعه های وامدار اعتباری شهرداری تهران(شرکت توسعه فضاهای فرهنگی ورزشی شهرداری) دستاوردی جز بی اعتنایی به سرمایه گذاران نداشته است.

شهرداری تهران در ماه نخست احداث اين فضای فرهنگی، ورزشی و تجاری ۲۳ ميليارد تومان از مردم جهت فروش سرقفلی‌های واحد تجاری اعتبار كسب كرده است اما اين پروژه بعد از يكسال توقف و به امور عمرانی مناطق انتقال داده شد که بعد از اعتراض خريداران پروژه مجددا به شركت توسعه واگذار می‌شود.

نهایتا طبق صورت جلسه در خصوص پروژه البرز لشکرک به پلاک ثبتی ۲۵/۴۹۷/۱۱ در محل دفتر سازمان بازرسی مقرر شده تا شرکت توسعه نسبت به تحویل کلیه فضاهای فرهنگی، ورزشی، تفریحی و پارکینگ های پروژه به شهداری منطقه ۱ اقدام نماید. همپنین مکاتبات جهت کد بودجه و اعتبار برای تکمیل بنای نیمه تمام از طریق معاونت امور مناطق صورت پذیرد. لذا پس از تکمیل مدارک و ارائه مستندات مورد نیاز توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری منطقه ۱ نسبت به صدور گواهی ساختمان بر اساس وضع موجود اقدام نماید.

این در حالی است که خریداران سرقفلی واحدهای تجاری پروژه می گویند: شهردار منطقه یک هرچند در نامه مذکور متعهد شده و مسئولیت انجام ادامه پروژه را پذیرفته است اما عملا هیچ اقدامی انجام نداده و در گفت و گویی شفاهی اذعان داشته که مسئولیتی بر عهده ندارد.

محمد حقانی عضو شورای اسلامی شهر تهران در پایان جلسه و پس از ایراد مشکلات پروژه گفت: در روز شنبه (۱۹ دی ماه) از پروژه بازدید و پیگیر مشکلات مردم خواهد شد.

گفتنی است بنا بر بررسی حسابرسی شرکت های تابعه شهرداری تهران در شورای شهر، حسابرسی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی شهرداری تهران مردود اعلام شده است.
/ پایتخت

دیدگاه کاربران