عضویت در خبرنامه الکترونیک

چینی ها در مصرف سیمان رکورد زدند

کد خبر: 68799
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹ ب.ظ

آخرین پیش بینی های مراکز مطالعاتی نشان می دهد جهش اقتصادی چین در چند سال آینده افت خواهد کرد و این رشد روند آرام تری به خود خواهد گرفت.

چین در عرض ۳ سال ۶٫۴ گیگاتن سیمان مصرف کرده است که این میزان، بیشتر از مصرف سیمان آمریکا در قرن ۲۰ است.
به گزارشنداي مردم، کشور چین در سال های اخیر رشد اقتصادی خارق العاده ای را تجربه کرده است ظرف ۳ سال(۲۰۱۳-۲۰۱۱) بیشتر از یک قرن مصرف سیمان ایالات متحده سیمان مصرف کرده است.
میزان مصرف سیمان چین در این ۳ سال ۶٫۴ گیگاتن بوده در حالی که کل سیمان مصرفی آمریکا در قرن بیستم(۲۰۰۰-۱۹۰۱) حدود ۴٫۵ گیگاتن بوده است.
هرچند که شرایط اقلیمی و مصالح ساختمانی مورد استفاده در دو کشور متفاوت است اما این آمار بسیار خیره کننده است که نشان می دهد یکی از دلایل عمده رشد اقتصادی چین میتنی بر مواد و مصرف است.
مطالعات نشان داده است که جهش اقتصادی در سایه مواد اولیه طولانی مدت نیست و این امر اقتصاد غول آسیا را به شدت تحت تاثیر قرار داده و رشد بلند مدت اقتصادی آن ها را تهدید می کند.
آخرین پیش بینی های مراکز مطالعاتی نشان می دهد جهش اقتصادی چین در چند سال آینده افت خواهد کرد و این رشد روند آرام تری به خود خواهد گرفت.
آنچه که از این ارزیابی ها برای ایران مهم می باشد توجه به این نکته است که در شرایط فعلی برای رسیدن به رشد اقتصادی متناسب باید از تکنولوژی و دانش روز استفاده کند و رشد مبتنی بر مواد را کم کم از اقتصاد خود دور کند تا بتواند مسیر توسعه اقتصادی را سریع تر و پایدارتر بپیماید./اقتصادي ايران

دیدگاه کاربران