عضویت در خبرنامه الکترونیک
سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

چکنر نیامد/ اسامی داوران بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر اعلام شد

کد خبر: 69218
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۳ ق.ظ

دو هنرمند ایرانی به همراه سه هنرمند غیر ایرانی ارزیابی و داوری نمایش‌های شرکت‌کننده در بخش مسابقه بین‌الملل سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را انجام می‌دهند. به گزارشنداي مردم، با دعوت سعید اسدی دبیر جشنواره سی‌وچهارم، مسعود دلخواه، فریندخت زاهدی، جرزی لمون آبه، الگ لووسکی و اشتفان اشمیدکه، ارزیابی و داوری نمایش‌های شرکت‌کننده در بخش […]

دو هنرمند ایرانی به همراه سه هنرمند غیر ایرانی ارزیابی و داوری نمایش‌های شرکت‌کننده در بخش مسابقه بین‌الملل سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را انجام می‌دهند.
به گزارشنداي مردم، با دعوت سعید اسدی دبیر جشنواره سی‌وچهارم، مسعود دلخواه، فریندخت زاهدی، جرزی لمون آبه، الگ لووسکی و اشتفان اشمیدکه، ارزیابی و داوری نمایش‌های شرکت‌کننده در بخش مسابقه تئاتر بین‌الملل سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را عهده‌دار خواهند بود.
برپایه این گزارش، مسعود دلخواه نویسنده، مترجم، کارگردان، بازیگر و پژوهشگر تئاتر و دارای دکترای تئاتر از دانشگاه آمریکاست وی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس بوده و تاکنون مقالات متعدد پژوهشی از ایشان منتشر شده است.
فریندخت زاهدی دارای مدرک دکترا از دانشگاه اسلو، مدرس تئاتر و عضو هیات علمی دانشگاه است. تاکنون مقالات متعددی از ایشان در سطح مجامع و نشریات داخلی و بین‌المللی به چاپ رسیده است. تالیف چندین کتاب تخصصی در حوزه تئاتر، حضور در سمینارها و همایش‌های بین‌المللی با ارائه مقاله نیز از جمله فعالیت‌های ایشان به شمار می‌رود.
جرزی لمون ابه ، متولد .۱۹۵۰ – مالبورکو ، لهستان ، مدرس موسسه زبان انگلیسی دانشگاه گدانسک لهستان ، محقق نمایش و تئاتر انگلیسی قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی ، نویسنده کتاب‌های «آقایان شرکت » ، «موضوع خطرناک »، «نقاب خانواده استوارت »، «شیمی تئاتر» و شش کتاب به زبان لهستانی، انتشار بیش از هزار عنوان مقاله در نشریات :«تحقیق بین‌المللی تئاتر» ، «سالنامه شکسپیر»، «مطالعات زبان انگلیسی »، «فصلنامه شکسپیر»، «مجله تئوری نمایش و نقد آن»، «فصلنامه تئاتر جدید» ، ترجمه رمان‌های برگرفته از آثار شکسیپر ، فلیپ مسینجر ، تام اشتپارد و توماس میدلتون و …موسس تئاتر گدانسک در سال ۲۰۱۴ ، مدیر اجرایی تئاتر شکسپیر گدانسک و فستیوال سالانه بین‌المللی شکسپیر از جمله فعالیت‌های این هنرمند در عرصه تئاتر به شمار می‌رود.
الگ لووسکی : متولد ۱۹۵۳ – یو اس اس ار ، منتقد تئاتر نمایشنامه‌نویس ، مدیر هنری و تهیه‌کننده ، موسس و کارگردان هنری جشنواره «تئاتر واقعی» در اکاترینورگ روسیه، عضو هیات رییسه مرکز استیج روسیه، عضو هیات موسس و هیات انتخاب جشنواره «ماسک طلایی»، مدیر برنامه تئاتر «وابالا» استونی در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ ، مدیر برنامه جشنواره بین‌المللی «شایر چایام» آباکان روسیه و مدیر برنامه جشنواره بین‌المللی «یامال پرایوت » اورنگوی روسیه ، موسس و مدیر برنامه جشنواره بین‌المللی «شهرهای کوچک» مسکو روسیه، مدیر انجمن متخصصان جشنواره بین‌المللی «نو و سیبرین ترانزیت » نووسیبیرسک روسیه، موسس و کارگردان هنری شبکه‌ای از درام معاصر و کارگاه‌های آموزشی مدیران جوانان در روسیه، برنده جایزه بین‌المللی استانیسلاوسکی، دیاگیلو و جمهوری تاتارستان از جمله سوابق این هنرمند محسوب می‌شود.
اشتفان اشمیدکه: متولد ۱۹۶۸- غرب آلمان ، او کارگردان ،دراماتورژ و دبیر جشنواره تئاتر اشتفان است. او فعالیت حرفه‌ای تئاتر خود را به عنوان دستیار کارگردان درولکس بونه و در برلین آغاز و در برنامه‌های مختلف تئاتری حضور پیدا کرد. وی در سال ۱۹۹۲ به مسکوو آکادمی هنرهای تئاتری روسیه رفت و به تحصیل پرداخت . اشمیدکه نمایش‌های مختلفی را در تئاترهایی همچون صحنه‌ای براکی در تئاتر دویتچه(برلین ). تئاتر اومسکا، غرب صربستان، مسکو (جی تیز )، و …به صحنه برده است . او در سال ۲۰۰۰ آکادمی بین‌المللی برای جشنواره تئاتر را برای بخشی از اکسپوی ۲۰۰۰ راه اندازی کرد. کارگردان هنری مجموعه رویدادهای تئاتری در «لوس بندیاس» و جشنواره ینا در استرالیا (۲۰۰۱) ، راه اندازی مجدد تئاتر فورمن(۲۰۰۶) و دبیری دو دوره آن در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، کارگردان هنری برنامه‌های بین‌المللی پایتخت فرهنگی اروپا – تالین (۲۰۱۱)، ترجمه نمایشنامه‌های فراوان از زبان روسی به آلمانی، دراماتورژ اصلی تئاتر دوسلف در سال ۲۰۱۱ با ماموریت تئاتر سوئد، رئیس برنامه‌های تئاتر جشنواره وین (۲۰۱۵)و … از جمله فعالیت‌های وی به شمار می‌آیند.
بر پایه این گزارش، پیش از این قرار بود ریچارد چکنر نیز به عنوان یکی از اعضای گروه داوری جشنواره تئاتر فجر در جمع داوران حضور داشته باشد که به دلایل مشکلات شخصی و با وجود انجام هماهنگی با ایشان در چندین ماه پیش، وی امکان حضوردر جشنواره را پیدا نکرد و به درخواست چکنر قرار است تا وی از طریق ویدئو کنفرانس در روز چهارشنبه هفته آینده با هنرمندان و اصحاب رسانه سخن بگوید. اخبار تکمیلی (زمان دقیق و ساعت) ‌در این باره اعلام می‌شود./آنا

دیدگاه کاربران