عضویت در خبرنامه الکترونیک

التماس‌هاي سعودي

کد خبر: 69211
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵ ق.ظ

ادعاهاي سعودي و يا واسطه‌هاي مطرح شده نه نشانه قدرت سعودي بلكه برگرفته از ضعف و ناتواني آن است كه حال با رويكرد به ظاهر ديپلماتيك به دنبال پنهان‌سازي ناتواني‌هاي منطقه‌اي خود است. آنچه جهانيان به آن امروز تاكيد دارند نقش مخرب سعودي در جهان است و اينكه سعودي براي ارتباط با جهان قبل از هر چيزي بايد رفتارهاي گذشته خود را اصلاح نمايد در غير اين صورت گزينه‌اي جز منزوي‌تر شدن پيش روي آن نخواهد بود.

به گزارش نداي مردم، غرب آسيا با محوريت جنايات رژيم صهيونيستي در فلسطين و نيز كشتارهايي كه سعودي در يمن به راه انداخته و جناياتي كه تروريست‌ها به نيابت از اربابان غربي خود در عراق، سوريه، افغانستان و پاكستان انجام مي‌دهند در حالي كانون تحولات جهاني است كه زنجيره‌اي از تحركات با محوريت سعودي در منطقه مشاهده مي‌شود.
بخشي از اين تحركات را در رايزني‌هاي سران سعودي با مقامات غربي مي‌توان مشاهده كرد كه از آن جمله ديدار الجبير وزير خارجه بي تجربه سعودي با كري و هاموند همتايان آمريكايي و انگليسي، سفر فابيوس وزير خارجه فرانسه به امارات و عربستان، سفر آخر هفته جان كري به رياض و تماس‌هاي مقامات سعودي با برخي از كشورهاي عربي و غير عربي منطقه در اين چارچوب مي‌باشد.
محور ديگر در باب مسئله سعودي را در تحركات آنان در قبال جمهوري اسلامي ايران مي‌توان مورد ارزيابي قرار داد. سعودي در حالي در اقدامي غير منطقي و صرفا احساسي از قطع روابط ديپلماتيك با ايران سخن گفت ‌و ديري نپاييد كه دريافت اين اقدام حامي ندارد چنانكه پس از صرفا صدها ميليون دلار صرفا كشورهايي مانند سودان، جيبوتي، سومالي و كومور با سعودي همراهي كردند و حتي كشورهاي عربي حوزه خليج فارس نيز پس از چند روز بر لزوم ادامه روابط با ايران تاكيد نمودند. جالب توجه آنكه متحدان غربي سعودي نيز چندان توجهي به ادعاهايش نكردند كه اجرايي شدن برجام و تاكيد كشورها بر توسعه مناسبات اقتصادي با ايران نمودي از آن است. با توجه به اين شرايط بر انزواي سعودي در منطقه و جهان افزوده شده لذا به دنبال راه فراري براي پنهان سازي اين وضعيت است.
مواضع مطرح شده از سوي سران سعودي از جمله الجبير وزير خارجه كه ادعا مي‌كند عربستان براي مذاكره با ايران شروطي دارد و يا اين ادعا كه ايران بايد رفتارهاي انقلابي خود را كنار بگذارد و يا مسائل مطرح در باب ميانجي گري پاكستان ميان رياض و تهران را مي‌توان از نشانه‌هاي آگاه شدن سعودي از انزواي شديد منطقه‌اي و جهاني‌اش و ناتواني به ادامه رويكرد غير منطقي در قبال ايران دانست.
به عبارتي ادعاهاي سعودي و يا واسطه‌هاي مطرح شده نه نشانه قدرت سعودي بلكه برگرفته از ضعف و ناتواني آن است كه حال با رويكرد به ظاهر ديپلماتيك به دنبال پنهان‌سازي ناتواني‌هاي منطقه‌اي خود است. آنچه جهانيان به آن امروز تاكيد دارند نقش مخرب سعودي در جهان است و اينكه سعودي براي ارتباط با جهان قبل از هر چيزي بايد رفتارهاي گذشته خود را اصلاح نمايد در غير اين صورت گزينه‌اي جز منزوي‌تر شدن پيش روي آن نخواهد بود./سياست

دیدگاه کاربران