عضویت در خبرنامه الکترونیک
قاليباف :

احساس خطر از برنامه ششم؛ وجود شهرداري و شوراي شهر معنا ندارد اگر …

کد خبر: 69156
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰ ق.ظ

قاليباف در تشريح اولويت‌هاي بودجه‌اي شهرداري تهران گفت:حقوق، نگهداشت شهر، بازپرداخت ديون، بازپرداخت سررسيد وام‌ها و فاينانس، توجه به حوزه حمل و نقل عمومي به خصوص مترو و اتمام پروژه‌هاي ناتمام از رويکردهاي اصلي بودجه سال آتي است.

قاليباف با اشاره به متن برنامه ششم توسعه با بيان اينکه احساس خطر جدي براي مديريت شهري دارم، گفت:اگر اتفاقاتي که در برنامه ششم نوشته شده است، رخ دهد، ديگر وجود شهرداري و شوراي شهر معنا ندارد و در آينده به پيشرفت کشور خسارات جبران‌ناپذيري ايجاد مي‌کند.
به گزارش نداي مردم، محمدباقر قاليباف شهردار تهران صبح امروز با حضور در شوراي شهر تهران لايحه پيشنهادي بودجه سال ۹۵ شهرداري تهران را تقديم هيات رئيسه شوراي شهر کرد.
بنابراين گزارش، رقم پيشنهادي بودجه سال ۹۵ شهرداري مبلغ ۱۸۷۰۰ ميليارد تومان عنوان شده است که نسبت به سال جاري رشد ۸٫۳ درصدي را شامل مي شود.
شهردار تهران دليل اين افزايش را افزايش حقوق و دستمزدها و نيز هزينه هاي مربوط به نگهداشت شهر بيان کرد.

در حوزه اقتصادي شرايط سختي را مي‌گذرانيم
محمدباقر قاليباف با بيان اينکه خوشحاليم در وقت مقرر و قانوني بودجه سال ۹۵ را تقديم شوراي شهر کرديم، گفت:بودجه سال ۹۵ در شرايطي تنظيم شد که ما در حوزه اقتصادي شرايط سختي را مي‌گذرانيم.
وي با اشاره به رکود شديد در حوزه ساخت و ساز گفت: ميزان صدور جواز ساخت و ساز نسبت به سال ۹۲ حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است و طبيعتا شرايط سخت اقتصادي تاثيرات خود را در بودجه شهر تهران نيز گذاشته، البته اميدواريم با شکسته شدن تحريم‌ها و به نتيجه رسيدن برجام گشايشي در حوزه‌هاي مالي ايجاد شود که اگر اينگونه شود و چالش‌هاي اقتصادي حل و فصل شود، براي بودجه سال ۹۵ متمم و اصلاحيه بودجه‌اي در نظر خواهيم گرفت.

نگاه انقباضي در بودجه سال ۹۵ شهرداري حاکم است
شهردار تهران با بيان اينکه نگاه انقباضي در بودجه سال ۹۵ شهرداري حاکم است، گفت: گزارش مختصري درخصوص عملکرد ۲۰ ماهه شهرداري در نظر گرفته شده است به گونه‌اي که در حوزه حمل و نقل مهم‌ترين دغدغه ما مترو بوده که در طول ۲۰ ماهه گذشته ۱۷۳ کيلومتر ايجاد کرده‌ايم و توانستيم ۱۲۲ واگن به مترو اضافه کنيم.قاليباف با اشاره به نوسازي ۳۶۰۰ تاکسي، ۲۲۰ اتوبوس دوکابين و نوسازي کامل ناوگان اتوبوس برقي گفت: در حوزه حمل و نقل به تعهدات خود به صورت صددرصد عمل کرديم.

دولت به تعهدات خود در توسعه حمل و نقل عمومي عمل نکرده
وي با بيان اينکه دولت متاسفانه به تعهدات ۵۰ درصدي خود در توسعه حمل و نقل عمومي عمل نکرده، گفت:در هر سال دولت کمتر از ۲۰ ميليارد تومان به تعهدات خود عمل کرده و اين در حاليست که براساس فهرست‌بهاي سال ۹۵ براي ساخت هر کيلومتر مترو ۲۴۰ ميليارد تومان لازم است و بار اصلي اين توسعه بر روي شهرداري است.
شهردار تهران با بيان اينکه در حوزه پسماند و تفکيک از مبدا زباله‌ها نيز شاهد رشد ۱۴٫۵ درصدي بوده‌ايم، گفت:درخصوص تپه‌هاي عباس‌آباد نيز بايد بگويم که پروژه‌هاي عمراني اين تپه‌ها در مراحل نهايي قرار دارد و اميدواريم در بهار سال ۹۵ تمامي پروژه‌هاي عباس‌آباد تکميل شود.
قاليباف با بيان اينکه نمايشگاه شهر آفتاب در ارديبهشت‌ماه سال آينده تکميل مي‌شود، گفت:طبق هماهنگي‌هاي انجام شده با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مقرر شد که نمايشگاه کتاب سال آينده در نمايشگاه شهر آفتاب برگزار شود.وي با بيان اينکه ۷۰ درصد مراجعه‌کنندگان به نمايشگاه کتاب شهرستاني هستند، گفت:شهرداري براي جابه‌جايي شرکت‌کنندگان تهراني در نمايشگاه کتاب تمهيدات ويژه حمل و نقل در نظر گرفته است.

صرفه‌جويي و اقتصاد مقاومتي سرلوحه کار
شهردار تهران با بيان اينکه همراه با بودجه سال ۹۵ عملکرد ۹ ماهه شهرداري نيز تقديم شورا شده است، گفت:در سال ۹۴ شهرداري تهران صرفه‌جويي و اقتصاد مقاومتي را سرلوحه کار خود قرار داده به گونه‌اي که امسال هرگونه خريد اقلام مصرفي و اداري را در شهرداري محدود کرده‌ايم مگر آنکه اين خريد با تاييديه رسمي از فروشگاه شهروند تهيه شود .
به گفته شهردار تهران،سال‌هاي قبل حدود ۴۵۰ ميليارد تومان صرف خريد اقلام مصرفي و اداري کرديم، اما امسال ۵۰ ميليارد تومان خريد داشته‌ايم و حتي برگزاري سمينارها را محدود کرده‌ايم.

اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام در دستورکار
قاليباف با بيان اينکه در ابتداي امسال کميسيون برنامه و بودجه شورا مصوب کرده که قبل از شروع پروژه‌اي در شهرداري بايد اعتبارات آن تخصيص داده شود، گفت:در سال آتي هيچ پروژه جديدي را شروع نکرده و اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام در دستورکار قرار مي‌گيرد.
وي با بيان اينکه ۲۰۰ هزار متر مربع پارک، ۱۱۰ هزار متر مربع فضاي سبز، ۷۴ هزار متر مربع فضاي مذهبي، ۴۵ هزار متر سراي محلات، ۸۳۵ هزار متر معابر غيربزرگراهي و ۳۶ هزار متر مربع فضاي هنري در شهر تهران ايجاد شده است، گفت:بودجه سال ۹۵ سومين بودجه‌ايست که از برش برنامه دوم توسعه شهرداري استخراج شده و ما سعي کرديم که بر مدار اين برنامه عمل کنيم.
شهردار تهران با بيان اينکه انطباق بودجه سال ۹۵ با برنامه دوم توسعه شهرداري بسيار زياد است، گفت:راهبرد بودجه سال ۹۵ شهرداري سياست‌هاي ابلاغي شورا و آيين‌نامه وزارت کشور است و سعي کرديم بودجه‌ريزي بر مبناي توجه به انضباط مالي، کاهش وابستگي به درآمد ناپايدار، تحقق اهداف ۵ ساله و استقرار نظام اجرايي باشد.

بودجه سال آينده ۴۰ درصد غيرنقد و ۶۰ درصد نقدي
قاليباف در تشريح اولويت‌هاي بودجه‌اي شهرداري تهران گفت:حقوق، نگهداشت شهر، بازپرداخت ديون، بازپرداخت سررسيد وام‌ها و فاينانس، توجه به حوزه حمل و نقل عمومي به خصوص مترو و اتمام پروژه‌هاي ناتمام از رويکردهاي اصلي بودجه سال آتي است.
وي با بيان اينکه بيش از ۵۰ درصد بودجه شهرداري در حوزه تملک – سرمايه و تملک – مالي بر حوزه حمل و نقل است، گفت: بودجه سال ۹۵ ، ۴۰ درصد غيرنقد و ۶۰ درصد نقدي است و شاهد رشد ۸٫۳ درصدي بودجه در سال ۹۵ بوده‌ايم.
شهردار تهران با بيان اينکه متوسط رشد درآمدهاي پايدار در شهرداري ۳۲٫۷ درصد بوده است، گفت: ميزان درآمد پايدار ۳ درصد بيشتر از رشد بودجه بوده است.

احساس خطر جدي براي مديريت شهري
قاليباف با اشاره به متن برنامه ششم توسعه با بيان اينکه احساس خطر جدي براي مديريت شهري دارم، گفت:اگر اتفاقاتي که در برنامه ششم نوشته شده است، رخ دهد، ديگر وجود شهرداري و شوراي شهر معنا ندارد و در آينده به پيشرفت کشور خسارات جبران‌ناپذيري ايجاد مي‌کند.
وي با بيان اينکه ماليات بر ارزش افزوده در مجلس هفتم تصويب شد، گفت:در آن زمان ماليات بر ارزش افزوده سه درصد بوده که مقرر شد به صورت نصف بين شهرداري و دولت تقسيم شود، اما حالا ماليات بر ارزش افزوده ۹ درصد شده است، اما سهم شهرداري نه تنها افزايش نيافته بلکه کاهش نيز يافته است اما با اين حال در برنامه ششم پيش‌بيني شده که همه درآمدهاي حاصل از ماليات بر ارزش افزوده به خزانه دولت ريخته و پس از آن از طريق وزارت کشور به شهرداري‌ها اختصاص داده مي‌شود که بر اين اساس فلسفه وجود شورا و شهرداري بي‌معناست.

شهرداري‌ها در حال دولتي شدن هستند
شهردار تهران با بيان اينکه نظام اداري و اجرايي شهرداري در برنامه ششم دولتي مي‌شود، گفت:در اين برنامه آمده است که آيين‌نامه اداري و استخدامي شهرداري‌ها تحت نظر وزارت کشور باشد و اين در حاليست که شهرداري‌ها در حال دولتي شدن هستند که به نظر مي‌رسد مسير درستي نيست.
قاليباف با بيان اينکه عمدتا در بودجه ۹۵ متمرکز به حمل و نقل عمومي هستيم، گفت: افتتاح خط ۷ مترو در دستورکار قرار دارد و اميدواريم واگن‌هاي مورد نياز از محل بند «ق» صرفه‌جويي از محل سوخت، واگن خريداري شود، هرچند دولت قول داده است که در دوم بهمن که رييس جمهور چين به ايران صفر مي‌کند، فاينانس خريد ۱۱۰۰ واگن حل شود.

مسائل مربوط به منطقه ۱۲ نيز در اولويت
وي با بيان اينکه در حوزه نوسازي شهرداري مي‌تواند سود وام وام‌هاي نوسازي را بدهد، گفت: حضرت آقا در اسفندماه گذشته در حوزه محيط زيست تدابير ويژه‌اي داشته‌اند اما سال گذشته چون بودجه ۹۴ بسته و مصوب شده بود، نتوانستيم به طور ويژه به محيط زيست وارد شويم، اما امسال در بودجه ۹۵ اعتبارات محيط زيست چند برابر شده و مسائل مربوط به منطقه ۱۲ نيز در اولويت قرار دارد.
شهردار تهران با بيان اينکه بودجه ۹۵ در قالب ۳۵ تبصره تقديم شورا مي‌شود، گفت: امسال هشت پيوست مربوط به سازمان‌ها و شرکت‌هاي شهرداري، عملکرد ۹ ماهه شهرداري، عملکرد ۲۰ ساله، برش سال سوم، ليست اموال و فروش، ليست مشارکت و سرمايه‌گذاري و ليست ديون به همراه بودجه تقديم شورا مي‌شود./آريا

دیدگاه کاربران