عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون سیاسی انتظامی فرمانداری فردیس :

ساماندهی دستفروشان در برنامه کاری مسئولان فردیس قرارگرفت

کد خبر: 69407
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۹:۲۹ ق.ظ

ساماندهی دستفروشان شهرستان فردیس دربرنامه کاری ادارات و دستگاه های اجرایی قرار گرفت.

ساماندهی دستفروشان شهرستان فردیس دربرنامه کاری ادارات و دستگاه های اجرایی قرار گرفت.
به گزارشنداي مردم، معاون سیاسی انتظامی فرمانداری فردیس شامگاه یکشنبه در ساماندهی دستفروشان فردیس گفت: کاهش فرصت های شغلی در سال های اخیر سبب گسترش دستفروشی در فردیس و دیگر مناطق استان البرز شد که در این میان شلوغی خیابان ها و رونق بازار تجاری فردیس به افزایش دستفروشان در این شهر دامن زده است.
محمدرضا فلاح نژاد افزود: وجود دستفروشان علاوه بر اعتراض کسبه ، سبب بروز مشکلاتی نظیر سد معبر در خیابانها و استفاده از برق عمومی به صورت غیرمجاز می شود.
وی ادامه داد: هر چند که معاونت خدمات شهری شهرداری کرج طرح بلندمدتی را برای ساماندهی دستفروشان دارد که به امسال نمی رسد اما مسئولان شهری باید برای ساماندهی و جلوگیری از تخلفات آنها با استفاده از طرح های کوتاه مدت اقدام کنند.
وی گفت: سرقت برق جرم است و جلوگیری از جرم علاوه بر حکم قضایی به حضور مأمور قانون نیاز دارد بنابراین نیروی انتظامی، نیروهای سدمعبر شهرداری و بازرسان اداره برق به صورت مشترک باید موضوع انشعاب غیر مجاز برق را پیگیری کنند.
وی همچنین تشکیل تیم مشترکی از شبکه بهداشت، نیروی انتظامی و نیروهای سدمعبر شهرداری برای رفع سدمعبر مغازه هایی که پیاده رو ها به انباری اجناس خود تبدیل کرده اند، ضروری دانست.
فلاح نژاد افزود: نظارت بیشتر اتاق اصناف، شبکه بهداشت و اداره صنعت، معدن و تجارت به عنوان اعضای ستاد ساماندهی دستفروشان دراین بخش انکار ناپذیر است.
بخشدار مرکزی فردیس نیز در این نشست ضمن بیان این نکته که طرح ساماندهی دستفروشان طبق تبصره ۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها بر عهده این نهاد است بر حضور مدیران مناطق شهرداری در این جلسات تأکید کرد.
ابراهیم حسنی افزود: این نشست به منظور هماهنگی و همکاری دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و سایر ادارات با شهرداری برای اجرای صحیح طرح ساماندهی دستفروشان بخصوص در بخش مرکزی فردیس که حدود ۸۰ درصد از جمعیت فردیس را شامل می شود ، برگزارشد تا اقدامات شهرداری در این بخش با مشکلی مواجه نشود.
وی در زمینه انشعاب های غیرمجاز برق دستفروشان اظهارکرد: به منظور جلوگیری از تکرار این عمل، طرح جمع آوری کابل های برق دستفروشان در دستور کار قرار گرفت.
احمدی نماینده دادستان شهرستان فردیس با بیان اینکه هر اقدامی باید در چارچوب قانون بوده و دستور قضایی در خصوص سد معبر برای جلوگیری از ضرب و جرح و توهین به مردم است گفت: عوامل اجرای حکم باید آموزش دیده و کاملا توجیه شده و از توهین به مردم خودداری کنند؛ توهین به مردم جرم است و نباید از برخورد قضایی، اشتباه
استنباط شود.
وی افزود: هرچند قوانین سدمعبر جزو قانون شهرداری هاست اما سرقت برق جرم است و شخص سارق بازداشت شده و امکان توقیف اموال او وجود دارد.
معاون خدمات شهری شهرداری منطقه سه کرج گفت: با هماهنگی نیروی انتظامی زمینی به مساحت ۱۲ هزارمتر مربع در انتهای کانال شرقی فردیس برای ساماندهی دستفروشان توسط شهرداری منطقه ۳ در نظر گرفته شده و مراحل اولیه توافق با مالک و پیمانکار نیز انجام شده است.
ناصر حاج محمدی ضمن اشاره به مشکلات متعدد کارکنان واحد سدمعبر شهرداری اظهار داشت: هرچند ماموران شهرداری به وظایف قانونی خود عمل می کنند اما این افراد در پاره ای موارد متهم به گرفتن رشوه و … می شوند.
وی افزود: در حالیکه در اقدام به جمع آوری بساط دستفروشان بارها با درگیری فیزیکی همراه بوده لیکن برداشت های غلط از صداقت ماموران شهرداری جای تامل دارد.
شهرستان فردیس با حدود ۶۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب کلانشهر کرج مرکز استان البرز قرار دارد./جمهوري اسلامي

دیدگاه کاربران