عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان :

لازمه مشارکت حداکثری حضور تشکل ها و فعالان سیاسی است

کد خبر: 69079
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۸ ب.ظ

الهی تبار افزود: امیدواریم در انتخابات اسفند ماه شاهد تنوع دیدگاه ها و کاندیداهای سیاسی که در چارچوب نظام می تواننند فعالیت داشته باشند باشیم.

به گزارش نداي مردم، معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان گفت: لازمه مشارکت حداکثری حضور تشکل ها و فعالان سیاسی است.
ابراهیم الهی تبار یکشنبه شب در جمع خبرنگاران با بیان اینکه روندی که اتفاق افتاد دور از انتظار بود افزود: اگر بخواهیم مشارکت حداکثری رقم بخورد لازمه آن این است که همه فعالان و تشکل های سیاسی و کسانی که صاحب فکر و اندیشه هستند در این رقابت حضور پیدا کنند.
معاون سیاسی و امنیتی استدانداری همدان افزود: باید ظرفیت انتخاب مردم را افزایش داده و برای انتخابات حداکثری زمینه را فراهم کرد.
وی ادامه داد: امیدواریم پس از بررسی اعتراضات زمینه حضور کاندیداهای بیشتری فراهم شود و کسانی که می توانند در عرصه انتخابات حضور داشته باشند و در رقابت سالم و پرشور انتخاباتی اثر گذار باشند به چرخه انتخابات برگردند.
الهی تبار افزود: امیدواریم در انتخابات اسفند ماه شاهد تنوع دیدگاه ها و کاندیداهای سیاسی که در چارچوب نظام می تواننند فعالیت داشته باشند باشیم.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان ادامه داد: از تعداد ۱۳۲ نفر که صلاحیت آنها رد یا احراز نشده است تعداد کمی مشکل دارند.
وی اضافه کرد: بر اساس بررسی هیات های اجرایی در سراسر استان از بین ۲۹۶ نفر ثبت نام کننده شش نفر انصراف دادند و چهار نفر رد صلاحیت و ۲۸۶ نفر تایید شدند.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان اظهار کرد: در مرحله بررسی هیاتهای نظارت نیز صلاحیت ۷۲ نفر از داوطلبان احراز نشد، صلاحیت ۶۰ داوطلب نمایندگی مجلس تایید نگردید و همچنین ۹ داوطلب نیز انصراف دادند.
الهی تبار ادامه داد: در مجموع صلاحیت ۵۲ درصد از داوطلبان نمایندگی تایید ، ۴۵ درصد رد و عدم احراز صلاحیت و سه درصد نیز انصراف دادند.
وی بیان کرد: از ۶۰ نفر که رد صلاحیت شدند ۸۵ درصد یعنی ۵۱ نفر از آنها با استناد به بند ۱ ماده ۲۸ رد صلاحیت شدند و چهار نفر به دلیل نقص مدرک تحصیلی و صلاحیت مابقی به سایر دلایل مورد تایید قرار نگرفت.
وی اضافه کرد: بر اساس ماده ۲۸ این افراد به دلیل عدم التزام عملی به اسلام و جمهوری اسلامی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده اند در حالی که این تعداد افراد شاید بیش از هشت نفر نباید باشند.
وی اضافه کرد: بر اساس مستندات قانونی و طبق قانون هیات نظارت استان فرمانداران باید به کسانی که صلاحیت آنها رد شده و یا احراز نشده است اعلام کنند.
وی بیان کرد: آنها نیز ظرف ۴۸ ساعت اعتراض خود را به هیات های مرکزی نظارت استان اعلام کنند که بر اساس فرایند بررسی می شود و در مراجع بالاتر مورد رسیدگی قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: این مرحله اول بررسی صلاحیت ها بوده است و با توجه به نگرشی که در مدیران ارشد کشور وجود دارد و در سال همدلی و همزبانی در راستای افزایش سرمایه اجتماعی و تاکیدات رییس جمهوری امیدواریم دلسوزان نظام ورود پیدا کنند و عرصه را برای حضور تعداد بیشتری از داوطلبان در عرصه رقابت انتخاباتی آماده کنند.
وی ادامه داد: برای حضور حداکثری باید ظرفیت انتخاب مردم را در انتخاب نمایندگان خود بیشتر کنند و از الزامات مشارکت حداکثری وجود سلایق و دیدگاه های مختلف سیاسی با برنامه های متفاوتی است که برای اجرای امور کشور دارند که این می تواند هم ظرفیت انتخاب را بالا ببرد و هم منجر به مشارکت حداکثری در جامعه شود.
استان همدان در مجلس شورای اسلامی ۹ نماینده دارد./ايرنا

دیدگاه کاربران