عضویت در خبرنامه الکترونیک

ورودی شهری که سرمایه‌گذار را فراری می‌دهد!

کد خبر: 68705
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۷ ق.ظ

‌مبادی ورودی شهر، یکی از عناصر کلیدی ساختار کالبدی و فضایی شهرهاست که گردشگران از آن طریق وارد شهر شده و در واقع اولین تصویر از شهر که در ذهن تازه واردین نقش می‎بندد و ذهنیتی مثبت یا منفی ایجاد می‎کند، در همین ورودی‎ها شکل می‎گیرد. به گزارش نداي مردم، در چند نقطه ورودی از شهر […]

‌مبادی ورودی شهر، یکی از عناصر کلیدی ساختار کالبدی و فضایی شهرهاست که گردشگران از آن طریق وارد شهر شده و در واقع اولین تصویر از شهر که در ذهن تازه واردین نقش می‎بندد و ذهنیتی مثبت یا منفی ایجاد می‎کند، در همین ورودی‎ها شکل می‎گیرد.

به گزارش نداي مردم، در چند نقطه ورودی از شهر خرم‎آباد فروش گوسفند زنده و ذبح آن به صورت غیربهداشتی شکل می‎گیرد و به دلایل مختلف تاکنون جمع‎آوری این ایستگاه‎های غیرمجاز فروش دام زنده و معدوم کردن این فرآیندهای غیربهداشتی امکان‎پذیر نشده است.

شهر خرم‎آباد در حالیکه از شدت ضعف صنعت گردشگری رنج می‎برد، به دنبال جذب سرمایه‎گذار است تا شاید اوضاع نابسامانش را سامان دهد غافل از آنکه بداند سرمایه‎گذار با دیدن چنین تصویری از فروش دام زنده در همان ابتدا و ورودی شهر پا به فرار می‎گذارد و پشت سرش را هم نگاه نمی‎اندازد.

‌ضعف فضای سبز، استراحتگاه و… از یک طرف و قوزبالاقوز شدن فروش دام زنده در این ورودی‎ها بی‎توجهی دستگاه‎های مرتبط به بهداشت مردم و چهره شهر را بیش از پیش مشهود می‌کند.

گزارش‎های ایسنا حاکی از آن است که دلالان و سلاخ‎های حاضر در این مکان‎ها در برابر اقدامات سازمان‎های مرتبط با جمع‎آوری ایستگاه‎های غیرمجاز فروش دام زنده مقاومت می‎کنند.

دلالی دام شغل ماست‌

یک دلال که در ورودی شمال شهر خرم‎آباد اقدام به فروش غیرقانونی دام زنده می‎کند، در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: ما از محل فروش دام امورات زندگی را می‎گذرانیم و اجازه نمی‎دهیم مأمورین شهرداری نانمان را ببرند چراکه جایی دیگر برای کاسبی نداریم.

وی افزود: محل مشخصی برای فروش دام به ما معرفی نمی‎کنند تا در آنجا مشغول فروش شویم و درآمدمان قطع نشود و به همین خاطر ما در برابر شهرداری و بازرسین می‎ایستیم.

این فرد اظهار کرد: مسئولان باید فکری به حال ما فروشندگان دام بکنند و در این صورت ما هم نسبت به جمع‎آوری این ایستگاه غیرمجاز با آنها همکاری خواهیم کرد.

‌دام‎های زنده ورودی شهر عامل انتقال بیماری مشترک بین انسان و دام

دکتر محمدرضا ناظر، فوق تخصص بیماری‎های عفونی نیز درباره بیماری‎های مشترک بین انسان و دام به خبرنگار ایسنا گفته بود: تب مالت، سیاه زخم، مشمشه، طاعون، تب کنگو و… از بیماری‎های مشترک بین انسان و دام است که وجود دام زنده در ورودی شهر می‎تواند عامل انتقال این بیماری‎ها از دام به ساکنین شهر شود.

وی تصریح کرد: شاربن، بروسلوز، لیستریوز، سالموتلوز، سل، هاری، تب برفکی، کچلی و… بیماری‎هایی است که از نشخوار‌کنندگان مانند گاو و گوسفند به انسان منتقل می‌‎شود.

او یادآور شد: مردم به هیچ وجه نباید از مراکز غیرمجاز فروش دام مواد گوشتی خریداری کنند، چراکه سلامت آنها تضمین شده نیست.

معاون سابق بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار کرد: وجود دام زنده در ورودی شهر و نزدیک منازل مسکونی منبعی برای آلودگی آب‎های منطقه و ورود انگل‎های موذی به آب است که سلامت ساکنان آن محیط را به خطر می‎اندازد.

ناظر خاطرنشان کرد: دام‎هایی که در این مراکز غیرمجاز عرضه می‎شوند، باید واکسینه شوند وگرنه منبع آلودگی و بیماری خواهند شد، به همین خاطر باید هر چه سریع‎‏تر نسبت به جمع‎آوری آنها اقدام کرد و از ورود آنها به ورودی شهر جلوگیری کنیم.

وی اضافه کرد: علاوه بر وجود دام‎های زنده‌، فروش و ذبح غیربهداشتی آنها در ورودی شهر خرم‎آباد از سمت شمال، در نزدیکی جاده خضر و جاده پلدختر نیز دلالان و سلاخ‎ها اقدام به خرید و فروش گوسفند می‎کنند و این قضیه سلامت شهروندان را به خطر می‎اندازد.

‌با سهل‎انگاری سلامت مردم را به خطر نیندازیم

این فوق تخصص با اشاره به اینکه در برخی از قصابی‎ها و فروشگاه‎های عرضه گوشت، گوسفند زنده در گوشه و کنار قصابی نگهداری و به فروش می‎رسد، گفت: نباید با سهل‎انگاری سلامت مردم را به خطر انداخت و نسبت به بهداشت شهر بی‎تفاوت بود.

معاون بهداشتی سابق دانشگاه علوم پزشکی لرستان یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی بارها با شهرداری و دامپزشکی برای جلوگیری از فعالیت دلالان و فروش دام زنده در سطح شهر به خاطر به خطر افتادن سلامت و بهداشت محیط به صحبت نشسته، اما تاکنون اقدام جامعی صورت نگرفته است.

‌برخورد دامپزشکی با عاملین عرضه و کشتار غیرمجاز دام زنده در ورودی‌ شهر خرم‎آباد

ابراهیم توکلی، مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز در این باره گفت: با توجه به این مسأله که هرگونه عرضه و کشتار غیرمجاز دام زنده ممنوع است، دامپزشکی با این موارد برخورد قانونی به عمل می‎آورد.

وی بیان کرد: دام‎هایی که برای فروش یا کشتار در شهرها عرضه می‎شوند باید صرفاً در میادین دام و یا اصطبل نگهداری شوند، علاوه بر آن گرداندن دام‎ها در سطح شهر به منظور فروش یا کشتار ممنوع است.

این مقام مسئول ادامه داد: نداشتن پیشینه بهداشتی و قرنطینه‎ای دام‎های مراکز غیرمجاز باعث ایجاد خطر انتقال و انتشار بیماری‎های مشترک و دامی شده و در نتیجه سلامت شهروندان و نیز سرمایه‎های دامی استان را به خطر می‎اندازد و به همین دلیل با مرتکبین به چنین مواردی مطابق قانون برخورد خواهد شد.

‌فروش گوشت غیربهداشتی در ایستگاه‎های غیرمجاز کشتار دام

مدیرکل دامپزشکی لرستان اظهار کرد: فروش گوشت غیربهداشتی استحصال شده از دام بیمار یکی از تخلفات احتمالی در ایستگاه‎های غیرمجاز فروش دام زنده است و به همین لحاظ باید جلوی فعالیت دلالان در این ایستگاه‎ها را گرفت.

‌پلمب ۷ مرکز فروش دام سبک

توکلی یادآور شد: ۴ ماهه اول امسال ۲۵ هزار و ۵۸۵ مورد بازدید از اماکن عرضه فرآورده‎های خام دامی در استان انجام ‌و ۱۵ هزار و ۶۴۸ مورد ضبطی اعم از مرغ، گوشت، ماهی و… صورت گرفت.

وی اضافه کرد: همچنین در ۴ ماهه نخست سال جاری ۷ مرکز فروش مرغ زنده در حوزه شهری خرم‎آباد و بروجرد پلمب شد.

این مقام مسئول گفت: ناظرین بهداشتی سازمان دامپزشکی لرستان در کشتارگاه‎ها حضور دارند و از شروع تا پایان کار بر روی ذبح دام‎ها نظارت می‎کنند تا مشکلی پیش نیاید.

‌جمع‎آوری دام‎ها در حوزه شهری کار شهرداری است نه دامپزشکی

توکلی تصریح کرد: جمع‎آوری دام‎ها در حوزه شهری کار شهرداری است و نه دامپزشکی و مکاتبات زیادی برای جمع‎آوری ایستگاه‎های غیرمجاز و فروش دام در ورودی‎های شهر خرم‎آباد شده که امیدواریم نتیجه دهد.

‌مقاومت دلالان در برابر مأمورین شهرداری

رضا ماجدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم‎آباد در ادامه به خبرنگار ایسنا گفت: فروش دام زنده و ذبح غیربهداشتی آن در ورودی شهر چهره زشتی از شهر به نمایش می‎گذارد و چنین تصویری خرم‎آباد را به عنوان مرکز لرستان زیر سوال می‎برد.

وی بیان کرد: در پروسه‎ای ۶ ماهه توانستیم یکی از ایستگاه‎های غیرمجاز دره‎گرم و گیلوران را به ایستگاه خرید و فروش دام در کمالوند انتقال دهیم‌.

این مقام مسئول اضافه کرد: در منطقه پل اناری کوروش نیز دام زنده در منازل نگهداری می‎شود و هنگام مراجعه بازرسین ما، دلالان این قضیه را انکار کرده و دام را به محل دیگری منتقل می‎کنند.

وی اظهار کرد: دلالان و سلاخانی که در ورودی شهر خرم‎آباد اقدام به فروش غیرقانونی و ذبح غیرمجاز دام می‎کنند، در برابر مأمورین شهرداری مقاومت کرده و حاضر به ترک آن محل و حضور در ایستگاه‎های مجاز فروش دام نیستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم‎آباد یادآور شد: ایستگاه فروش غیرمجاز دام زنده منطقه دره گرم خرم‎آباد با حضور ۱۰ تا ۱۵ دلال چهره شهر را زشت کرده و برای سلامتی مردم خطرساز شده‎اند.

‌با حکم قضایی با دلالان و سلاخان مراکز غیرمجاز فروش دام برخورد می‎کنیم

ماجدی خاطرنشان کرد: تلاش‎های ما برای انتقال مراکز غیرمجاز فروش دام زنده در ورودی و مرکز شهر بی‎ثمر بوده و زین پس با حکم قضایی با سلاخان و دلالانی که قصد مقاومت در برابر مأمورین ما را دارند، برخورد خواهیم کرد.

اظهارات دلالان خرید و فروش غیرمجاز دام حاکی از آن است که شهرداری جایی مطلق برای کسب و کار آنان فراهم نمی‎کند و از طرفی گفته‎های مسئولین شهرداری نیز خلاف گفته‎های این دلالان است، اما آنچه مهم است این است که نباید نسبت به چنین مسئله‎ای به هیچ وجه بی‎تفاوت بود و شهرداری باید ساماندهی ورودی شهر و این ایستگاه‎های غیرمجاز را در اولویت برنامه‎هایش قرار دهد و نباید به قیمت نگه داشتن چند شغل سلامت مردم را به خطر انداخت چراکه برخورداری از بهداشت حق تمام مردم است./ايسنا

 

دیدگاه کاربران