عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی :

تثبیت دموکراتیک ارتش عراق

کد خبر: 68726
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴ ق.ظ

ین نماینده مجلس نهم گفت: حضور نیروهای اهل سنت در کنار نیروهای شیعه و حتی مسیحی می‌تواند توطئه‌های جدید را خنثی کرده و روند متفاوتی از دموکراسی را در عراق ایجاد کند.

نخستین گروه از داوطلبان سنی ضد داعش در ارتش عراق برای همراهی نیروهای مردمی تشکیل شد، این اقدام منجر به تثبیت انسجام ارتش عراق خواهد شد.
به گزارش نداي مردم، گروه بین‌الملل: نخستین یگان مسلح اهل سنت عراق برای مبارزه با تکفیری های داعش در مقر هیات فتوای اهل سنت عراق تشکیل شد.

یگان جدید بیش از سه هزار نیروی مبارز مردمی دارد که بیشتر آنها از استان های «الانبار»، «نینوا» و «صلاح الدین» آمده‌اند. شیخ عامر البیاتی سخنگوی هیات فتوای اهل سنت عراق هدف از این تشکل جدید را تشویق جوانان اهل سنت برای جنگ با داعش و تاکید بر حفظ وحدت و یکپارچگی عراق توصیف کرد.

هیات فتوای اهل سنت عراق اعلام کرده‌است،«یگان جدید شکلی مشخص دارد و بیشتر جوانانی که به این یگان پیوسته اند از استان های الانبار ، صلاح الدین و نینوا آمده اند.»

سران قبایل سنی نیز که پیشتر همدوش نیروهای نظامی با داعش می جنگیدند از تشکل جدید استقبال کردند. سران عشایر صلاح‌الدین و الانبار امیدوارند با همت و همکاری داوطلبان نظامی عراق اعم از شیعه و سنی و مسیحی بتوان مناطق تحت اشغال داعش را آزاد کرد.

قرار است نیروهای تازه نفس اهل سنت به زودی با دستور نخست وزیر عراق راهی استانهای الانبار و نینوا شوند.

سيد باقر حسيني

سیدباقرحسینی ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از تشکیل یگان نیروهای مردمی مسلح اهل سنت برای جنگ با داعش گفت: حضور اقوام و مذاهب مختلف در جنگ با داعش ضمن تثبیت ارتش عراق منجر به پیروزی‌های جدید خواهد شد.

وی با بیان این که داعش که در جریان جنگ داخلی سوریه با حمایت سعودی‌ها و برخی کشورهای خاورمیانه تشکیل شد با بهره‌گیری از هجمه‌رسانه‌های عربستان و مزدوری وابستگان رژیم ساقط شده بعثی در عراق نفوذ کرد ، گفت: در جریان موفقیت‌های بزرگ ارتش عراق و نیروهای مردمی شیعه در جنگ با تروریسم که منجر به شکست‌های سنگین داعش شده‌است ، رسانه‌های معاند مدام تلاش کردند که میان شیعیان و اهل سنت تفرقه ایجاد کنند.

این نماینده مجلس نهم گفت: حضور نیروهای اهل سنت در کنار نیروهای شیعه و حتی مسیحی می‌تواند توطئه‌های جدید را خنثی کرده و روند متفاوتی از دموکراسی را در عراق ایجاد کند./خانه ملت

دیدگاه کاربران